Kada je zapoฤeo da se bavi povrtarstvom Aleksandar Jankoviฤ, vlasnik kompanije โSagal agrarโ, ลพelio je da bude drugaฤiji i najbolji. U Kraljevcima pored Rume na imanju od 7,7 hektara podigao je najmodernije plastenike povrลกine 2,6 hektara u kojima po hidroponskom principu gaji paradajz. ฤeri paradajz gaji na vulkanskoj lavi bez trunke pesticida zbog ฤega jedini na Balkanu i u ovom dijelu svijeta imaju rezido fri sertifikat, ลกto znaฤi da na njegovim proizvodima nema bilo kakvih tragova i ostataka pesticida.
Njegovu ลพelju da u Srbiji od ลกvajcarskog i holandskog sjemena proizvede vrhunski paradajz prepoznala je holandska Kraljevska akademija za povrtarstvo i s kojom i danas usko saraฤuje. Ovo je dodatno priznanje Jankoviฤu jer nije tajna da Holanฤani, pa joลก sa Kraljevske akademije, ne poklanjaju svoje poverenje tako lako.
U najmodernijim plastenicima gaji se 80.000 biljaka o kojima vodi raฤuna 28 zaposlenih, a svi troลกkovi su u potpunosti pokriveni. Proizvodnju zapoฤinju 5. decembra, a zavrลกavaju 15. novembra naredne godine ลกto praktiฤno znaฤi da nemaju ni dana praznog hoda. Sve ลกto proizvedu plasiraju pod brendom โPrirodan izborโ i to na domaฤem trลพiลกtu.
โ Bavimo se iskljuฤivo proizvodnjom paradajza u zaลกtiฤenom prostoru i to specijalnim vrstama paradajza. To nije klasiฤan paradajz veฤ ฤeri, ลกljivar, koktel, narandลพasti, crveni, crni i ลพuti odnosno miks paradajz. Konstrukcija je italijanska, a tehnologija holandska. Kako usko saraฤujemo sa holandskom Kraljevskom akademijom za povrtarstvo mi smo njihovi predstavnici za Istoฤnuย Evropu i bavimo se savjetodavnim poslom za njih. Svako ko ลพeli da sazna neลกto viลกe o povrtarstvu, uveฤanju prinosa i kako da zaradi novac moลพe da doฤe kod nas โ zapoฤinje svoju priฤu Jankoviฤ za Agrobiznis magazin.
Da bi jedan ovako ozbiljan biznis opstao i napredovao potrebno je puno truda, rada ali i ozbiljna organizacija posla.
โ Imamo odliฤan menadลพment, naลก direktor proizvodnje se ลกkolovao desetak godina u Belgiji. Da bismo drลพali korak sa svijetom kompletan menadลพment jednom godiลกnje otputuje na tri nedjelje u Belgiju na dodatnu obuku oko novina u proizvodnji โ dodao je naลก sagovornik.
Poลกto paradajz ima idealne uslove za rast i razvoj biljke dostiลพu visinu od 12 metara i imaju 25 spratova ลกto znaฤi da imaju ฤak 25 berbi.
โ Rasad nam stiลพe iz Grฤke u fazi triย lista u vulkanskoj lavi, odnosno hidroponiji. Od momenta kad biljka uฤe u plastenik do poฤetka berbe potrebno je 75 dana znaฤi kao i klasiฤan paradajz. Radi se vezivanje korijena, pa se biljka vezuje na vrh poลกto naลกa biljka raste 12 metara u vis pa se onda spuลกta. Jedna naลกa biljka ima 25 spratova to znaฤi da ima 25 branja. Proizvedemo blizu 1.000 tona ฤeri paradajza svih vrsta. Na trลพiลกteย plasiramo oko 2 miliona pakovanja paradajza od 250, 500 i 750 gย godiลกnje iskljuฤivo kao robna marka โPrirodan izborโ, a prodajemo preko velikih trgovinskih lanaca โ objasnio je Jankoviฤ.
Kontrolisana klima
Paradajz se uzgaja u potpuno kontrolisanim uslovima.
โ Imamo klima raฤunar sa viลกe od 1.000 baznih stanica koje se nalaze u naลกem plasteniku. Te male bazne stanice u svakoj sekundi ลกalju podatke o vlaลพnosti, temperaturi a posebna se vodi raฤuna o prihrani. Naime, svako jutro se sa ovih 1.000 taฤaka uzimaju uzorci od biljaka, kao kad se ฤoveku izvadi krv, i na osnovu tih podataka praktiฤno sama biljka โkaลพeโ ลกta joj je potrebno od hrane u tom trenutku โ pojasnio je naลก sagovornik.
Biljke se razliฤito prihranjuju kad je oblaฤno, sunฤano ili kad je izuzetno jako sunce. U svakom trenutku na raspolaganju imaju spremne tri recepture za prihranu za razliฤite vremenske prilike. Zimi plastenik se grije, a ljeti kad upeฤe zvijezda โ hladi.
โ Imamo hlaฤenje kad su ekstremno visoke temperature tako da u naลกim plastenicima ลพiva na termometru nikad ne prelazi 32 stepena. To radimo na tri naฤina. Najprije se cijeli plastenik prekreฤi sredstvom koje se zove ลกejf iks. Na ovaj naฤin tokom vrelih dana u plastenik ulazi svjetlost ali ne i toplota. Drugo, imamo ลกinski sistem cijevi u duลพini od 80 km kroz koje puลกtamo hladnu vodu kako bi se hladio korijen i treฤi naฤin je kad sama biljka sebe hladi. U situacijama ekstremno visokih temperaturaย potrebno je 40 kubnih metara vode po hektaru, a biljke kroz list i disanje ispuste 20 kubnih metara vode iย taj naฤin same sebe hlade โ slikovito je objasnio Jankoviฤ.
Kad je u pitanju zaลกtita biljaka hemija za njih ne postoji a protiv bolesti se bore na viลกe naฤina.
โ Prije svake sezone prvo ลกto uradimo je kompletna, trostepenaย dezinfekcija plastenika. Tek nakon toga u zaลกtiฤeni prostor ulaze biljke koje faktiฤki dolaze iz sterilnog sistema. Mi radimo na vulkanskoj lavi odnosno hidropiniji gdje je i vulkanska lava i kocka gdje se pikira sjeme sterilno. U takvom sistemu ne dolaze bolesti sa rasadom. Kad je u pitanju borba sa insektima primjenjuje se iskljuฤivo bioloลกki vid zaลกtite a koristimoย makrolopuse i predatore, odnosno u plastenik ubacujemo insekte koji jedu druge insekte โ rekao je naลก sagovornik.
Poลกto paradajz raste u zaลกtiฤenim i kontrolisanim uslovima za opraลกivanje se koriste bumbari, taฤnije ลพenke ovih insekata.
โ Za opraลกivanje koristimo bumbare koji dolaze iz Belgije i ostaju najviลกe 40 dana. U svakoj kutiji je jedan bumbar i 33 ลพenke. Muลกkarci ฤuvaju kutije da ne moลพe ลพenka iz druge kutije da uฤe u njihovu i kad zavrลกe posao vraฤaju se โ dodao je on.
Solarni paneli
Za grijanje plastenika zimi koriste elektranuย snage 7,7 megavata s kojom bi,ย recimo, moglo da se greje Banovo Brdo i Novi Beograd. Loลพe ugalj i za jednu sezonu potroลกe neลกto viลกe od 2.000 tona uglja.
โ Kako je energija sve veฤi problem radi se projekat solarnih panela koji ฤe raditi po sistemu kogeneracije. To znaฤi da ฤemo mi proizvoditi struju ljeti kad nam ne treba a zimi ฤemo je koristiti kroz akumulatore i baterije. Ovu energiju ฤemo koristiti iskljuฤivo za vjeลกtaฤko sunce koje ฤe da funkcioniลกe po diodnom sistemu. Projekat nam radi jedna bjeloruska firma koja je najbolja na svijetu i koja radila za NASU projekat vjeลกtaฤkog sunca โ rekao je Jankoviฤ.
โ U Srbiji je trenutno najomiljeniji pink paradajz, iako se mi borimo da naลกe potroลกaฤe naviknemo na kumato. To je ลกpanski paradajz koji je potpuno crn. Radili smo i San marcalo, ali nije bio baลก prihvaฤen kod nas. San marcalo je paradajz koji je spolja potpuno zelen,ย a potpuno crven unutra. To jeste jedna specijalna vrsta paradajza ali po svemu sudeฤi naลกi ljudi nisu baลก voljni da probaju nove vrste โ rekao je naลก sagovornik.
Na naลกe pitanje zaลกto je odabrao da paradajz plasira iskljuฤivo na domaฤe trลพiลกte Jankoviฤ je objasnio da je dvije godine saraฤivao sa trgovinskim lancima iz inostranstva, ali su oni traลพili rinfuznu robu koju bi pakovali i na trลพiลกte plasirali pod svojim brendom na ลกta on nije pristao.
โ Mi smo hteli da napravimo domaฤi, srpski brend koji ฤe kao takav biti prepoznatljiv. Poลกto radimo sa ลกvajcarskim i holandskim sjemenom ฤesto nam doฤu gosti iz ล vajcarske i Holandije i ne mogu da vjeruju da je to paradajz iz njihovog sjemena. Ja im kaลพem da je tajna u geografskom poloลพaju i suncu koje faktiฤki omoguฤava da dobijemo jedan ovakav proizvod vrhunskog kvaliteta โ zakljuฤio je Aleksandar Jankoviฤ vlasnik kompanije โSagal agrarโ.