Subota, 20 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneVoćarstvoKako izvršiti presađivanje starijih voćaka

Kako izvršiti presađivanje starijih voćaka

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Ponekad se ukazuje potreba da se i starije dosta razvijene voćke presade sa jednog mjesta na drugo. To se može uspiješno izvršiti pažljivim otkopavanjem i vađenjem korijena sa što više žila, odnosno sa što većom količinom zemlje oko žila, i njihovim prenošenjem u ranije pripremljenu jamu, ili predhodnom pripremom voćaka kaja se sastoji iz skraćivanja skeletnih žila na određenoj dužini.

Rasađivanje voćaka sa većom količinom zemlje može se uspiješno primijeniti kod nešto mlađih stabala,  koja u blizini stabala imaju dovoljno sitnih i razgranatih žila i žilica,  tako da mogu voćku snadbjeti mineralnim materijama i vodom iz zemljišta.

Presađivanje starijih voćaka predhodnom pripremom može da se obezbijedi veći uspijeh i zato zaslužuje veću pažnju.

Ovaj način se primenjuje ovako: rano u jesen ili rano u proljeće oko stabala na 0,5-1 m rastojanja iskopa se kružni jarak širine oko 30 cm a dubine 50 cm pa i više, prema tome, na kojoj se dubini nalaze skeletne žile. Sve žile treba odsjeći i povaditi prije sječe žila koje su ostale na voćkama, izgladiti oštrim nožem, zatim dezinfikovati 5% rastvorom plavog kamena, pa čitav jarak zatrpati zemljom.

Presađivanje voćaka kod kojih je izvršena priprema kopanjem kružnih jaraka,vrši se naredne jeseni ili narednog proleća ,a ako se nove žile nisu dovoljno razvile onda ih trba presaditi posle druge godine.

Kako podmladiti voćku, a kako njegovati stari zasad?

Presaivanje starijih voćaka je delikatan posao, uspijeh koji se pri tome može postići zavisi od niza činilaca kako biološke prirode sjemena voćake, tako i od načina i vremena presađivanja.Vađenje voćaka vršiti po mogućnosti kada je vrijeme oblačno; pri vađenju ne treba naglo naginjati u stranu, jer bi se time pokidale sitnije žilice, prenošenje vršiti pažljivo, da se ne dese mehaničke povrede.

Presađene voćke treba što bolje njegovati a to znači zemljište redovno obrađivati, đubriti, po mogućnosti i po potrbi navodnjavati, suzbijati bolesti i štetočine.

Izvor: domaćinskakuća

PROČITAJTE:

Šljiva – Berba i priprema za pečenje rakije

Kako orezati vinovu lozu u ljeto i zašto je to važno?

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI