U izboru vrsta za jesenje kombinacije nemojte se zaustaviti na violama, hrizantemama ili nježnim asterima. Ako želite da baštu ili balkon u nastupajućim hladnim danima oživite vatrenim koloritom, prepustite se i perenama i žbunastim vrstama koje svoju punu ljepotu čak duguju jesenjim danima. Mnoge vrste mogu ispuniti sve vaše želje u potrazi za bojama.
Koralni zvončići (Heuchera)
Ova lisnodekorativna ljepotica bila je u drugom planu tokom ljeta, pošto su ljetnje cvjetnice sigurno odvukle pažnju. Sada koralni zvončići dolaze do punog izražaja. Žuti, i crveni varijeteti sa ponekim cvjetom lako će naći mjesto u nekoj od kombinacija.
Slatki lozavi krompir (Ipomoea batatas)
Ipomee imaju toliko lijep kolorit krupnih listova da su nezamjenjive u jesenjem kontejneru. Jednostavno možete krajem ljeta otkinuti nekoliko vrhova ove lozice, zakoreniti ih na brzinu u vodi ili supstratu i posaditi u jesenju žardinjeru u kombinaciji sa nekom cvjetnicom.
Sedumi
Cvjetaju od kasnog ljeta do jeseni cvastima tamno pink i magenta boje. Nevjerovatno su zahvalni za gajenje u saksijama i žardinjerama u kojima mogu čak i prezimiti. Treba ih iskoristiti kao male puzavice koje će prekriti rub i stranice saksije. Izbor različitih boja listova dodatno će povećati privlačnost ove biljke.
Ajuga (Ajuga)
Danas ima neodoljivih varijeteta ove biljke – od šarenih listova do burgundi. Ajuge ne traže posebnu njegu, a ako im povremeno dodate đubrivo bićete iznenađeni i brzinomm i ljepotom rasta. U saksiji ili žardinjeri spustiće grane preko ruba i lijepo je prekriti. Cvjetovi se pojavljuju tokom jeseni.
Ukrasna kopriva (Coleus)
Ništa nije tako šareno kao koleus ili ukrasna kopriva. Ukoliko u toku ljeta nije bila u dubokoj sjenci i dobro zalivana izgubiće intenzitet boja i potjeraće u cvjetna stabla koja nisu tako atraktivna. Zato je treba iskoristiti u jesen. Jednostavno je ukombinujte sa slatkim krompirom i ajugom. To bi mogla biti vrlo primamljiva jesenja žardinjera .
Vatreni grm (Pyracantha)
Ovo je dobro poznat jesenji žbun. Posađen u velikoj saksiji gubi svoj snažan rast i može da bude osnova za pravljenje jesenje kombinacije. Ako ga iz saksije gajite kao puzavicu, a oko nje posadite hrizanteme i astere, napravićete dobitnu kombinaciju. Ne zaboravite da ovako snažnoj biljci u ograničenom prostoru treba dodatna ishrana.
Zjevalica (Antirrhinum)
Kako zjevalice u toku ljeta brzo gube cvjetove i formiraju sjemene čaure, treba ih gajiti za jesenje dekoracije. U jesen njihove boje su intenzivne, a cvjetanje bujno. Blaže zime prežive i na otvorenom. Sjemenski varijetet Arrow nešto je nižeg rasta i bogatog grananja tako da može napraviti čitav cvjetni tepih.
Ukrasne trave
Ne zaboravite ukrasne trave. Za jesenji ukras preporučujemo plavu i zlatnu vlasulju. Inače, Gotovo sve perenske trave mogu se koristiti bez bojazni da ćete ih izgubiti u toku zime. Jednostavno se opustite i uživajte u ovim prvim svježim danima jeseni.
Ukrasno žbunje je pravi izbor ako želite da vaša bašta odiše dinamikom. Neke vrste svoju punu ljepotu pokazuju u jesen kada mjenjaju boju listova, dok neke svojim cvjetovima krase jesenje dane. Ako se, pak, odlučite za žbun raskošnih plodova, spremite se i na igru sa raskošnim bojama
Žbunje jesenjih cvjetova
Plava magla (Caryopteris)
Kariopteris ili plava magla omiljen je žbun zbog stotina plavih cvjetića koji u ranu jesen prekrivaju vrhove grana.
Kaluna (Calluna vulgaris)
Srebrni, žuti ili zeleni listovi u jesen postaju crveni, narandžasti, bronzani ili tamno zeleni. Cvjetovi su bijeli, crveni ili pink, a intenzitet boja jači je na kiselim zemljištima.
Hamamelis (Hamamelis virginiana)
Izuzetan miris interesantnih žutih cvjetova ispuniće vašu jesenju baštu.
https://agrosavjet.com/hamamelis-lijeci-kozne-bolesti/
Raskoš jesenjih listova
Berberis (Berberis sp.)
Krase ga crveni i zlatni listovi, obilje žutih i crvenih plodova poput malog grožđa. Vrlo je zahvalan za šišanje i pravljenje različitih formi.
Kletra, Slatki biber (Clethra)
Bijeli i roze cvjetovi pojavljuju se sredinom ljeta i imaju prijatan začinski miris. Listovi mjenjaju boju u jesen prije opadanja.
Fotergila (Fothergilla sp.)
Krasi je zlatno, skarletno i narandžasto lišće. U toku cijele sezone listovi su zelenkasto pepeljasti, a u proljeće biljka daje lijepe nježne bjeličaste cvjetove.
Hrastolisna hortenzija (Hydrangea quercifolia)
Cijele sezone listovi ove hortenzije su svjetlozeleni do žuti, a u jesen poprimaju raskošnu crvenu boju. Cvjeta u toku ljeta krupnim bijelim loptama.
Evonimus, Kurika (Euonymus)
Pravi izbor ukoliko volite crvene, zlatne i šatirane listove. Jednostavna je i laka za gajenje čak i za početnike.
Skimija (Skimmia j. Rubella)
Skimija je jedinstvena jesenja dekoracija. Raste kao zimzelen žbun koga u jesen krase pupoljci koji se otvaraju u proljeće i cvjetaju sitnim bijelim cvjetovima. Voli kiseliji supstrat.
Izvor: floraekspres.rs
PROČITAJTE:
Ukrasna djetelina – Prelijepa dekoracija za vaš vrt!
One cvjetaju cijelo ljeto – Minđuše ukras vašeg balkona!