Četvrtak, 25 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaČuvanje plodova šljive - Svježi zalogaji u zimskim danima

Čuvanje plodova šljive – Svježi zalogaji u zimskim danima

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Šljiva je ukusno mirisno voće. Beremo krajem ljeta. Čuvaju se i domaće spremaju za zimu. Mirisnim, sočnim voćem treba pažljivo postupati s njima kako bi ga dugo čuvali. Nepravilno skladištenje dovodi do činjenice da se osjetljivo voće počinje propadati.

Da biste to izbjegli, vrijedno je poštivati ​​određena pravila koja će vam pomoći u dugoj očuvanju žetve. Kako čuvati šljive svježim za zimu? Hoće li šljiva otpjevati nakon suzanja? Pitanja brinu mnoge vrtlare. O tome ćemo se pozabaviti detaljnije.

Kako sakupljati šljive?

Prije nego što pripremite voće za zimu, mora se pravilno sakupljati s stabla. Treba pridržavati sljedećih pravila:

  1. Berba se treba provoditi samo po suhom vremenu. Vlaga uzrokuje da fetus brzo trune. Stoga se suho voće čuva duže.
  2. Pazite na zrenje. Berba se odvija u nekoliko faza, jer je zrenje postupno. Ocijedite zrelu šljivu s grana, ne čekajte dok ne padne.
  3. Ako planirate usjev čuvati duže vrijeme, preporučuje se odrezati ga škarama i odmah staviti u spremnike za skladištenje. Čuvajte premaz od voska, štiti ga od štetnih utjecaja okoliša.
  4. Tijekom branja pažljivo uklonite plodove. Počnite sakupljati od donjih ekstremnih grana, a zatim postupno pređite na gornje grane, krećući se do debla. Stablo ima krhko drvo, stoga nemojte naginjati grane. Ako planirate prevoziti ili skladištiti usjev, imajte na umu da drvo ne možete zatjerati, u suprotnom će se plodovi slomiti. Ova je metoda prikladna samo ako se plodovi odmah pojedu.
  5. Zrenje nije istovremeno, pa se sakupljanje provodi u nekoliko faza. Zreli plodovi pogodni su za svježu konzumaciju, za pekmez, džem.
  6. Za skladištenje uklonite bez mehaničkih oštećenja.

Je li moguće sakupljati zeleno voće?

Da vidimo da li dozrijeva zelena šljiva? Prikupljanje se odvija u nekoliko faza, ali događa se da je žetva potrebna svima. Tada morate prikupiti cijeli usjev. Nezrele šljive sazrijevaju kod kuće, ali samo na sobnoj temperaturi.

Nikada ne čuvajte nezrelo zrelo voće u hladnjaku, proces zrenja se zaustavlja. Voće s vremenom gubi okus.

Da li plodovi sazrijevaju nakon sazrijevanja i kako pomoći sazrijevati?

Sakupljene nezrele šljive mogu sazrijevati. Pregledajte usjev. Odaberite zdrave bez mrlja, udubljenja. Možete je dovesti u zrelo stanje na nekoliko načina:

  1. Držite voće iz hladnjaka nekoliko dana dok ne sazri. Ali usjev možete staviti u papirnu vrećicu što će ubrzati postupak. Tijekom zrenja plodovi ispuštaju plin etilen. Stoga, stavljajući bobice u papirnu vrećicu, okružite ih ovim plinom, što će dovesti do brzog zrenja.
  2. Ne čuvajte nezrele šljive u hladnjaku. Sazrijevanje će prestati i plod će postati ukusan.
  3. Ako nema žurbe sazrijevanje, onda plodove stavite u zdjelu na stol. Trebat će im dodatni dan da sazriju.
  4. Voće sazrijeva brže na sobnoj temperaturi. Ne stavljajte ih u hladnjak dok potpuno ne sazriju.
  5. Voće ne bi trebalo stavljati na prozorsku dasku za brzo zrenje. Sunčeve zrake će pregrijati bobicu i ona će početi truliti.
  6. Zreli plodovi mirišu slatko i svježe, mekani su na dodir. Na njima se može pojaviti prašnjava nijansa, što ukazuje na zrelost. Čim to primijetite, oni se mogu ukloniti na dugoročno pohranjivanje.
  7. Ne dopustite da plod dozrijeva, u protivnom će početi lučiti sok, koža će postati meka, meso će postati crno.
  8. Možda će vas zanimati i sljedeće teme o šljivama:
    • Opis šljive Ural crvene boje.
    • Kada sakupljati šljive?
    • Koja je razlika između šljive i šljive?
    • Kako napraviti šljive od šljiva kod kuće?

     

    Kako čuvati plodove kod kuće za zimu?

    Svježina samo ubranih plodova može se održavati nekoliko dana ako temperatura okoline nije viša od 25 stupnjeva. Ova temperatura je idealna za nezrelo voće, oni sazrijevaju brže.Ako su se šljive čuvale na sobnoj temperaturi i nisu se pokvarile, tada mogu produžiti rok trajanja u hladnjaku.

Kako čuvati svježe šljive?

    • Zabranjeno je čuvati u plastičnim vrećicama, to dovodi do pojave truleži.
    • Krupno voće najbolje je čuvati u kartonu od jaja u hladnjaku. Ova metoda skladištenja pomoći će u održavanju fetusa tri tjedna.
      • Za čuvanje u hladnjaku treba biti najmanje 5 stupnjeva. Na niskim temperaturama meso potamni, gube se okus i aroma.
      • Unatoč činjenici da želite spasiti voće, bolje je pojesti ga što je prije moguće. To je zbog činjenice da s vremenom okus, izgled, aroma i kaša postaju manje zasićeni.
      • Moguće je zamrzavanje ploda, ali samo je prvo potrebno ukloniti kamen.
      • Možete čuvati na balkonu na zatamnjenom mjestu u drvenim kutijama. Broj slojeva u kutiji trebao bi biti minimalan.

      Uređaj možete spremiti na sljedeće načine:

      1. Šljive se mogu čuvati u hladnjaku dva tjedna.
      2. U podrumu plod s kostima može trajati više od mjesec dana, ali ako se tijekom skladištenja plodovi će se redovito pregledavati.
      3. Osušene šljive čuvaju se nekoliko mjeseci. Postupak pripreme voća uključuje nekoliko faza. Pranje, blanširanje, sušenje u pećnici.
      4. U hladnjaču se može povećati do tri tjedna. Za to su prikladne nezrele i tvrde sorte šljive. Stavite plodove u hladnjak, stajati 15 sati na temperaturi od 0 stupnjeva, a zatim povećajte temperaturu na 5 stupnjeva. Zbog takve razlike, voće neće izgubiti okus i može duže trajati.
      5. Šljive se mogu zamrznuti . Vrijedi napomenuti da ga trebate samo jednom zamrznuti, voće neće podnijeti ponovljeni postupak. Za zamrzavanje odaberite zrelo, mirisno voće bez oštećenja, nezrelo voće neće imati dobar okus kada ga odmrznete. Prije zamrzavanja plodova moraju se oprati i osušiti. Uklonite kost, šljivu raširite na pladnju, zamrznite. Zatim smrznuto voće stavite u posudu.
      6. Šljive trebate pripremiti u slatkom obliku. Stoga pripremite džem od šljiva, koji je pogodan za pečenje. Može se čuvati više od šest mjeseci. Za kuhanje vam trebaju zrele šljive, šećer, pektin i limunov sok. Ogulite šljive, prokuhajte malo, obrišite kroz sito, dodajte šećer, pektin i malo limunovog soka. Kuhajte pola sata. Gotov džem rasporedite u čiste staklenke.
      7. Mnogi ne vole smrznuto i suho voće, pa postoji alternativa. Berba kiselih šljiva za zimu. Čuvajte proizvod šest mjeseci. Trebat će vam takvi sastojci: šljive, voda 500 ml, 300 grama šećera, cimet pola žličice, solna žličica, papra i crni papar. Operite šljive, spakirajte u banke. Od svih sastojaka pripremite marinadu, nakon što prokuha dodajte 100 ml octa. Voće prelijte marinadom, staklenke stavite sterilizirane na 15 minuta.

PROČITAJTE:

Zanimljiv način da zamrznete šljive za zimu

Kada je pravo vrijeme za berbu šljive?

ŽABUTIKABA – DRVO BRAZILSKE ŠLJIVE

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI