Kukuruzna zlatica (Diabrotica virgifera virgifera LeConte) je najznaฤajnija ลกtetoฤina kukuruza te je bitno znati kako se nositi s njom i kako je suzbiti.
Vaลพno mjesto u suzbijanju ove ลกtetoฤine zauzimaju agrotehniฤke i hemijske mjere te uzgoj tolerantnih hibrida.
Mjere suzbijanja
Agrotehniฤke mjere
Agrotehniฤke mjere su najvaลพnije u suzbijanju kukuruzne zlatice i u njih ubrajamo plodored, ฤubrenje, obrada zemljiลกta, naฤin te vrijeme sjetve. Ove mjere uglavnom sprjeฤavaju razvoj liฤinki.
Plodored je mjera koja se ฤesto koristi, te je i najuฤinkovitija u suzbijanju kukuruzne zlatice. Pojava zlatice se moลพe sprijeฤiti izbjegavanjem ponovljene sjetve kukuruza, buduฤi da one za odlaganje jaja u avgustu biraju parcele zasijane kukuruzom. Da bi se sprijeฤila pojava kukuruzne zlatice, vaลพno je poลกtivati trogodiลกnji ili ฤetverogodiลกnji plodored. Ponovljena sjetva u sljedeฤoj godini osigurava hranu larve koje izlaze iz jaja tijekom maja i juna.
ฤubrenjem se poboljลกava regeneracija oลกteฤenog korijena, odnosno smanjuju se ลกtete. Obrada zemljiลกta u jesen dovodi do mehaniฤkih oลกteฤenja jaja, te promjene njihovog vertikalnog rasporeda u zemljiลกtu (jedan dio jaja se prebacuje na povrลกinu te se ona smrznu).
Uzgoj tolerantnih hibrida je jedna od agrotehniฤkih mjera. Izabrani hibridi moraju biti dobro prilagoฤeni uslovima uzgoja i odlikovati se jako razvijenim korijenovim sistemo . Takvi hibridi tolerantniji su na napad larvi kukuruzne zlatice.
Praฤenje ove znaฤajne ลกtetoฤine moลพemo raditi pomoฤu feromonskih mamaca, ลพutih ljepljivih ploฤa ili pregledom (ocjenom) oลกteฤenja korijena kukuruza.
Feromonski mamci su sintetizirani seksualni atraktanti koji mirisom privlaฤe imaga kukuruzne zlatice. Atraktanti mogu biti: hranidbeni, atraktanti ovipozicije te seksualni. Kod ove ลกtetoฤine je prisutna i sposobnost pri pronalasku partnera i hrane ลกto je koriลกteno u izradi atraktanata. Imago bude privuฤen mirisom feromona, dolijeฤe i lijepi se na dio mamca koji je iznutra premazan nesuลกivim ljepivom. Kritiฤan broj je ulov 3-5 imaga po danu.
ลฝute ljepljive ploฤe sluลพe u svrhu monitoringa, te suzbijanja ลกtetnih insekata. ลฝuta boja je jako privlaฤna velikom broju insekata, a pogotovo kukuruznim zlaticama. Ploฤe su premazane kvalitetnim entomoloลกkim ljepilom na koje se zalijepe ลกtetoฤine. Ploฤe takoฤer mogu biti umoฤene u insekticid. Zlatice privuฤene na ลพutu ploฤu ostaju zalijepljene ili ih insekticid ubije. Kritiฤan broj kod ulova kukuruzne zlatice na ลพute ljepljive ploฤe je 42 imaga u roku od tjedan dana.
Hemijske mjere
Hemijske mjere su dozvoljene pri uzgoju kukuruza u konvencionalnoj i integriranoj proizvodnji. Posebnu paลพnju prije sjetve kukuruza za suzbijanje kukuruzne zlatice trebaju obratiti mali proizvoฤaฤi koji uzgajaju kukuruz u monokulturi viลกe od dvije godine. Odabir sjemena tretiranog protiv kukuruzne zlatice i primjena feromonskih mamaca mogu doprinijeti smanjenju populacije te ลกtetoฤine.
Autor: Marko Boriฤ, mag. ing. agr., Ministartsvo poljoprivrede
PROฤITAJTE:
ล tetni insekti uskladiลกtenih ลพitarica i kukuruza
Kako pravilno uskladiลกtiti i saฤuvati kvalitet kukuruza?