Srijeda, 8 Maja, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoKELJ je idealan za gajenje - Evo kako ga njegovati

KELJ je idealan za gajenje – Evo kako ga njegovati

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Kelj je povrtarska biljka koja najviše podsjeća na kupus. Razlikuje se od kupusa samo po listovima, koji su više naborani i uvijeni. Ova biljka se može prepoznati po tome što je boja njegovih listova tamnije zelene boje, i nalaze se na drškama ili su sjedeći, a listovi unutar glavice su žućkasti. Za razliku od kupusa, kelj bolje podnosi visoke temperature i sušu, kao i niske temperature i mraz.

Što se tiče proizvodnje kelja, ona je slična proizvodnji kupusa. Takođe, veoma je bitno poštovati plodored.

Predkulture

Dobre predkulture su krompir, strna žita i mahunarke.

Monokulturu ne podnosi, i na istu površinu, može se vratiti tek nakon 3 do 4 godine. Rasad kelja potrebno je gajiti u toplim lejama, kako bi se što prije dobili kvalitetni plodovi. Osnovna obrada zemljišta vrši se na dubini od 30 cm, a u proljeće je potrebno usitniti zemljište.

Razmak između biljaka

Razmak između redova pri sadnji, treba da bude 60 cm, a između biljaka u redu 50 cm za kasne sorte, a za rane sorte 40 x 40 cm ili 50 x 50 cm.

Razmak između redova i između biljaka u redu, može da varira, u zavisnosti od sorte biljke i bujnosti, s tim što nedovoljan razmak ostavlja veću mogućnost pojave bolesti i manjih plodova. Kao i sve kupusnjače, i kelj ima velike zahteve za vodom, pa je zato potrebno da adekvatno navodnjanje, kako bi se kvalitetno obrazovali listovi. Potrebe za navodnjavanjem variraju u zavisnosti od faze razvoja. Najveće potrebe za vodom kelj ima u fazi obrazovanja listova i formiranja glavica. Pored navodnjavanja, njega zasada podrazumijeva i okopavanje korova, adekvatnu zaštitu od insekata, i pažljivo đubrenje, jer svako neprimjereno đubrenje dovodi i do lošijeg ukusa. U pripremi zemljišta potrebno je dodati što više humificiranog stajskog đubriva.

Berba kelja se obavlja u kasnu jesen, kada počinju i prvi mrazevi. Obavlja se ručno pomoću noževa. Kelj koji je ubran poslije prvih mrazeva imaće slađi i blaži ukus. Za rane sorte prinos se kreće od 20 t/ha do 25 t/ha, a za kasne sorte od 40 t/ha do 60t/ha.

Izvor: domaćinskkuća

PROČITAJTE:

Suzbijanje buhača na kupusu

Kada sijati kupus za berbu tokom cijele godine?

Zaštitite kupusnjače od kupusne muve

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI