NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoPravilno naklijavanje i upotreba sječenog krompira za sadnju

Pravilno naklijavanje i upotreba sječenog krompira za sadnju

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Mnogi proizvođači sijeku mladi krompir na samo dva okca, što može biti veoma rizično, posebno ako se krompir posadi u loše pripremljeno zemljište i ako su nepovoljni uslovi tokom nicanja. Provjerite savjete kako to ispravno učiniti.

Pri sadnji krompira, a posebno u proizvodnji sjemenskog krompira, ne preporučuje se sječenje krtola. Međutim, ukoliko se ukaže potreba za tim, neophodno je ispoštovati određena pravila.

Krtole treba sjeći po uzdužnoj osi, kako bi približno jednak broj okaca bio na obje polovine krtole, jer u suprotnom dobiće se znatno manji broj klica na dijelu do pupka. Ovaj postupak treba obaviti na 5-10 dana prije sadnje, kako bi presjek bio presvučen slojem plute (“zarastao”). Nakon 12-18 sati poslije sječenja pri optimalnoj temperaturi i vlažnosti vazduha stvara se zaštitna opna, koja štiti krtolu od prodora patogena. Ukoliko se izvrši sadnja svježe presječenih krtola, one postaju odlična podloga za razvoj mnogih mikroorganizama. Neki proizvođači sijeku naklijale krtole, a neki ih nakon sječenja naklijavaju. Temperatura u prostoriji gdje se čuvaju sječene krtole treba da bude 15-20°C, a vlažnost vazduha da iznosi 60-85%. Mnogi patogeni se vrlo lako prenose tokom procesa sječenja krtola, te je zbog toga veoma važno da se nož dobro dezinfikuje u rastvoru alkohola ili na otvorenom plamenu. U krajnjem slučaju dobro je povremeno nož oprati pod mlazom tekuće vode, savjetuje stručnjak Milica Veletić iz PSSRS.

Prednost sadnje naklijalih krtola je što brže i ravnomjernije niču

Mnogi proizvođači sijeku mladi krompir na samo dva okca, što može biti veoma rizično, posebno ako se krompir posadi u loše pripremljeno zemljište i ako su nepovoljni uslovi tokom nicanja. Sječen krompir pretrpi tzv. “pozitivan stres”, usljed čega počne ranije da klija, ranije stvara krtole i ima kraći vegetacioni period, što je od velikog značaja naročito u proizvodnji mladog krompira ili pri sadnji na rastresitom zemljištu.

Za sadnju treba koristiti pravilno naklijale ili nenaklijale krtole. Prednost sadnje naklijalih krtola je što brže i ravnomjernije niču, biljka ima brži početni porast i razvoj korjenovog sistema, te umanjuje se mogućnost infekcije klice parazitima, prouzrokovačima plamenjače i drugih oboljenja. Naklijavanje krtola se može obavljati u klijalištima u kojima je relativna vlažnost vazduha veoma visoka (92-95%), i koja su dovoljno osvjetljena. Krompir se reda u drvene ili plastične sandučiće, koji se potom stavljaju u dva reda.

Voditi računa o temperaturi prostorije

Prije procesa naklijavanja, potrebno je gajbu i prostoriju dezinfikovati nekim fungicidom. Naklijavanje treba početi najmanje mjesec dana prije planirane sadnje, u prostoriji u kojoj je potpuni mrak i vlažnost treba da se kreće od 85-95%. Temperatura vazduha u prvoj sedmici treba da bude 12-15°C, u drugoj i trećoj oko 17°C, a u posljednjoj sedmici 10-12°C. Od momenta aktiviranja klica osvjetljenost prostorije treba povećati, kako bi se spriječilo izduživanje i etioliranost klica. Kao izvor svjetlosti može se koristiti prirodna ili vještačka svjetlost. Gajbe treba povremeno rotirati, da bi sve krtole dobile približno istu količinu svjetlosti. Prostoriju u kojoj se vrši naklijavanje treba povremeno provjetriti zbog povećane koncentracije ugljendioksida.

Pravilno naklijale krtole treba da imaju čvrste klice, dužine 10-15 mm i da su intenzivno pigmentisane. Krtole koje su bolesne, i koje imaju nepravilno razvijene klice treba odstraniti, kako tokom proizvodnje ne bi došlo do pojave praznih mjesta. Dobro i pravilno naklijan krompir može se čuvati 2-4 sedmice prije sadnje. Ukoliko se ne vrši proces naklijavanja, duge blijede klice treba odlomiti do kraja. Za sadnju krompira automatskim sadilicama pogodno je koristiti krtole sa tek aktiviranom klicom veličine 2-4 mm.

Izvor: Agroklub.ba

PROČITAJTE:

Kada se obavlja SADNJA KROMPIRA U PLASTENICIMA

Vađenje, skladištenje i čuvanje krompira

Šta prouzrokuje TRULJENJE KROMPIRA i kako to SPRIJEČITI?

 

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI