Dubina s koje se uzima uzorak za jednogodiลกnje usjeve je 0-30 cm, a za viลกegodiลกnje (voฤnjake i vinograde) 0-30 cm i 30-60 cm.
Ako su table ujednaฤene i velike uzorak se uzima sa svakih 3-5 ha, a ako postoje depresije ili je tabla nejednolika, uzorak se uzima za svaki karakteristiฤni dio parcele.
Ne preporuฤuje se uzimanje uzoraka tla uz rub parcela, tamo gdje je ฤubrivo prethodne godine bilo neravnomjerno razbacano ili uz kuฤe i u blizini ลพivica. Prilikom uzimanja uzoraka po parceli moลพemo se kretati dijagonalno ili cik-cak. Za uzimanje uzoraka tla sluลพi sonda ili lopata (ยซลกtijaฤaยป). Kad uzimamo uzorak โลกtijaฤomโ, njome zareลพemo sloj zemlje debljine 3-5 cm, izvaฤena zemlja naโ ลกtijaฤiโ izreลพe se noลพem i uzima se uzorak tla u cijeloj duลพini โลกtijaฤeโ po njenom srediลกnjem dijelu.
Proฤitajte: Osnovni savjeti za jesenju pripremu zemljiลกta
Cilj nam je dobiti stvarno stanje hraniva u tlu pa je potrebno uzeti barem oko 25 uzoraka tla, koji ฤe predstavljati prosjeฤan uzorak jedne parcele. Te uzorke treba dobro izmijeลกati i od njih odvagnuti oko jedan kilogram svjeลพe zemlje koja ฤe se dostaviti u laboratoriju. Zemlju treba staviti u ฤistu PVC vreฤicu. Osim imena i prezimena vlasnika parcele te naziva parcele treba navesti i pretkulturu i iduฤi usjev za koji se traลพi preporuka ฤubrenja.
Uzorke tla treba dostaviti u laboratorij koji je opremljen za analizu tla i davanje preporuke za korisnike. Iz uzoraka tla nakon analize saznaฤemo sadrลพaj hranjiva u tlu, utvrditi viลกak ili manjak pojedinog hraniva, procjeniฤe se reakcija usjeva na dana hraniva, pravi se plan ฤubrenja i procjenjuje se trenutna plodnost tla.
Analizom tla utvrฤuje se: pH tla, ukupni CaCO , aktivni kreฤ, ukupni azot, organska materija, humus, fizioloลกki aktivni fosfor i kalijum (P O i K O) makroelementi, mikroelementi (olovo, bakar, cink, mangan, kadmijum i ลพeljazo), ukupni fosfor, tekstura tla i druga fizikalna svojstva. Obiฤno nas zanima stanje makroelemenata (fosfor, kalijum), humusa i ph tla (kiselost, kiselost).
Proฤitajte: Kako pripremiti zemljiลกte za sljedeฤu sezonu?
Cilj analize jeste odrediti graniฤne vrijednosti raspoloลพivih hraniva i koliฤinu koja je potrebna da se zadovolje potrebe iduฤe kulture, a njome predviฤamo poveฤanje prinosa te isplativost ฤubriva. Svrha analize tla jeste i da znamo podatak koji nam treba za izraฤun potrebnog ฤubrenja za pojedine usjeve, kada poznajemo sadrลพaj pojedinog hraniva u tlu moลพemo ciljanim ฤubrenjem nadoknaditi njegov manjak i podiฤi ga na optimum u tlu. Zbog tih razloga i moramo ga tako uzeti da nam analiza tla dade vjerodostojan podatak o tlu.
Poznavajuฤi stanje tla i racionalno ฤubreฤi za svaku kulturu prema njenim potrebama za odreฤeni prinos, imamo isplativu biljnu proizvodnju. Pri tome je sve vaลพnije da tako utiฤemo na oฤuvanje okoliลกa jer pravilnim doziranjem ฤubrenja smanjujemo zagaฤivanje zemlje, vazduha i vode.