Plamenjača krastavca je gljivično oboljenje koje izaziva gljivica Pseudoperonospora cubensis.
U našim klimatskim uslovima redovno se javlja i pričinjava ogromne štete. Usljed brzog širenja bolesti, zaraženi usjevi mogu za kratko vrijeme biti potpuno uništeni.
P. cubensis pored krastacva, često napada i dinje. Osim ovih biljnih vrsta u manjoj mjeri ugrožava lubenicu, kao i pojedine vrste bundeva.
SIMPTOMI
Sa lica lista se u početku uočavaju hlorotične pjege, koje vremenom nekrotiraju. U okviru njih sa naličja lista obrazuje se siva navlaka reproduktivnih organa parazita. Pjege se posle nekog vremena spajaju, a zaraženi dijelovi lista se suše, postaju kruti, lome se i rasapdaju.Bolest brzo zahvata cijelu lisku i list propada. Peteljke ostaju zelene, a zaraženo lišće ne opada. Jače napadnute biljke, usljed masovnog propadanja listova, bivaju u potpunosti uništene.
Za većinu prouzrokovača plamenjače vlažno i prohladno vrijeme je osnovni preduslov širenja bolesti, što nije slučaj sa plamenjačom krastavca. Za ostvarivanje zaraze dovoljno je da je samo 2 h relativna vlažnost 100% i temperatura 20-25 ºC.
MJERE ZAŠTITE
Stvaranje i gajenje otpornih genotipova je najpouzdanija mjera zaštite.
Hemijske mjere borbe vrlo su efikasne primjenom preparata AZBANY 250 SC.
AZBANY 250 SC je peparat na bazi aktivne supstance azoksistrobin. To je lokalsistemični fungicid sa preventivnim djelovanjem koji se primjenjuje u velikom broju kultura u cilju suzbijanja bolesti tipa plamenjače, pepelnice, crne pjegavosti, kestenjaste pjegavosti. U svim usjevima primjenjuje se isključivo preventivno, a najkasnije po pojavi prvih simptoma.
Kod krastavaca, lubenice, dinje primjenjuje za suzbijanje plamenjače (Pseudoperonospora cubensis) u dozi 0,75 – 1,0 l/ha
Karenca za krastavac, lubenicu i dinju je 3 dana.
Uvoznik i distributer za BiH: Agrimatco doo.
Izvor: AgroSavjet
PROČITAJTE:
Pet SAVJETA za bolji rast KRASTAVACA
Ovako zalivajte krastavac i očekujte dobre rezultate
Šest grešaka zbog kojih je prinos krastavaca loš