Mahuna je plod graha mahunara, a izuzetno bogati biljnim vlaknima zbog ฤega ih nutricionisti ฤesto preporuฤuju kao vrlo znaฤajnu namirnicu u prehrani ljudi. ฤesto su na popisu biljaka koje ljudi uzgajaju u svojim baลกtama, a u nastavku saznajte na ลกta obratiti paลพnju.
Teลกka tla sprjeฤavaju stvaranje kvrลพiฤnih bakterija
Na istoj povrลกini se uzgajaju svake ฤetiri godine, a najbolje nakon okopavina. Obogaฤuju tlo azotomย pa je nakon njih na istom mjestu dobro uzgajati paradajzย ili papriku.
Za uzgoj mahuna najbolja suย rahla tlaย mrviฤaste strukture s pH vrijednostima od 5.4 do 6. Teลกka zemljiลกtaย sprijeฤavaju stvaranje kvrลพiฤnih bakterija, a time i fiksaciju azotaย iz zraka.
Visoke i niske sorte
Protekle vremenske prilike s dnevnim temperaturama i do 25ยฐC ne trebaju nas prevariti. S direktnomย sjetvomย poฤinje se krajem aprila, ali najฤeลกฤe se obavlja oko sredine maja, kada i zemlja postane topla teย proฤe opasnost od mraza. Sije se na meฤuredni razmak od 50 cm, a razmak u redu je 5 cm. Dubina sjetve iznosiย 5 cm, a u brazdu se stavljaju poย dvije sjemenke.
Za ranu proizvodnju mogu se uzgajati u zaลกtiฤenim prostorima kada se sjetva obavlja tokom marta u primorskim krajevima, a u kontinentalnom podruฤju sredinom aprila. Postoje visoke i niske sorte, a u malim baลกtamaย se najฤeลกฤe uzgajaju niske jer ih je potrebno samo posijati i ฤekati oko 60 dana do prve berbe.
Za uzgoj visokih sortiย treba neลกto viลกe truda jer im je potrebno osiguratiย potporu za penjanjeย poput drvenih kolaca. One se sade unakrsno tako da su redovi udaljeni oko 1 m jedan od drugoga, a razmak izmeฤu biljaka treba biti oko 80 cm. Uz pripremljenje kolce, posije se oko 6 zrna.
I visoke i niske sorte mogu se sijati tri puta u sezoni –ย u maju, junuย i julu.
Za uspjeลกan uzgoj i nicanje treba dosta toploteย i vode
Za uspjeลกan uzgoj potrebno je dosta toplote. Minimalne temperature za klijanje i nicanje su od 7 do 14ยฐC, a najpovoljnije odย 18 do 23ยฐCย i u to vrijeme niฤu za oko 5 dana. Visoke temperature iznad 30ยฐC i suลกa mogu uzrokovati opadanje cvjetova. Sjetva se u kontinentalnom podruฤju vrลกi kada je temperatura tla u apriluย 10ยฐC, a na Mediteranu to moลพe biti i ranije.
Potrebe za vodom se mijenjaju tijekom vegetacije, a najveฤa potroลกnja je za vrijeme cvjetanja. Nedostatak vlageย i suลกa mogu uticati i na formiranje mahuna, ali treba pripaziti i da nema previลกe vode jer njeno zadrลพavanje oko korijena uzrokujeย razvoj bolesti i truleลพi. Stoga, akoย se navodnjava treba se natapati, a ne navodnjavati kiลกenjem.
Oprezno sa azotom
U poฤetku rasta biljaka postoji velika potreba za kalcijem i azotomย sve dok se ne razviju kvrลพiฤne bakterije na korijenu. ฤubrenjeย se obavlja organskim i mineralnim ฤubrivima, a preporuฤuje se i jednaย prihranaย kada biljke razviju tri do ฤetiri lista. Stajnjak treba unijeti pod predusjeveย jer velik udio azotaย u tlu uzrokuje prekomjernu bujnost i smanjenje broja plodova.
Od njege zasada vaลพno jeย okopavanjeย i plijevljenje korova kako bi se razbila pokorica i osigurao bolji protok vode.
Izvor: agroklub.ba
PROฤITAJTE:
Kada sijati kupus za berbu tokom cijele godine?
Kako da uzgojite ลกargarepu, tikvice i crni luk kod kuฤe: U saksiji ili baลกti!