Sunday, December 8, 2024
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeZimske cvijetnice koje uspijevaju i na snijegu!

Zimske cvijetnice koje uspijevaju i na snijegu!

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Vaša bašta ne mora da bude gola i pusta kada dođe zima. Postoji zimsko cveće koje se lako može uzgajati tokom hladnih meseci, a vašoj bašti će dodati život i boju. Nemojte odustati od baštovanstva tokom zimskih meseci. Vesela zimska bašta vredna je truda. Izdvojili smo za vas nekoliko najizdržljivijih, najsjajnijih cvetova koje možete dodati u vašu zimsku baštu.

Japanska kamelija

Kada se posadi u proleće, japanska kamelija daje velike, svetle bele, ružičaste ili crvene cvetove koji traju od oktobra do sredine marta. Ovom grmlju je potrebno blago kiselo, dobro drenirajuće zemljište na mestu koje štiti biljku od zimskih vetrova. Delimična do puna senka je najbolja, kao i zalivanje svake dve nedelje tokom perioda suvog vremena.

Nažalost, biljke japanske kamelije su zimi podložne plamenjači na laticama. Lisne uši i paukove grinje takođe mogu predstavljati problem, pa s vremena na vreme proveravajte donju stranu listova vaše biljke da biste rano uočili i lečili zaraze.

Zimsko cveće – visibaba

Ovaj nežni cvet je prilično jednostavan za gajenje. Kada se lukovice posade u jesen, u kasnu zimu cvetaju sitni beli cvetovi sa unutrašnjim zelenim laticama koje padaju preko stabljike. Visibabe se mogu uzgajati i kao sobne biljke.

Posadite ih u glinenu zemlju koja je obogažena organskom materijom. Uverite se da su izložene punom suncu ili delimičnoj senci. Pošto visibabe svu potrebnu vlagu dobijaju od kiše i otopljenog snega, zalivanje nije potrebno. Nema poznatih štetočina ili bolesti koje muče biljku tokom hladnih zimskih meseci.

Kukurek

Upečatljivi beli cvetovi su ono što možete očekivati od kukureka. Ova atraktivna biljka dobro funkcioniše kao granična biljka, ali takođe uspeva kada se uzgaja u žardinjerama. Možete očekivati da će cvetati u vreme Božića ako je cvet zasađen u jesen.

Kukurek najbolje uspeva u dobro dreniranom zemljištu koje je bogato organskom materijom. Dajte biljci delimičnu, duboku senku i zalijte toplom vodom iz slavine u danima bez mraza. Gljivična bolest može biti problem, zato nemojte zalivati previše. Pošto su listovi i koren kukureka otrovni, obratite posebnu pažnju ukoliko imate kućne ljubimce.

Zimski jasmin

Zimski jasmin daje atraktivne žute cvetove u obliku levka u januaru ili februaru, ukoliko su posađene prethodne jeseni. Grm, koji odlično izgleda uz zid vašeg doma ili šupe, takođe se može uzgajati kao loza uz rešetku ili pergolu.

Zimski jasmin uspeva u svim tipovima zemljišta, sve dok se zemljište dobro drenira. Za razliku od drugih biljaka, zimskom jasminu je potrebno zalivanje tokom cele zime. Zemlja treba da bude vlažna, pa zalijte biljku kad god ustanovite da je površina suva.

Biljka zahteva sunce ili delimičnu senku. Orezivanje se preporučuje kako biljka raste, inače će grm imati neuredan izgled. Iako je zimski jasmin otporan na bolesti, mogu ga pogoditi određene štetočine.

Zimsko cveće – kukurjak

Ako tražite biljku koja nije zahtevna za održavanje i kako biste dodali boju svom kamenom vrtu ili terasi u februaru, posadite kukurjak. Ova višegodišnja biljka voli da pokaže svoje jarko žute cvetove u obliku čaše i raskošne zelene listove. Cvetanje traje dugo i može se u njemu uživati do kasnog proleća, kada će ući u fazu mirovanja.

Alkalna tla koja dobro dreniraju, dopunjena organskom materijom, najbolja su za kukurjak. Postavite biljku na mesto koje dobija puno sunca do delimične senke i vodu tokom perioda suvog vremena. Imajte na umu da je ova biljka otrovna.

Inače, kukurjak po svom izgledu podseća na kukurek, pa odatle slično ime. U Srbiji je oba biljka sve ređa i spada u grupu krajnje ugroženih vrsta.

Erica carnea (Zimski šešir)

Nisko rastući žbun, ova biljka može pokrivač tla ili u podignutim lejama. Iako možete da postavite u saksije, ona se mora držati napolju, jer ne podosi dobro kućne uslove. Posadite zimski šešir krajem leta ili početkom jeseni da biste uživali u njenim jarko ružičastim zvonastim cvetovima tokom januara.

Kada sadite ovu biljku, uverite se da je zemljište kiselo, dobro drenirano i dopunjeno organskom materijom. Da bi biljka dostigla svoj puni potencijal, potrebna je lokacija sa punom sunčevom svetlošću ili u delimičnoj senci. Zalivanje je potrebno samo zimi, u sušnim periodima. Insekti su retko problem za zimsko vrelo, a gljivične bolesti su problem samo ako se zemljište ne drenira dobro.

Izvor: Weekand / preuzeto sa: agromedia.rs

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI