Subota, 20 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneRatarstvoKako pravilno uskladištiti i sačuvati kvalitet kukuruza?

Kako pravilno uskladištiti i sačuvati kvalitet kukuruza?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Nakon jesenje žetve i berbe kukuruza, najvažniji zadatak poljoprivrednih proizvođača jeste pravilno uskladištiti i sačuvati ubrani rod, kako bi održali kvalitet, a rizike i gubitke sveli na minimum.

Za vrijeme žetve kukuruza otkupna cijena je najniža, a najveću vrijednost dostiže dosta kasnije kada je ponuda robe na tržištu manja. Zbog toga se veliki broj poljoprivrednih proizvođača odlučuje na skladištenje robe i čekanje povoljnije ponude za prodaju.

Gubici prilikom skladištenja mogu biti veliki i ne treba ih zanemariti. Stoga posebnu pažnju treba posvetiti pripremi skladišta, prijemu kvalitetnog i zdravstveno ispravnog zrna ili klipa, te samoj kontroli prilikom čuvanja odnosno perioda skladištenja.

Čišćenje i priprema skladišta

Zavisnosti od obima proizvodnje, objekti za skladištenje kukuruza mogu biti razne vrste silosa, tavana, ambara, i drugi skladišni prostori.

Prije unošenja kukuruza u skladišni prostor neophodno je posvetiti pažnju mehaničkom i hemijskom čišćenju. Skladišta treba prvo isprazniti, detaljno očistiti od prošlogodišnjeg roda i drugih mehaničkih frakcija. Nakon temeljnog mehaničkog čišćenja, pristupa se hemijskom čišćenju, odnosno dezinfekciji, dezinsekciji i deratizaciji (DDD ). DDD predstavlja skup mjera i metoda za suzbijanje i uništavanje organizama koji mogu biti prenosioci zaraznih bolesti ili njihovi rezervoari, imati toksično dejstvo i uticati direktno na kvalitet i zdravstvenu bezbijednost proizvoda. Prilikom upotrebe sredstava za DDD neophodno je strogo pridržavanje upustava o primjeni, uz mjere predostrožnosti o zaštiti ljudskog zdravlja, životne i radne sredine.

Pravilno pripremljeno, odnosno mehanički i hemijski očišćeno skladište predstavlja jedan od ključnih koraka garancije kvaliteta i očuvanja roda.

Prijem roda u skladište

Da bi održali kvalitet i garantovali zdravstvenu ispravnost uskladištenog zrna kukuruza, neophodno je primijeniti niz preventivnih mjera, kao što su plodored, izbor hibrida, vrijeme sjetve, pravilna i redovna zaštita tokom vegetacije, te skladištenje samo zdravog, pregledanog klipa odnosno zrna kukuruza.

Nakon berbe, zrno ima veći procenat vlage (oko 30 %), i treba ga u što kraćem roku, od 24 do 48 sati, prosušiti na optimalnu vlagu za čuvanje (oko 14-15%). Sušenje se obavlja u sušarama različitih konstrukcija, a sve one rade na principu strujanja toplog vazduha. Pretežno se izvodi u dvije faze, prva faza sušenja je na većoj temperaturi 120-130⁰S gdje se sadržaj vlage snižava na 18-20%, a druga faza na temperaturi od 80⁰S do snižavanja vlage na 14-15%. Između prve i druge faze, toplo zrno mora odleži 6 sati da bi se postiglo izjednačavanje vlage.

Ukoliko je u pitanju zrno za sjmensku proizvodnju, sušenje se obavlja na nižim temperaturama od 40-45⁰S, 120 sati, kako bi se izbjeglo oštećenje klice i eventualno smanjenje klijavosti.

Nakon završetka procesa sušenja treba izbjegavati skladištenje toplog zrna u hladna skladišta, jer će se pojaviti kodenzacija i stvoriće se povoljna sredina za razvoj plijesni, te je potrebno ohladiti zrno na 2-5⁰S nakon sušenja, a prije skladištenja.

Kod manjih proizvođača koji nemaju objekte za kontrolisanje temperature, sušenje se obavlja prirodnim putem. Koševi sa neokrunjenim klipovima se postavljaju na promajna mjesta, odnosno pod uticaj jakih zimskih vjetrova. Poželjno je da su koševi odignuti od poda i zaštićeni od uticaja drugih atmosferlija. U ovakvim uslovima sušenja neophodno je češće kontrolisanje zdravstvenog stanja.

Prije prijema robe u skladište, potrebno je detaljno pregledati i odstraniti sve klipove sa promijenjenom bojom, ispucalim ili isklijalim zrnima, klipove na kojima su već primijetne infekcije i oboljenja, mehanički oštećene klipove, kao i druge nečistoće. Posebnu pažnju treba posvetiti odstranjivanju oštećenih klipova od strane štetočina, kako ne bi unijeli u skladište, indirektno omogućili njihovo razvijanje i razmnožavanje, te doveli do gubitaka hranjive i tržišne vrijednosti.

Po skladištenju kukuruza, poljoprivredni proizvođači posebnu pažnju trebaju posvetiti očuvanju kvaliteta i zdravstvene bezbijednosti. da bi uspješno sačuvali zrno, neophodno je uvesti i poštovati sistem kontrole zrna. Potrebno je svakodnevno kontrolisati temperaturu u silosima, a vlažnost i pljesnivost svake dvije sedmice, te praćenje pojave i prisustva štetočina.

Autor: Jovana Todorović

Izvor: pssrs.net

PROČITAJTE:

Kako pravilno pripremiti heder za kombajniranje kukuruza?

Zrelost kukuruza i vrijeme siliranja

Najznačajnije bolesti kukuruza

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI