Vrste košnica – Proučavajući temu pčelarenja nekada i sada možemo vidjeti da je vrsta košnice, tog pčelinjeg stana, odigrala istorijsku ulogu u razvijanju pčelarstva.
Staro doba primjene košnica sa nepokretnim saćem zamjenjuje se u novije vrijeme primjenom košnica nastavljača sa pokretnim saćem – ramovima. Naravno, da ovaj progresivni preokret nije moguće naglo izvršiti zbog izvjesnih materijalnih ulaganja i nedostataka individualnog znanja dobrog dijela vlasnika pčela iz oblasti pčelarske nauke i prakse.
Mnogi naučnici i ljubitelji pčelarstva otišli su mnogo dalje u oblasti izbora košnica kako po pitanju boljeg razvoja pčelinjeg društva tako i po pitanju ekonomskih efekata pčelarenja. Po njima su pčelari i nazvali takve košnice kao što su Derzonka, Farazova, AŽ-ova, DADAN BLATOVA, LANGSTROTRUTOVA i druge.
U našoj zemlji su prilično rasprostranjene pološke i AŽ košnice koje su po pravilu bez nastavaka.
U svijetu su prihvaćeni tipovi i konstrukcije savremenih standardnih košnica, a kod nas ima još mnogo šarenila što na neki način opterećuje brži razvoj pčelarstva.
Trenutno su kod nas najviše u primjeni Dadan Blatova košnica i Lanstrotrutova (LR).
PROČITAJTE UPUTSTVO ZA PRAVLJENJE LR KOŠNICE: Langstrot Rutova /LR/ košnica – Konstrukcija za samostalnu izradu
Za mlade pčelare je veoma važno da se odluče za jedan od standardnih tipova košnica, tako će sebi olakšati rad na pčelinjaku, a prilikom intervencije kod pojedinih pčelinjih društava moguća je zamjena tj. kombinovanje dijelova iz više košnica.
Ovo je posebno značajno i prilikom vještačkog umnožavanja i rojenja društava.
Izvor: agrosavjet.com
PROČITAJTE:
Radovi na pčelinjaku tokom marta
Gdje je najbolje mjesto za pčelinjak
Pravilna ventilacija za dobro prezimljenje pčela