U toku vegetacije kupina obrazuje veliki broj izdanaka od kojih treba izvjestan broj prorjediti i ukloniti joลก tokom vegetacije, a ostale ujednaฤene, dovoljno duge i razagranate, treba ostaviti za rod u narednoj vegetaciji. U rano proljeฤe po prosuลกivanju zemljiลกta, pristupa se rezidbi kupine za rod (zimska rezidba).
Pribliลพava seย rezidba kupineย pa otuda vlasniciย zasada sve ฤeลกฤe obilaze svoje voฤnjake. Ovaj posao kupinari obavljaju u dva navrata i to u proljeฤe (krajem marta, poฤetkom aprila) i u drugoj polovini ljeta, nakon berbe. Stalnom obnovom rodnog drveta reguliลกe se rodnost i kvalitet ploda.
Sa rezidbom se poฤinje joลก pri sadnji kupine, kada se skraฤujuย ลพileย korjena. Stablo se jaฤe oreลพe na 20 do 30 cmย da bi se uspostavila ravnoteลพa sa korjenovim sistemom.
Bez obzira u kom se godiลกnjem dobu sadi, skraฤivanje sadnica se obavlja samo u proljeฤe. Orezivanjeย podstiฤe razvoj korjena i adekvatnih pupoljaka iz kojih trebaju izrastiย ลกto jaฤi izdanci. Oni dostiลพu duลพinu od dvaย do triย metra, a skraฤuju se ljetiย jer naredne godine daju rod. Krajem ljeta, kada su izdanci porasli, stari dio sadnice treba orezati do zemlje.
Najprije skratitiย izdanke iznad posljednje ลพice
Nebojลกa Mladenoviฤ, savjetodavac za voฤarstvo i vinogradarstvo,ย istiฤe da je rezidba kupine veoma vaลพna i obavezna pomotehniฤka mjera, koja ima za cilj da se ลกto ranije razvije dobro razvijen ลพbun, a kasnije u toku eksploatacije uspostavi ravnoteลพa izmeฤu rasta i rodnosti i donese visok prinos i dobar kvalitet plodova svake godine.
U toku vegetacije kupina obrazuje veliki broj izdanaka od kojih treba izvjestan broj prorjediti i ukloniti joลก tokom vegetacije, a ostale ujednaฤene, dovoljno duge i razagranate trebaย ostaviti za rodย u narednoj vegetaciji. U rano proljeฤe po otapanju snijega i prosuลกivanju zemljiลกta, pristupa se orezivanjuย kupine za rod (zimska rezidba).
„Od izdanaka koji su na raspolaganju odaberu se tri do ฤetiri najbolja, ujednaฤena zdrava i bez oลกteฤenja sa boฤnim (prostranim) granama i radi se rezidba. Prvo se izdanci skrate na 20 do 40 cm iznad posljednje (treฤe) ลพice. Tako se formira ลกpalir na visini od oko dvaย metra. Boฤne grane se skraฤuju na dva do tri pupoljka, odnosno na 20 do 25 cm ili neลกto duลพe, ako su pupoljci meฤusobno viลกe udaljeni“, kaลพe Mladenoviฤ.
Prorjeฤivanjeย boฤnihย grana
On dodaje da ostale izdanke treba ukloniti do osnove. Ako su oniย obrazovali veliki broj boฤnih grana sa kratkim meฤusobnim rastojanjemย pa to prijeti velikim optereฤenjem izdanaka rodom, onda se radi prorjeฤivanje boฤnih grana do osnove tako da na svakih 10 cm duลพine ostaneย naizmjeniฤnoย po jedna boฤna grana.
„Suviลกe niske prevremene granฤice uklanjaju se do osnove. Time se izbjegavaju prevelika gustoฤaย i zasjenjenost, ลกto direktno utiฤe na visinu prinosa i kvalitet plodova. Radi dobijanja boljeg kvaliteta ploda i smanjenja optereฤenja rodom treba ostavljati najviลกe tri uspravna izdanka sa manjim brojem boฤnih grana. Kada je rijeฤ o gustoj sadnji na rastojanju od jednogย do 1,2 m u redu ostavljaju se za rod dvaย (ili jedan) izdanka.“
Prilikom vezivanja, trebaย lepezasto da se ลกire
Vezivanje orezanih izdanaka kupine, prema njegovim rijeฤima, obavlja se kao i kod maline, plastiฤnim vezivom ili specijalnim plastiฤnim kopฤama. Svaki ostavljeni izdanak se vezuje za svaku ลพicu, odnosno na tri mjesta. Pri tome treba se voditi raฤuna da se onย suviลกeย ne steลพeย niti da veza bude labava pa daย klizi po ลพici. Pri vezivanju treba nastojati da se dva, tri ili ฤetiri ostavljena izdanka po ลพbunu lepezasto raลกire po ลพici.
Uporedo sa rezidbom, radi seย i ฤubrenje
Sve savjete struฤnjaka, u svomย kupinjaku, zasaฤenom na 24 ara, primjenjuje i iskusni proizvoฤaฤ ovog voฤa Dragiลกa Stojilkoviฤ. Uporedo sa pripremama za rezidbu kupine on se priprema i za ฤubrenje zasada vjeลกtaฤkim ฤubrivom koje bi trebalo zavrลกiti do 20. marta.
„Vrijeme je i za sprovoฤenje takozvanog zimskog prskanja kupine bakrom. Nadam se da ฤe vrijeme da nam dozvoli da to sve odradimo do poฤetka rezidbe. Pri krojenju ne namjeravamo da sijeฤemo sve lastare. Ostaviฤemo po jedan viลกe zbog moguฤih mrazeva. Lastare ฤemo ostaviti da budu veฤe duลพineย pa kad proฤe opasnost od mrazeva, posjeฤi ฤemo ih na desetak centimetara od zadnje ลพice“, kaลพe Dragiลกa.
Izvor: Agroklub.ba
PROฤITAJTE:
KUPINA โ Vrijeme i naฤin sadnje