Stubaste jabukeย su dekorativne i rodne. Sve ฤeลกฤe se odluฤujemo da ih uzgajamo u okuฤnicama. Prirodno se ne granaju i obrazuju uspravnu kordunicu.
Sadimo ih gusto i do 10.000 biljaka po hektaru. Oko biljaka poslovi se obavljaju sa zemlje. Ono ลกto je i najvaลพnije, moguฤe je ostvaritiย visoke prinose na malim povrลกinama.
Sadnja, njega i sortiment stubastih jabuka
U odnosu na potrebe i zahtijeve trลพiลกta stvorene su sorte razliฤite obojenosti plodova, ukazuje Ljiljana Gvozdiฤ dipl. inลพ. poljoprivrede.
Stubaste jabuke veoma brzo prorode, pa se prvi plodovi mogu obrazovati prve godine nakon sadnje. U drugoj, pa i u narednim godinama jabuke ฤe poฤeti sa jaฤim rodom, koji bi od pete godine trebao uz odgovarajuฤe mjere njege da se ustali na 10-15 kg po jednom stablu.
Proฤitajte: Odreฤivanje momenta berbe jabuke uz pomoฤ nekoliko testova
Sadnja stubaste jabuke
Razmak sadnje 1,2ร0,5 m. U amaterskim zasadima najbolje ih je saditi kao jednored, dvored ili trored, pri ฤemu rastojanje izmeฤu redova moลพe biti i 0,5 m, savjetuje Gvozdiฤ. Ali, ako sadimo viลกe takvih blokova, onda izmeฤu blokova treba ostaviti najmanje rastojanje 1,2 m, zbog rada u narednom periodu.
Prostor izmeฤu redova, zbog lakลกeg izvoฤenja radova se moลพe i zatravniti, ali u ลกirini od 80 cm. U tom sluฤaju pokoลกenu travu iznositi van zasada, a ne mulฤirati zbog opasnosti od pojaveย glodara.
Pri izboru sorti s obzirom da je jabuka stranooplodna vrsta, pored osnovne sorte ujedno se moraju posaditi i opraลกivaฤi, koji po izboru proizvoฤaฤa mogu biti rane do srednje rane sorte, za upotrebu tokom ljeta i rane jeseni, napominje Gvozdiฤ.
Osnovne sorte najฤeลกฤe su jedan ili dva hibrida kasnog vremena zrenja, crvene ili zelene boje ploda, koji se mogu ฤuvati i viลกe mjeseci. Savjetodavac istiฤe da je dobro da u voฤnjaku budu zastupljene bar tri sorte koje stupaju u plodonoลกenje istovremeno, a pribliลพno su iste dugovjeฤnosti.
Njega
I u zasadima stubastih jabuka je potrebno redovno raditi, da bi one uredno i obilno plodonosile. Osnovne operacije (ฤubrenje, okopavanje, zalivanje, hemijska zaลกtita, rezidba i dr.) treba obavljati u optimalnim rokovima.
Potrebe za rezidbom su minimalne, zapravo predstavljajuย prorjeฤivanje cvjetnih pupoljaka skraฤivanjem rodnih kolaฤa. Ovo je posebno vaลพno kod sorti koje obilno raฤaju, jer sprijeฤavamo da prorode i alternativno raฤaju svake druge godine.
U osnovi uklanjamo sporadiฤno obrazovane jednogodiลกnje ljetoraste duลพe od 10 cm, koji se mogu pojaviti na rodnim elementima gdje imamo formirane i cvjetne pupoljke. Ukoliko se jednogodiลกnji ljetorasti pojave direktno na voฤici, gdje nemamo formiran rodni kolaฤ, prekraฤujemo ih na 2 do 3 pupoljka. Tako obnavljamo rodne kolaฤe i obrazujemo nove gdje su do sada bila neobrasla mjesta. Time dobijamo da svaka voฤka ima uspravan porast i vitku kordunicu obraslu rodnim kolaฤima od osnove do vrha.
Proฤitajte: KRASTAVOST PLODOVA โ Najznaฤajnija bolest jabuke /ZAล TITA/
Korekcije ove rezidbe se mogu raditi iย zelenom rezidbom. Otklanjaju se grane koje prave sijenku, ili se vrลกi prekraฤivanje na dva do tri pupoljka. Ta rezidba se obavlja krajem juna mjeseca ili poฤetkom jula, kada je i vrijeme diferenciranja cvjetnih pupoljaka.
S obzirom da posljednjih godina nema uspjeลกne proizvodnje bez navodnjavanja, stubaste jabuke treba zalivati, ali samo kada se primijeti da se javio manjak vlage u zemljiลกtu. Zalivna norma treba da bude od 40 do 50 litara po metru kvadratnom, ili 10 litara po jednom stablu. Kada se povrลกinski sloj dovoljno prosuลกi odraditi povrลกinsko razbijanje pokorice. Nakon toga obiฤno petnaestak dana nije potrebno zalivanje. Treba voditi raฤuna da se sa zalivanjem ne pretjeruje, veฤ da se zaliva samo po potrebi, a nakon poฤetka septembra treba prestati kako ne bi izazvali retrovegetaciju.
Ishranu treba prilagoditi potrebama voฤaka za hranljivim elementima, u odnosu na iznoลกenje hraniva iz zemljiลกta, a sve u skladu sa ispitanom agrohemijskom analizom zemljiลกta, naglaลกavaย savjetodavac Gvozdiฤย i dodaje da istovremeno i odrลพavanje zemljiลกta treba da bude redovno.
Sortiment – stubaste jabuke
Neke od poznatih sorti su:
Kraljica ฤardaลกa โ atraktivna je sa vrhunskim kvalitetom plodova, moลพe se ฤuvati i do ลกest mjeseci bez posebnih uslova ฤuvanja. Odlikuje se poznim vremenom zrenja.
Vesna โ rano sazrijeva, sredinom avgusta mjeseca. Ima srednje krupne crveno obojene plodove.
ฤerdan i Dukat โ ลพute su boje, sazrijevaju oko prvog septembra. Njihove patuljaste forme se gaje i u saksijama.
Rumeno vreteno โ ima najkrupnije plodove, raฤa obilno svake godine, a sazrijeva oko petog septembra. Ona ima sposobnost da sama reguliลกe svoje optereฤenje junskim opadanjem i prorjeฤivanjem plodova.
Zeleni dragulj i Smaragdย โ imaju zeleni plod, nakiselog ukusa, koji se dobro ฤuva i u obiฤnim skladiลกtima. Sazrijeva kasno, krajem septembra mjeseca.