Salata tokom cijele sezone

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Salata (lat .Lactuca sativa L.) neizostavno je zeleno povrฤ‡e u svakom vrtu. Koristi se kao svjeลพa, uz prilog gotovo svim jelima. Zbog toga, danas na trลพiลกtu nalazimo puno novih sorataย  koje se razlikuju veliฤinom, oblikom listova, ukusom i bojom.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Podjela sortimenta salate

Osnovna podjela sortimenta salate s obzirom na tip je sljedeฤ‡a:.

  • Tip bataviaย ima bogatu rozetu liลกฤ‡a, koja je zelene i smeฤ‘e-crvene boje. Rub listova je viลกe ili manje nazubljen ย ili ima naboranu lisnu povrลกinu.
  • Putericaย ili maslenka takoฤ‘er ima bogatu rozetu sa neลกto ฤvrลกฤ‡im listovim koji nisu toliko naborani.
  • Salata tipaย hrastov listย zelene je ili crvene boje koja je relativno ฤesto zastupljena u vrtovima.
  • Lolo tipย salata dolazi u izrazito crvenoj i zelenoj boji, jako je nazubljenih listova pa moลพemo reฤ‡i da izgleda โ€žฤupavoโ€œ. Vrlo je ukusna ali i vrlo dekorativan tip salate ลกto joj je i najฤeลกฤ‡a primjena.
  • Romanaย je tip salate koja raste u visinu, za razliku od ostalih tipova koje tvore rozetu. Izduลพuje se, a njezin srediลกnji dio na popreฤnom presjeku je ลพute boje dok su vanjski listovi tamno zeleni.
  • Kristal/icebergย ย poseban je tip salate jer u drugom dijelu vegetacije zatvara glavicu. Jedna glavicaย  teลพi ย viลกe od ย 700 g. Potrebno je napomenuti da sve kristal salate ne savijaju glavicu veฤ‡ samo tip iceberg.
  • Uslovi za uzgoj

    Ukoliko se upustite u uzgoj salate trebali bi pripaziti na sljedeฤ‡e uzgojne uslove. Tlo za sadnju mora biti ลกto viลกe usitnjeno. Bitna stavka je, kao i kod veฤ‡ine vrsta, otkloniti moguฤ‡nost zadrลพavanja vlage ne u podruฤju korjenovog vrata zbog gljiviฤnih oboljenja koja se javljaju upravo na tom dijelu salate.

    Sadnja salate

    Sadnja salate obavlja se na razmak od 25 – 35 cm. ล to je razmak veฤ‡i vazduh bolje cirkuliลกe, a time vrลกimo prevenciju protiv bolesti. Druga, ali ne manje vaลพna prevencija, je uklanjanje korova. Pljevljenjem vrta uklanjate korove koji su nosioci razliฤitih potencijalnih bolesti i insekata koji oลกteฤ‡uju salatu.

    Najฤeลกฤ‡i ลกtetnici na slati su vaลกi, koje ju uniลกtavaju veฤ‡ pri samoj pojavi. Od bolesti najลกeลกฤ‡e se pojavljuijeย plamenjaฤa salateย (lat. Bremia lactucae) ฤiji je uzroฤnik gljiva. Zahvata sve razvojne stadijume salate, a oฤituje se kao krupne, uglate pjege koje su smjeลกtaju unutar glavnih ลพila na listu. Pjege postupno ลพute te na kraju taj dio lista odumire. Od bolesti se javlja i bijela truleลพ, takoฤ‘e uzrokovana gljivom (lat.Sclerotinia sclerotiorum) i napada salatu u zoni korijenovog vrata. Zaraลพena bljka se lako odvoji odย  korijena, a na zaraลพenom dijelu koji je okrenut prema zemlji uoฤava se micelij gljive koji je bijele boje i izgledom podsjeฤ‡a na vatu. Moguฤ‡a je pojava iย sive plijesniย (lat. Botrytis cinerea). Tada uoฤavamo listove prekrivene sivim micelijem, poput pepela. Kod zaลกtite salate bitno je ย voditi raฤuna o karenci jer salata ima kratku vegetaciju.

    • Salata se na otvoreno sadi tokom cijele vegetacijske sezone. Sa sjetvom zapoฤinjemo veฤ‡ u februaru, ali tada vodimo raฤuna da se sjetva odvija u zaลกtiฤ‡enom prostoru. Presadnice salate se na otvoreno sade od kraja marta do sredine septembra. Duลพina dana i temperature su ograniฤavajuฤ‡i faktori. Visoke temperature joj ย ne odgovaraju, s toga se najbolji porast uoฤava u proljeฤ‡e i jesen kada temperatura ne prelaze 25 ยฐC. Odย  sadnje presadnica pa do berbe treba 45 – 50-tak dana, a ako sami sijete salatu taj period je duลพi za 20-tak dana. Vrlo vaลพno je salati osigurati dovoljnu koliฤinu vode, osobito u toplijim razdobljima godine.

    Posadivลกi ili posijavลกi ย nekoliko razliฤitih tipova salate u vrt, osimย  pregrลกt razliฤitih boja i oblika dobijamo i osvjeลพenje za gurmane. U istu posudu moลพete pomjeลกati i endiviju i gorkasti radiฤ, koji ฤ‡e zadovoljiti i najzahtjevnije gurmane.

    Izvor: napravivrt.hr

PROฤŒITAJTE:

Salata u zaลกtiฤ‡enom prostoru: Kako dobti kvalitetne glavice?

Evo je najzdravija salata na svetu, bar tako kaลพu

LAKO SE GAJI I BERE CIJELE GODINE: Rukola je odliฤna salata i prirodni lijek

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI