Neke koke imaju perje poput svile, druge su posebne zbog bogatih ćuba na glavama, pojedine rase izgledaju komično zbog “frizure”, a pjetlići nekih rodova imaju repove koji su duži od njihovih tijela.
Mogu li se kokoška ili pijetao smatrati lijepim pticama?
I te kako mogu! Postoji na desetine rasa živine koje su zaista prava čuda prirode. Ovo se naročito odnosi na ukrasnu živinu, čije cijene ponekad dostižu pravo malo bogatstvo.
1. Svilena bantam živina
Životni vijek ove rasne živine, težine od 700 g do oko 1,4 kg je od sedam do 9 godina.
Koke nedeljno nose do tri mala do srednja jajeta krem boje. Krasi ih perje nalik čistoj svili. Neki rodovi imaju posebne karakteristike, pa sem prelijepog svilenog perja imaju crnu kožu i kosti, plave ušne rese i po pet prstiju na svakoj nozi. Često se drže kao kućni ljubimci zbog mirnog i prijateljskog temperamenta. Mogu se koristiti i kao dadilje za izleganje jaja drugih vrsta živine.
2. Zlatna vijandota
Životni vijek ove šarene koke koja dostiže težinu i do 3, 5 kg je oko šest godina. Njena jaja srednje veličine su smeđe boje, a očaravajuće perje je smeđe-zlatno i svako perce je oivičeno crnim.
Ovo je izdržljiva živina koja se odlično snalazi u hladnim regijama i uglavnom se koristi kao izložbena rasa.
3. Moderni bantam borac
Ova živina možda dheluje žgoljavo i ispijeno, ali je to ptica bogate prošlosti. Njen životni vuhek je od sedam do čak 15 godina, težina varira od tri do četiri kilograma, a njena jaja su bijela i srednje velika.
Sa ovakvim nogama, živina koja je pred vama neće ostati neprimećena! Bantam se nekad koristila u borbama pijetlova koje su bile popularne u 19. vijeku.
Ima snažne kandže i duge, gole noge što ih čini idealnim za borce. Kad su borbe pijetlova zabranjenje, vlasnici su se okrenuli njihovom uzgoju kao ukrasne živine. Budući da je takmičarska i priplodna, bantam nije cijenjena zbog mesa niti je dobra nosilja.
4. Čupava “frizl” živina
Životni vijek “frizl” živine koja kao da se našla previše blizu strujne utičnice je od 6 do 8 godina. Težina koka i pijetlova je od 2,3 do 3,6 kg, a koke su dobre nosilje: njihova jaja su mala i smeđe boje.
Perje im je različitih boja, svijetlo je, paperjasto i uvijeno ka spolja. Gen koji uzrokuje kovrdžavo perje je recesivan i skoro potpuno je izdvojen iz vrste. Međutim, selektivni odgajivači su ga vratili i sad se ova živina koristi za izložbe.
5. Brakel živina
Životni vijek ove kokoši težine od oko dva do 2, 7 kg je od 8 do 10 godina. Njena jaja su mala i veoma tamna. Ovo je jedinstvena belgijska rasa živine koja se takođe koristi na izložbama. Dolazi u raznim bojama i češće se viđa u Evropi. Niske su i imaju bradu i muf, kratak vrat, snažne su, sa širokim grudima i kratkim podignutim repom. Poznate su po boji koja predstavlja kombinaciju bijele, braon i crne sa dobro definisanim perjem. Nisu poznate kao dobre nosilje, ali su izdržljive i lijepe.
6. Faverola
Životni vijek faverole, čija je težina od 2, 5 do 4 kg je od pet do 7 godina. Koke nose bijela jaja srednje veličine. Ovo je omiljena živina za porodice koje drže kokoške kao kućne ljubimce. Jedinstvenog su izgleda, sa bradom, operjanim nogama sa po pet prstiju i lepršavim perjem. Pijetlovi su veliki i gizdavi, sa dugoačkim perjem koje se preliva u bojama.
Pročitajte: Životni vijek i proizvodnja jaja koka nosilja: Sve što trebate znati
Veoma su mirni i stvaraju prisne veze sa vlasnicima. Kokoške su odlične nosilje, čak i zimi. Ako imate mješovito jato koka, pripazie na agresivne rase koje mogu nanijeti povrede mirnim faverolama.
7. Sebrajt
Životni vijek sebrajt živine čije koke nose mala bijela jaja je od četiri do osam godina. Za razliku od većine drugih rasa, koje imaju perje raznih varijeteta boja, sebrajt su samo zlatne ili srebrne. Njihovo perje svetlozlataste ili srebrne boje je upečatljivo oivičeno crnim. Ovo je minijaturna živina i jedna od prvih rasa koja ima svoj klub entuzijasta. Koke polažu samo oko 60-80 jaja godišnje. Odrasla živina je izdržljiva, ali je piliće teško uzgajati, jer su osetljivi i stopa njihove smrtnosti je velika.
8. Feniks
Ova živina živi od šest do 8 godina. Koke su dobre nosilje i nose jaja srednje veličine. Rasa je nastala ukrštanjem evropskih rasa sa japanskim onagadorijem i mitari se svake treće ili četvre godine. Kao rezultat toga, repno perje pijetlova raste do dužine od 30 cm do 50-ak centimetara. Ovo je izdržljiva živina, koja se viđa u tri upečatljive boje: srebrnoj, zlatnoj i crno-crvenoj.
9. Brama
Životni vijek brama živine je od pet do 8 godina. Težina koka i petlova je od tri do 5 kg, a njihova velika jaja su smeđe boje. Pijetlovi dostižu popriličnu kilogramažu, a koke su manje.
Brame su otporne i odlične nosilje, imaju operjane noge i viđaju se u tri osnovne boje; standardno svetloj, tamnoj i žutoj. Ne mogu dobro da lete, jer su krupne, ali su nežne i poslušne, i odlično podnose hladnu i suvu klimu.
10. Hamburg živina
Životni vijek živine čija crno-bela sorta ima perje išarano dezenom dlake dalmatinskog psa je od 8 do 10 godina. Njene koke nose srednje velika bijela jaja.
Ova živina dobro leti i voli da sedi na drveću. Iako se ne slaže sasvim dobro sa ljudima, ova živina je pravi drugar mnogim rasama koka. Odgajivači su prinuđeni da im podrezuju krila kako bi ih sačuvali od nevolja zbog izletanja iz dvorišta.
11. Zlatna poljska živina
Ovo je ukrasna rasa čije koke nose bijela srednje velika jaja i živi od četiri do 8 godina. Ističe se jedinstvena i divlja “frizura”, a veliko perje pokriva cijelu glavu, pa koke imaju pomalo komičan izgled. Perje na glavi naraste im toliko da im ometa vid.
Sve vrste poljske živine imaju ovu karakteristiku, a iz perspektive nošenja jaja su nepraktične.
12. Plimut rok
Životni vijek ove živine je od 8 do 10 godina. Pijetlovi teže od tri do 3.5 kg, a koke su “mršavije” i imaju od 2.5 do tri kilograma. Koke nose velika jaja smeđe boje i imaju kontrastne boje na perju, dok se pijetlovi ističu dugačkim repovima. Ovu živinu “kraljevskog” izgleda gajili su zbog mesa i jaja. Plimut rok su poznati kao kućni ljubimci, jer su veoma poslušni.
Živina odavno nije samo izvor jaja i mesa.
Ona je raznolika, sa posebnim osobinama, istorijom i različitim potrebama.
Neke rase su malobrojne i divlje, dok su druge poslušne i pogodne kao kućni ljubimci.
Kako sve ove lijepe koke i pjetlići izgledaju uživo, pogledajte u video snimku!