Navodnjavanje predstavlja agrotehniฤku mjeru koja direktno utiฤe na poveฤanje prinosa. Drevne civilizacije su koristile plavljenje rijeka tako ลกto su oko zemljiลกnih parcela podizali nasipe tako da se plavna voda drลพala sve dok se plodni sediment ne bi istaloลพio, a zatim bi se viลกak vratio u vodotok. Danas u praksi postoje razliฤiti sistemi za navodnjavanje (brazde, prelivanje, oroลกavanje, kapanje, subirigacija idr.), a voda kojom se napajaju ovakvi sistemi koristi se iz razliฤitih izvora (vodeni tokovi, vjeลกtaฤka jezera, izvori, bunari itd.).
U voฤnim zasadima preteลพno se koristi sistem navodnjavanja kap po kap zbog sljedeฤih svojih prednosti:
โ kontrola koliฤine vode po jedinici povrลกine
โ kontrola vodno โ vazduลกnog raลพima zemljiลกta
โ niลพa cijena koลกtanja navodnjavanja
โ moguฤnost primjene vodotopivih ฤubriva kroz sistem
โ kontrola salinitita zemljiลกta i pH vrednosti
โ veฤi i kvalitetniji prinos gajene kulture
Na manjim povrลกinama (malim voฤnjacima, okuฤnicama) ovakvi sistemi funkcioniลกu pod niskim pritiskom, pa ฤesto za efikasan rad nije potrebna ฤak ni pumpa.
Naravno, u veฤim zasadima pumpa je neizostavan dieo sistema za navodnjavanje, a uz pumpu neophodno je postaviti i filter. Na manjim povrลกinama koriste se obiฤni filteri, a kod veฤih sistema pjeลกฤani ili drugi kvalitetniji filteri.
U praksi poljoprivredni proizvoฤaฤi zaobilaze postavljanje venturijeve cijevi i postavljaju ventile sa dodatnim crijevom na usis pumpe, gdje pumpa pod pritiskom usisava hranu i ubrizgava u sistem ili uzimaju dodatne pumpe (hidropak) i pomoฤu njih ubacuju hranu u sistem.
Navodnjavanje jagoda
U zasadima jagode se osim crijeva koji su standardni dieo svakog sistema koriste i trake kap po kap, koje mogu biti klasiฤne (zipovane) ili sa ugraฤenim kapljaฤem. Pouzdanost i taฤnost zipovanih traka na naลกem trลพiลกtu priliฤno varira u odnosu na trake sa ugraฤenim kapljaฤem. Kapljaฤi treba da ispunjavaju uslov kapaciteta 2 litre po satu, a razmak kapljaฤa treba prilagoditi kulturi i razmaku sadnje u zasadu.
Posebnu paลพnju prilikom postavljanja sistema treba obratiti na normalni radni pritisak koji predstavlja radni pritisak na kome kapljaฤ daje standardnu koliฤinu vode za koju je projektovan. Normalni radni pritisak kod traka i crijeva je 0,8 โ 1,2 bara.
PROฤITAJTE:
Sjetva soje u aprilu โ ฤubrivo i navodnjavanje prije sjetve