Subota, 20 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneVoćarstvoKako sačuvati plodove voća u svježem stanju?

Kako sačuvati plodove voća u svježem stanju?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

U zavisnosti od uslova i mogućnosti u domaćinstvu, plodovi voćaka se mogu čuvati na različite načine, u različitoj ambalaži i korišćenjem različitih materija.

Čuvanje voća na policama

Plodovi odabrani za čuvanje, pri ovom načinu čuvanja, ređaju se na police, na koje se predhodno stavi mahovina, isjeckana čista hartija ili tanak sloj čiste slame. Plodovi se potom stavljaju u jedan red, ali tako da se ne dodiruju među sobom. Prostirka mora biti potpuno suva i čista, kao i police, koje se postavljaju u predhodno pripremljene prostorije. Plodovi se ređaju sa drškom okrenutom na dole (jabuka) ili sa drškom okrenutom gore (kruška, dunja i sl.). Ako se plodovi uvijaju u meku i čistu hartiju, onda se na policama mogu poređati u 3-4 reda, jer se u tom slučaju ne dodiruju, a strujanje vazduha je poboljšano.

Čuvanje voća u plitkim sandučićima

U sandučićima 8-12 cm visine, 70 cm dužine i 50 cm širine, plodovi se ređaju u jednom sloju i sandučići stavljaju na stalaže ili jedan na drugi, sve do na 50 cm od tavanice, pri čemu treba voditi računa o stabilnosti svakog reda. Pri pregledanju stanja plodova, sandučići iz jednog reda stavljaju se u novi red itd., tako da uvijek ostaje jedna praznina za novo slaganje. Pri ovom načinu čuvanja može se na istom prostoru čuvati veća količina plodova, nego pri ređanju na police, a lakše je i prenošenje, kontrola stanja i slično.

Čuvanje voća u sanducima

Veći sanduci se mogu koristiti za čuvanje plodova voćaka, ali moraju biti sa izbušenim stranicama i dnom, odnosno sa razmaknutim daskama, radi lakšeg strujanja vazduha. Sanduke, najbolje zapremine 25 do 30 kg plodova, treba postaviti na postolja izgrađena od razmaknutih dasaka i postavljena na gredice visine oko 20 cm i učvršćene u betonsku osnovu. Pri stavljanju plodova, dno i strane sanduka treba obložiti slojem čiste slame ili hartijom, a kad se napune, takođe plodove pokriti.

https://agrosavjet.com/evo-kako-pravilno-cuvati-plodove-jabuka/

Preporučljivo je da se, prije stavljanja u sanduke, svaki plod (jabuke, kruške, dunje) obavije hartijom, da bi se spriječio njihov neposredan dodir i omogućilo jače strujanje vazduha, a time i duže čuvanje. Pri postavljanju sanduka na postolje, nikako direktno na pod, voditi računa da između njih i zida, kao i pojedinačno, ostane prostor (oko 5-10 cm), radi boljeg strujanja vazduha. Sanduci se mogu stavljati jedan iznad drugog u 5-6 redova, s tim da do tavanice ostane prazan prostor od najmanje 50 cm. Takođe, ostaviti dovoljan prostor između pojedinih redova sanduka za prolaz i kontrolu (oko 60 cm).

Čuvanje voća u kacama i buradima

Veće količine plodova mogu se čuvati u podrumu u kacama ili buradima. Postupak čuvanja plodova (prvenstveno jabuka) u kacama je sljedeći: ispod kace se stavi deblji sloj slame ili se kaca podigne 20 cm od poda na drvene podmetače, poslije čega se na njeno dno stavi tanji sloj slame, na koji se ređaju plodovi tako da se međusobno ne dodiruju, zatim se ponovo stavi tanji sloj slame, pa plodova, sve dok se kaca ne napuni, kada se na vrh stavi deblji sloj slame i kaca zatvori rešetkastim poklopcem.

Ukoliko u toku čuvanja dođe do jakih mrazeva, kacu treba obložiti snopovima kukuruzovine i još bolje pokriti. Isti je postupak i pri korišćenju buradi, s tim što se bure sa jedne strane mora otvoriti. Najčešće se za ovu svrhu koriste manja i dotrajala burad, čije duge mogu biti malo i razmaknute ili probušene na više mesta, kako bi se omogućilo bolje strujanje vazduha.

Čuvanje voća u strugotini od drveta

Jabuke i kruške ređaju se u sanduke, kace ili burad tako što se prvo stavi sloj čiste i suve strugotine (najbolje hrastove), koja je pomešana sa prašinom bukovog drvenog uglja u odnosu 8:1 (osam dijelova strugotine i jedan deo uglja-ćumura). Plodovi se zatim ređaju po slojevima – sloj plodova , sloj strugotine. I u ovom slučaju se preporučuje predhodno obavijanje plodova hartijom ili da se pri ređanju postave tako da se ne dodiruju. Na sličan način se plodovi mogu sačuvati u mekinjama i sitnozrnoj pluti.

Čuvanje voća u tresetu, pijesku ili kreču

Voće se može čuvati u tresetu ili pijesku, kao lošim provodnicima toplote, ali tek što se predhodno svaki plod zavije u hartiju, a onda ređa u naizmeničnim redovima – sloj treseta ili pijeska, pa red plodova, itd., dok se ambalaža u kojoj se plodovi čuvaju ne napuni i završi debljim slojem pijeska ili treseta.

Negašeni kreč (u prahu) takođe može da se koristi za čuvanje voćnih plodova, jer je utvrđeno da ne škodi pokožici i ne ostavlja neprijatan miris. Kreč u prahu i plodovi ređaju se naizmjenično.

Čuvanje voća korišćenjem hartije

Hartija se koristi za uvijanje plodova pri raznim načinima čuvanja, jer je slab provodnik toplote, usporava sazrijevanje, odnosno prezrijevanje plodova pri čuvanju, otežava isparavanje vode iz plodova i sprječava prenošenje oboljenja sa jednog ploda na drugi. Pored toga, uvijeni u hartiju plodovi se mogu ređati u više redova, a da se ne remeti cirkulacija vazduha. Hartija za uvijanje plodova mora biti čista i meka.

Čuvanje voća parafinisanjem

Plodovi, posebno jabuka i krušaka, predhodno uvijeni u hartiju ili neuvijeni, potapaju se u rastopljeni parafin i brzo izvlače, posle čega na plodovima ostaje kora osušenog parafina, koja ih štiti od kvarenja, odnosno od negativnih spoljnih uticaja.

Ipak, treba naglasiti, da parafin može lijepo da zaštiti plod ako je njegov sloj na pokožici ploda vrlo tanak. Ukoliko je sloj parafina na plodu deblji, može da nastupi međućelijsko vrenje, pa će se i ukus ploda promijeniti.

Načini čuvanja plodova jabuka tokom zime

Pored parafina, zaštita plodova može se postići i korišćenjem voska, vazelina i nekih drugih materija, ali ovi načini nisu u praksi dali najbolje rezultate.

Čuvanje voća u plastičnim kesama

Za čuvanje u plastičnim kesama, plodovi (jabuke) moraju se obrati 7 do 8 dana prije potpune zrelosti. U kese (debljine 0.05 mm) i zapremine 2, 3, 4 ili 5 l, stavljaju se potpuno zdravi plodovi srednje veličine i kese hermetički zatvaraju tek kada se temperatura u njima izjednači sa temperaturom u podrumu, odnosno prostoriji u kojoj će se čuvati.

Najpogodnija je za čuvanje temperatura od 2 do 5°C. Ukoliko je temperatura viša od 5°C, meso ploda može da potamni, a ako je niža od 2°C, može da izmrzne.

U kesama plodovi mogu da ostanu svježi nekoliko nedelja duže nego obično.

Pri čuvanju na ovaj način u kesama se obrazuje nešto vodene pare i gasa, u kojoj atmosferi plodovi ostaju u svježem stanju i čvrsti. Međutim, ukoliko se temperatura poveća, obavezno je kese probušiti, 2 do 3 otvora na kesama od 2 do 3 kg. U tom slučaju se dužina čuvanja nešto skraćuje, pa plodove treba što prije iskoristiti. Poslije iznošenja iz podruma, odnosno uzimanja iz kesa, plodove trba ostaviti nekoliko dana na sobnoj temperaturi, kako bi potpuno dozreli i dobili karakterističan izgled i ukus čuvane sorte.

Čuvanje voća u rasutom stanju – rinfuzi

U rasutom stanju – rinfuzi čuvaju se manje kvalitetni plodovi, odnosno plodovi manje kvalitetnih sorti, ili oni za koje nema dovoljno mjesta na policama, u sanducima i buradima i sl.

Pri čuvanju u rasutom stanju plodovi se ne smiju stavljati direktno na zemlju, već na predhodno napravljen patos od dasaka i letava koje su malo razmaknute i postavljene na gredice (visine oko 20 cm) i učvršćene u betonsku osnovu. Ako su u pitanju veće količine voća, za koje je potreban i veći prostor, a ako nema mogućnosti da se izgradi pod od dasaka, onda se na zemlju ili betonski pod može staviti sloj granja, pa sloj suve i čiste slame, a preko njih plodovi voćaka.

Prije stavljanja plodova na čuvanje preporučljivo je, pregradama od dvostrukog reda razmaknutih letava, odvojiti različite vrste i sorte. Ukoliko se ne prave pregrade, onda se na svaka 3-4 m obavezno postavljaju „ventilatori“ od pruća, izbušenih dasaka, uvijene slame i sl., radi obezbjeđenja potrebne cirkulacije vazduha.

Plodovi se ne smiju stavljati u sloju debljem od 70 cm , jer bi se brzo pokvarili, pošto bi se međusobno gnječili, a i strujanje vazduha bi bilo veoma slabo. Kontrolu stanja plodova, koja je pri ovom načinu čuvanja znatno otežana, obavezno obavljati jednom nedeljno. Za vrijeme većih hladnoća, plodove treba pokriti slamom, nekom ciradom, kukuruzovinom i sl.

Čuvanje voća u trapovima

U trapovima se čuvaju plodovi nešto otpornijih sorti jabuka.

Trapovi mogu biti na površini zemlje, poluukopani i ukopani, a podižu se na ocjednim mjestima, u dvorištu ili njegovoj blizini.

Dimenzije trapova su: širina 1,2 do 1,5 m, dubina ukopanih 1 m, poluukopanih 0,6 m, a površinskih 20-25 cm, a nekada ni toliko, već se samo skine površinski sloj zemlje.

Dužina trapa zavisi od količine voća koje treba utrapiti, ali je obično do 10 m.

Prije slaganja plodova dno i zidove trapa obavezno obložiti čistom slamom , kako plodovi ne bi došli u dodir sa zemljom i primili njen miris, što nije poželjno.

Preko debljeg sloja slame na dnu trapa plodovi jabuke se ređaju sa peteljkom okrenutom na dole, ali tako da se ne dodiruju, zatim se stavlja tanji sloj slame, pa red jabuka dok se gomila ne završi u obliku krova (za veće trapove dužine do 10 m), ili u vidu kupe (za manje, kružne trapove). Ne treba zaboraviti da se prije slaganja plodova na dnu trapa mora postaviti položena ventilacija napravljena od izbušenih dasaka ili letvi, sastavljenih u vidu trougla ili kvadrata, tako da sačinjavaju cijevi ili kanal za ventilaciju.

Takođe se mora postaviti i vertikalna (uspravna) ventilacija, na svakih 2-3 m trapa, tako da posle pokrivanja trapa slojem slame od 15 do 20 cm i zemlje od 30 do 40 cm pri osnovi i 20 do 25 pri vrhu, štrče oko 10 do 15 cm iznad.

Gornji otvor ventilacije zaštititi od ulaska padavina zakucavanjem dvije daščice u vidu krova. Kod manjih, kružnih trapova postavlja se samo jedana uspravna ventilacija. Plodovi se u trap mogu stavljati i bez slojeva slame između redova, ali je čuvanje bolje i sigurnije ako se redovi razdvajaju slamom.

Stanje plodova u trapovima, odnosno temperature, kontrolišu se spuštanjem termometra kroz uspravnu ventilaciju. Ako se pri tome utvrdi da je temperatura u granicama između 2 i 5°C, nije potrebna nikakva intervencija. Međutim, ako je temperatura niža, mora se povećati sloj pokrovne zemlje i ventilatori zatvoriti gužvama slame ili sijena, a ako je viša od 5°C onda se ventilatori otvaraju, radi odvođenja suvišne toplote i vlage.

Čuvanje plodova voćaka na lesama

Na lese, stalaže i slično, obično se čuvaju mušmule i oskoruše, tako što se poređane u sloju debljine 5 do 8 cm pokriju čistom slamom ili livadskim sijenom.

Autor: Kocić Svetlana, dipl.ing.voćarstva i vinogradarstva

Izvor: zdravasrbija.com

PROČITAJTE:

Načini čuvanja plodova jabuka tokom zime

7 savjeta za pravilno čuvanje krompira tokom zime

Pravilan način čuvanja crnog luka!

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI