Četvrtak, 28 Marta, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneVoćarstvoPovijanje grana ili rezidba bez makaza - Mjera kojom se postiže visoka...

Povijanje grana ili rezidba bez makaza – Mjera kojom se postiže visoka rodnost

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Povijanje grana i mladica može imati značajnu ulogu u postizanju ravnoteže rasta i rodnosti voćki.

Ako je položaj mladice uspravniji, ona jače raste u visinu i slabije se razgranjava. Što je položaj izbojaka bliži uglu od 90 º u odnosu na središnju osu, to je rast u dužinu slabiji, a pojačava se razgranjavanje po čitavoj dužini izbojka. U skladu sa time djeluje se i na rodnost.

Izbojci koji rastu uspravno imaju slabiju rodnost jer je izražen njihov rast, a potisnuto je zametanje rodnih pupova. Izbojci koji rastu vodoravno imaju izraženu rodnost jer im je rast smanjen pa obilno zameću rodne pupove. Izbojci povijeni pod uglom većim od 90 º u odnosu na središnju osu imaju obilnu rodnost, ali brzo odumiru jer im je rast preslab.

SLIKA 1

povijanje grana
Djelovanje povjanja na vegetativni rast (svijetlije) i rodnost (tamnije)

Ova se spoznaja može upotrijebiti kada se želi promijeniti snaga rasta pojedine mladice ili izbojka. Kada izbojak sa središnjom osom zatvara ugao od 45 do 50 º, na njemu se stvara povoljna ravnoteža rasta i rodnosti. Zbog toga se na mnogim uzgojnim oblicima osnovne grane razvode pod ovim uglom. Voćkama čije osnovne grane imaju uske stepene grananja prijeti opasnost od odlamanja grane jer se s gornje strane grane tokom njenog rasta u debljinu kora “usijeca” u tkivo te zbog opterećenja lako puca.

SLIKA 2

Grane koje rastu pod uskim uglom sklone su odlamanju pod vlastitom težinom zbog kore koja se usijeca duboko u tkivo i ometa dobro srašćivanje grane

Ugao rasta od 90 º dobar je za rodne izbojke koji se, nakon što donesu rod, rezidbom potpuno odbacuju da bih zamijenili novim. Tako se usklađuje snaga rasta voćke i izbjegava se pretjerana rezidba te voćka ranije i bolje rodi.

Ako se mladica i izbojak poviju pod uglom većim od 90 º u odnosu na središnju osu, njihov će se rast gotovo zaustaviti, a lišće stvoriti višak asimilata koji se mogu upotrijebiti u drugim dijelovima krošnje. Ovakav se način povijanja prijenjuje u oblikovanju krošnje za mladice koje nisu potrebne, a svojim lišćem mogu osigurati dodatne asimilate za rast voćke.

Znalačkim i pravovremenim povojanjem mladica u razdoblju oblikovanja krošnje uz pravovremeno pinciranje suparničkih mladica u vrhovima grana smanjuje se potreba za rezidbom u razdoblju miraovanja, te se ona svodi na prorjeđivanje i odstranjivanje povinutih nepotrebnih izbojaka, a često se i potpuno izostavlja.

POVIJANJE POMOĆU ŠTIPALJKI ZA RUBLJE

Povjanje mladica najlakše se obavlja uz pomoć štipaljki za rublje.

SLIKA 3

Povijanje pomoću štipaljke za rublje

Postave se dvije štipaljke, od kojih jedna pridržava mladicu u željenom položaju, a druga se objesi na njen vrh pazeći da ga štipaljka ne uštine, kako bi mladica zadržala vodoravni smjer rasta. Kako se mladica razvija, tako se pomiče štipaljka ili dodaje još nova na vrh kako bi se zadržao smjer rasta mladice. Nakon što mladica odrveni štipaljke se skidaju i mladica ostaje u željenom položaju.

POVIJANJE POMOĆU BETONSKIH TEGOVA

Za povjanje jednogoišnjih izbojaka ili debljih grana mogu se kroristiti i mali tegići napravljeni od betona koji se ulije u plastične čašice različitih veličina. Tako se dobiju tegovi različite mase koji se objese na odgovarajuće mjesto kako  bi svojom masom obavili povijanje.

SLIKA 4

povijanje grana
Povijanje pomoću betosnkih utega

POVIJANJE UZ POMOĆ ČELIČNE ŽICE

Postoje i posebne naparave od čelične žice koje se mogu upotrijebiti umjesto utega za tanje jednogodišnje izbojke.

SLIKA 5

povijanje grana
Povijanje pomoću čelične žice

POVIJANJE DEBLJIH GRANA

Ponekad se iz različitih razloga propusti oblikovanje krošnje s dovoljno širokim uglovima grananja. Ako grane nisu predebele (ne deblje od 5 cm), mogu se poviti tako da se voćarskom pilom (testericom) zareže nekoliko ureza do 1/3 promjera grane. Zatim se grana povije tako da se na mjestima reza tkivo potpuno spoji.

SLIKA 6

Kako bi grana ostala u odgovarajućem položaju njen se vrh priveže za kolačić zaboden u zemlju. Mjesto reza mora se premazati kalemarskim voskom kako bi se zaštio od vlage i napada bolesti i štetočina. Nakon nekogo vremena rana zaraste te se i ne vidi da je grana bila zarezana. Povijanje debljih grana mora se obaviti kada počne kolanje sokova jer se tada grane lakše savijaju, a rane brže zarastaju.

Izvor: agrosavjet.com / Autror: prof.dr.sc. Tomislav Jemrić

PROČITAJTE:

Pravilno prikraćivanje ljetorasta tokom rezidbe

Rodne grančice jabučastog voća – Slikovit prikaz!

Šta je kalemljenje i njegova podjela?

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI