Petak, 19 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoKoje biljke je dobro saditi sa paradajzom?

Koje biljke je dobro saditi sa paradajzom?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Prinos, ukus i otpornost na štetočine paradajza mogu se poboljšati sadnjom uz razne biljke, cvijeće i povrće. Ovo je osnovna stvar o kojoj se misli kada odlučujete o tome šta saditi sa paradajzom.

Svaka od ovih vrsta ima jedinstvene kvalitete koji dopunjuju rast paradajza. Bez obzira na to kako rješavate pitanje toga šta saditi sa paradajzom, da li sadite rešetkastim sistemom ili staklenikom, ove biljne vrste se mogu ugurati duž bočnih strana ili na krajeva redova.

Iako postoji veliki broj različitih popularnih biljnih pratilaca za paradajz, postoji mnogo biljaka koje im mogu koristiti ne samo da odbijaju insekte, već i im dodaju dodatne hranljive materije koje pomažu paradajzu da raste.

1. Bosiljak

Bosiljak je jednogodišnja zeljasta biljka porodice nane.

Popularan kulinarski partner dobro je rješenje šta saditi sa paradajzom, ali u kuhinji, bosiljak je jedna od najbolje proučavanih biljaka za sadnju uz druge biljne sorte. Ova ukusna mirisna biljka odbija muve i biljne vaši dok poboljšava ukus paradajza oslobađanjem određenih aromatičnih jedinjenja. Bosiljak takođe lako raste i zahtjeva malo održavanja. Bosiljak je odličan i u odbijanju paradajznih crva.

Jedini problem koji bosiljak može predstavljati je njegova tendencija da raste veoma žbunasto i visoko blizu osnove biljaka paradajza. To može dovesti do smanjenog protoka vazduha i problema sa bolestima kod paradajza. Važno je da posadite bosiljak najmanje 20-30cm od osnove paradajza kako bi sve vaše biljke dobile dovoljno prostora za napredovanje.

Takođe redovnim orezivanjem i branjem bosiljka sprečićete prenatrpavanje paradajza. Tokom berbe, skraćujte gornje listove kako biste ih podstakli da izrastu, ali ne i da narastu previsoko i da se uviju.

Pročitajte: Bosiljak kao prirodni lijek za zapušen nos

2. Mladi luk

Mladi luk bogat je uobičajenim hranljivim materijama kao što su vitamini, minerali i antioksidansi.

Takođe se naziva i „zeleni luk“, a ovo povrće blagog ukusa luka zauzima vrlo malo prostora, lako raste i uspijeva u prolazima ispod biljaka paradajza. Brzo sazrijeva, a ovom mladom luku ne smeta malo sijenke i može se saditi istovremeno sa paradajzom za dodatnu berbu ranog ljeta.

Ove biljke imaju repelentna svojstva koja drže mnoge insekte i moljce na odstojanju. Aroma mladog luka je posebno korisna za odbijanje moljca sa pet pega, koji polažu larve paradajz crva na biljke domaćine.

3. Peršun

Peršun može poboljšati ukus vašeg jela i pomoći vašem zdravlju.

Još jedna aromatična biljka koja je kompatibilna sa paradajzom u bašti je peršun. Peršun privlači leptire lastavice, koji polažu jaja na listove biljke. Kada im se dozvoli da cvjetaju, cvjetovi peršuna takođe privlače muhe lebdećice, koje su predatori tripsa i biljnih vaši. Poznato je i da peršun odbija štetne bube.

Ova biljka niskog rasta, kojoj nije potrebno održavanje, djeluje kao pokrivač preko zemlje. Tako da ona zadržava vlagu u zemljištu i drži korov na odstojanju. Takođe lako uspijeva u malo hladovine vaših biljaka paradajza tokom ljetnjih vrućina.

4. Korijander

Korijander, odnosno cilantro – jedan je od najčešćih začina na svijetu, poznat od davnina i uzgaja se u Aziji i na Mediteranu.

Uprkos popularnosti kao sastojka salse, korijander je tehnički usjev za hladno vrijeme. Paradajz pomaže korijanderu tako što ga drži u sijenci na ljetnjoj vrućini, što spriječava brzo spajanje tako da možete ubrati mnogo aromatičnih listova.

Međutim, kada je korijanderu dozvoljeno da cvjeta zajedno sa biljkama paradajza, on privlači mušice, parazitske ose i druge korisne insekte grabljivice. Nektar cvjetova korijandera je privlačan pčelama koje takođe mogu pomoći u oprašivanju paradajza. Kada cvijeće izblijedi, možete čak ubrati mlado ili zrelo sjeme korijandera za upotrebu.

Poznato je da korijander poboljšava ukus paradajza kada se sade zajedno. Takođe odbija uobičajene štetočine paradajza kao što su biljne vaši, paukove grinje i bube.

Pročitajte: Mladi luk tokom cijele godine – Sve o porizvodnji

5. Bijeli luk

Bijeli luk je biljka srodna luku, koristi se u kulinarstvu i medicini. Ako se dvoumimo šta saditi sa paradajzom, ali i generalno, ovo je uvijek dobar izbor.

Ova biljka oštrog ukusa raste u suprotnom rasporedu od većine biljaka u vašoj bašti. Bijeli luk se obično sadi u jesen i bere sredinom ljeta. Ali ako pravilno odredite vrijeme, bijeli luk može biti odličan pratilac za mlade biljke paradajza. Bijeli luk je takođe lak za uzgoj i otporan u mnogim uslovima.

Bijeli luk je izuzetno mirisna lukovica koja djeluje kao moćno sredstvo protiv insekata. Bilo da je u zemlji ili u domaćem spreju za baštu, bijeli luk će odbiti većinu insekata koji puze i lete. Biljne vaši, gusjenice, crvi, puževi, bube, komarci, muve i grinje odbija snažna aroma bijelog luka.

Neke studije su čak pokazale da su pare i ulja koje oslobađa bijeli luk toksični za štetočine insekata (ali ne i životinje ili ljude, naravno). Ovo je vjerovatno zbog jedinjenja kao što je aglutinin listova bijelog luka (ASAL) koji se nalazi u biljnim sokovima bijelog luka. Kao rezultat toga, postoji vrlo malo štetočina koje napadaju ovu biljku, a njena moćna ulja imaju koristi i za vaš paradajz. Bijeli luk nema negativan uticaj na korisne insekte, tako da je savršeno bezbijedan za biokontrolne zasade.

Ili ostavite prostor tokom sadnje bijelog luka za presađivanje paradajza u kasno proljeće, ili posadite lukovice bijelog luka u isto vrijeme kada i paradajz za berbu kao „zeleni bijeli luk“.

6. Nana

Nana je suštinski prirodni umirujući agens.

Ovo jako mirisno bilje obično je najefikasniji saputnik za paradajz. Nana se vjekovima koristila da odvrati mrave, bubašvabe i muve. Sadnja ove biljke iz porodice Labiatae uz paradajz poboljšava zdravlje vaših biljaka paradajza, a istovremeno širi oko osnove vaših usjeva da biste obezbedili pokrivač za tlo u borbi protiv korova.

Međutim, neke sorte mente mogu biti previše agresivne za presađivanje. Oni se šire preko podzemnih stolona koji mogu brzo zauzeti područje pod vlažnim, povoljnim uslovima. Mentu je najbolje posaditi u sopstvenoj površini ili gajbici kao pokrivač zemlje pored vaših gredica za paradajz. Možete čak posaditi mentu u saksije koje su postavljene u blizini vaših biljaka paradajza da ne biste dozvolili da prestigne vaše gredice sa povrćem.

Prirodno jedinjenje zvano dolihodijalno se čuva u listovima kao glavni odbrambeni mehanizam biljke od štetočina. Istraživanja pokazuju da se „povređivanjem“ listova (rezanjem, četkanjem o njih ili laganim gnječenjem listova među prstima) oslobađa najveća količina repelenta protiv insekata. Zato se potrudite da redovno dodirujete i berete svoju mentu kako biste pružili najveću korist biljkama paradajza.

7. Žalfija

Žalfija je antidijabetička i neuroprotektivna biljka.

Baštenska žalfija je prelijepa i divnog mirisa. Vrlo dobro raste u blizini paradajza (sve dok nije previše zasenčen njihovom krošnjom) i daje prelijepo cvijeće koje vole oprašivači.

Žalfija privlači parazitske ose koje mogu pomoći da se rogati crvi drže podalje.

Pročitajte: Žalfija: Prirodni antiseptik i antibiotik

8. Origano

Origano je začinska biljka, koristan i mirisan začin mediteranske kuhinje.

Bilo da ste zainteresovani za njegovu kulinarsku ili medicinsku upotrebu, origano je vijekovima poštovan kao italijanska biljka koja je odlična za vaše zdravlje. Takođe obezbijeđuje stanište i hranu važnim predatorima kao što su čipkavice. Larve čipke su gladni grabežljivci belih mušica, biljnih vaši i crva.

Kada origano cvijeta, njegovi cvjetovi napunjeni nektarom privlače pčele i oprašivače na paradajz. Snažan miris istovremeno zbunjuje potencijalne štetočine paradajza. Origano je otporan na jelenke i čini odličan živi malč ili pokrivač tla za smanjenje korova u blizini paradajza.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI