Subota, 20 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoRana proizvodnja krastavaca u plasteniku - Kada da krenete sa sadnjom da...

Rana proizvodnja krastavaca u plasteniku – Kada da krenete sa sadnjom da biste bili prvi na pijaci?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Rana proizvodnja krastavaca u plasteniku – Vrijedni povrtari već su krenuli u pripreme za bogatu berbu u proljeće. Krastavac se sadi u prostore koji se griju jer je krastavac izuzetno osjetljiv na niske temperature.

PSSS Leskovac savjetuje – Kod poljoprivrednih proizvođača sa mogućnošću dogrijavanja prostora u toku je sadnja krastavca. Kada se bira dan sadnje krastavca u plasteniku poželjno je da je dan vedar i da spoljna temperatura nije suviše niska. Po završenoj sadnji biljke treba zaliti uz dodatak đubriva sa najvećim udjelom fosfora kako bi se biljke što bolje ukorijenile (količinu fosfornog đubriva planirati na osnovu rezultata analize zemljišta). Zavisno od obezbijeđenosti zemljišta prvih 15 dana dodavati đubriva sa najvećim udjelom fosfora na svakih 5-7 dana.

Na našem području zalivanje je uglavnom uz pomoć sistema kap po kap. Najpovoljnije za vegetaciju ove kulture je da ima dosta svijetlosti i toplote. Tempetatura presudno utiče na porast i plodonošnje krastavca. Poželjna temperatura za rast i razvoj biljaka je od 18-26°C. Na temperaturi ispod 12°C biljke u potpunosti prekidaju porast, pa ako se planiraju raniji rokovi sadnje treba obezbijediti dogrijavanje zaštićenog prostora.

Pročitajte: Kako spasiti povrće u plasteniku kada dođe do zahlađenja – Paradajz, paprika i krastavac najosjetljiviji

Rana proizvodnja krastavaca u plasteniku

U toku vegetacije krastavca osim održavanja temperature i vodnog režima, prihranjivanja, obavezne mjere su i zaštita od bolesti i štetočina i specifične mjere njege kao što su vezivanje biljaka uz potporu, regulisanje rasta, orezivanje plodova. Prve cvjetove (tri do četiri ženska cvijeta treba otkloniti) prije otvaranja u cilju bržeg rasta biljaka. Onog trenutka kada se biljka dobro razvije, biljci se omogućuje grananje uz ograničeno skraćivanje grana poslije svaka dva do tri ploda.

Do određene visine biljka raste uspravno, a zatim pod težinom biljka počine da se povija i poliježe. Kako ne bi došlo do polijeganja biljke se vezuju uz oslonac. Iznad redova krastavca rasteže se žica i za nju se ručno vezuje manila. Donji dio manile veže se za donji dio biljke. Ne treba suviše čvrsto vezivati manilu za biljku kako bi se izbjegle mehaničke povrede stabla. U posljednje vrijeme koriste se i mreže koje se postavljaju uz red i biljka se naslanja na nju. Ovim načinom gajenja oprašivanje cvjetova je bolje.

Pročitajte: Uslovi koji su potrebni za postizanje visokih prinosa KRASTAVACA

Zbog jačeg uticaja sunčeve energije pojačana je fotosinteza. Ovakvim uzgojem se smanjuju uslovi za razvoj bolesti krastavca, zaštita se može obaviti znatno efikasnije zbog povoljnog položaja listova na biljci. Zbog česte berbe plodova, prilikom tretiranja treba voditi računa o karenci preparata. Kod krastavca treba izbjegavati kvašenje listova, a navodnjavanje prilagoditi tipu zemljišta, razvojnom stadijumu biljke i temperaturnim uslovima.

Autor: Jelena Stojiljković  PSSS Srbija

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI