Kako su se masline konzervirale prije stotinu godina? Istoriฤar Maslinara ลฝeljko Krnฤeviฤ je otiลกao stotinu godina unazad i preneo nam tadaลกnje recepte za konzervisanje maslina.
Paลพljivo brati masline
Gazzari daje uputstva za branje maslina, koje treba biti ujutro odmah iza izlaska sunca ili predveฤe i to treba raditi jako paลพljivo, kako se masline ne bi oลกtetile.
Samo krupnije masline
Za konzerviranje su najbolje krupnije masline, jer u njima ima puno mesa.
Branje u avgustu
U Dalmaciji je najraลกirenija โOblicaโ, negdje zvana โBalunjaฤaโ, โOrbulaโ ili โOrkulaโ, koja dozrijeva najranije, pa se moลพe brati veฤ u drugoj polovini avgusta.
Proฤitajte: Kako i ฤime saฤuvati masline nakon berbe?
Dragi naลกi maslinari, evo nas u joลก jednom maslinarskom ljetu. Nekom dobro, nekom srednje, nekom ajme. Baลก kao i uvijek. Uz sve naลกe napore, uz sve naลกe nauฤeno i naslijeฤeno znanje. ฤini se ipak da je i Priroda rekla dosta i da bismo se stvarno i napokon trebali svi zajedno promijeniti dok nam je na vrijeme. Jer, u naลกem maslinarskom vremeplovu nema podataka o kataklizmama, ali ima o ledovima, poลพarima, bolestima, protiv kojih se eto, moลพemo i boriti. Ali, sve ono ลกto ฤinimo kao ljudski rod, posebno u 20. i 21. vijeku jednostavno mora prestati. Morao sam ovo barem kratko napisati jer osjeฤam potrebu da baลก moram. Gledajuฤi ลพedne i gladne, ne samo biljke i ลพivotinje, nego i djecu i ljude po ฤitavoj kugli zemaljskoj. Siguran sam i to da veliki dio nas maslinara sliฤno razmiลกlja i da u mirima svojih maslinika nastoji koliko ko moลพe, ลพivjeti u skladu s Prirodom. ฤuvajuฤi i uลพivajuฤi u naลกoj Maslini i svim njenim blagodatima.
Recept iz Basilicate
Al’ ajmo mi dragi ฤitatelji, misleฤi na ovo napisano, zajedno u naลก maslinarski vremeplov. Ovaj put vrati ฤemo se u ne baลก tako daleku proลกlost. U onu negdje prije II svjetskog rata. Uฤilo se tada o svemu. Izlazilo pomalo iz onih naslijeฤenih znanja o svemu. Kako o vinogradarstvu, stoฤarstvu, ratarstvu, tako i o maslinarstvu. Veฤ smo viลกe puta pisali o tome kako su agronomi i ostali edukovali maslinare, kako teoretski, tako i praktiฤno. Zabiljeลพeno je to na stranicama Maslinara. Tako je sve do danaลกnjih dana kad izdajemo priruฤnike koji nam itekako pomaลพu i kao poฤetnicima i kao onima koji o maslinama veฤ znaju. Naravno, bez laลพne skromnosti, u tome je puno pomogla manifestacija Maslina, pa Intrada i ljudi oko nje angaลพovani. Hvala im.
Eto nam ubrzo i branja maslina. Iako se ฤini da ima vremena, ali eto za ฤas i oktobra. Pa hajmo zato ovaj put vidjeti kako su struฤnjaci edukovali stanovniลกtvo o tome kako konzervirati masline. U arhivu smo naiลกli na uputstva koja je napisao ing. Anaklet Gazzari, a koji je bio direktor danaลกnjeg Instituta za jadranske kulture u vremenu od 1919. do 1936. godine.
Naฤini kako konzervirati masline
Donosi nam nekoliko naฤina kako ih konzervirati. Tako nam za crne kaลพe da se najprije operu vrelim morem i u njemu se drลพe pet minuta. More se ocijedi, a masline se sloลพe na drvenim reลกetkama ili bilo kakvim cjedilima da se skroz ocijede i osuลกe. Kaลพe da kad ih se stavi na suลกenje, mora ih se poprskati ลกest postotnom otopinom natrijum benzonata. Zatim ih se ostaviti da se osuลกe ili na suncu ili u peฤima. Osuลกene, pospu se s malo sitne mljevene soli i s onoliko ulja koliko je dovoljno da im se povrลกina zaลกtiti. Kaลพe nam joลก da ovako prireฤene masline nisu dugog vijeka i da ih treba ลกto brลพe prodati ili konzumirati.
Proฤitajte: โStara maslinaโ โ Drvo staro preko 2000 godina raste u Baru /FOTO/
Imamo i opis kako se masline konzerviraju na โjedan drugi naฤin i to tako kako se radi u italijanskoj provinciji Basilicataโ. Dakle, gospodin Gazzari se edukovao i znanje prenosio. Tako kaลพe, kako treba masline, i to one najmesnatije i najzdravije i to neistuฤene i โnenagrizene od kukcaโ, oprati vrelom vodom u kojoj moraju ostati samo dvije minute. ฤitamo kako se u tu svrhu preko jednog โbocelaโ (koloturnika – remenice), koji visi na plafonu, provuฤe konop na kojem visi โkrtolโ s 50 kg maslina. Krtol se pusti u kotao vrele vode, nakon ฤega se masline odmah procijede kroz reลกeta. Treba ih pustiti da se skroz ohlade. Po tom receptu iz Basilicate, posole se sa 30 g sitno mljevene soli na svaki kilogram maslina, a narednih 10 dana treba masline svaki dan izmijeลกati tako da bolje upiju so. Nakon toga rasporede se na uske โlijeseโ i stave suลกiti na buri (ko ฤe je danas dati kad treba), suncu ili peฤima koje ne smiju biti toplije od 40 C, da bi se potpuno osuลกile od vlage. Kaลพe da je upravo proces suลกenja prevaลพan poลกto vlaga i u prisutnosti soli stvara buฤ. A poลกto se masline osuลกe, slaลพu se i zbijaju u limene posude ili u baฤvice i ลกalju u prodaju, a ako su se suลกile u peฤima, treba ih prethodno osuลกiti.
Uputstva za branje
U danaลกnje vrijeme imamo nekoliko naฤina konzerviranja maslina. Neko voli na jedan neko na drugi ili treฤi naฤin. U to sad neฤemo ulaziti, prepustimo to izboru ili struci. Pogledajmo ลกto naลก dobri inลพinjer Gazzari kaลพe o prireฤivanju zelenih maslina. Ne zaboravimo, vrijeme je tamo negdje 1930-ih.
Prvo nam Gazzari daje uputstva za branje maslina, koje treba biti ujutro odmah poslije izlaska sunca ili predveฤe i to treba raditi jako paลพljivo, kako se masline ne bi oลกtetile. Kuฤi se masline razvrstavaju po veliฤini u dvije ili tri grupe.
Proฤitajte: Kako najbolje konzervirati masline
Kako bi se izvukla gorฤina iz maslina, one se stavljaju u hladnu luลกiju (luลพinu)ย i ostavljaju u njoj 6-10 sati. Koliko ฤe stati u luลพini zavisi o snazi same luลพine i od vrste i veliฤini masline. Maslina je gotova kad meso poลพuti. Za konzervisanje su najbolje krupnije masline, jer u njima ima puno mesa. U Dalmaciji je najraลกirenija โOblicaโ, negdje zvana โBalunjaฤaโ, โOrbulaโ ili โOrkulaโ, koja dozrijeva najranije, pa se moลพe brati veฤ u drugoj polovini avgusta. U juลพnoj Dalmaciji je raลกirena โDuลพicaโ. Te su sorte najbolje za konzervisanje u zelenom stanju.
Nadalje nam donosi dubrovaฤki recept za pravljenje luลพine: za 100 kg zelenih maslina pripremi se mjeลกavina od 80 kg prosijanog pepela i 20 kg ลพivog kreฤa. To se zalije hladnom vodom, dok ne nastane rijetka kaลกa. U ovu kaลกu se urone masline i dobro se izmijeลกaju. Gazzari kaลพe da francuski industrijalci koji prireฤuju velike koliฤine maslina, upotrebljavaju umjesto pepela kalijum karbonat.
Nakon ลกto su masline odgorฤene treba ih oprati od luลพine, i to ovako:
โIz posude u kojoj su se nalazile masline u luลพini, istoฤi se kroz lijevak. Na dnu posude ostane ฤitava luลพina. Ne smiju se masline vaditi iz posude da se ne bi oลกtetile. Poลกto se ฤitava luลพina iscijedila iz posude, nalije se na masline ฤista voda i masline se pritisnu sa jednim ลกupljim dnom da masline ne bi plivale i da se ne bi u baฤvi mijeลกale i trale jedna o druguโ.
Proฤitajte: Jeste li znali da list masline krije brojna ljekovita svojstva?
U toj su nam luลพini masline dobile luลพinast okus, pa nam gospodin Gazzari savjetuje da taj okus izvuฤemo na naฤin da se masline 3 do 8 dana peru u vodi i to tako da najmanje jedan do dva puta dnevno mijenjamo vodu na naฤin da na donju โkaneluโ puลกtamo, a na gornju nadolijevamo. Probavanjem, kaลพe, treba ustanoviti kada masline nisu ni luลพinastog ni gorkog okusa. Tada su spremne za jelo, samo ih joลก treba konzervisati i to u salamuri, a koja se radi na naฤin da se u 100 litara vode doda 5 do 6 kg kuhinjske soli. Kaลพe i to, da bude ukusnije pridoda se salamuri komoraฤa ili lovora. โMirodijeโ se najprije skuvaju u vodi koja se, kada se ohladi izlije u salamuru.
Eto, zvuฤi lijepo. A zahvaljujuฤi hiljadugodiลกnjoj tradiciji, a naravno i struci, nasleฤujuฤi kulturu Masline, uลพivajmo u svemu lijepom ลกto nam daje.