Iskusni povrtari kažu da kad savladate organski uzgoj paradajza, onda ste spremni za uzgoj svog povrća. Iako oko nje treba uložiti truda, budete li se pridržavali nekoliko jednostavnih savjeta, zasigurno ćete uspjeti. Pritom nećete morati posezati za pesticidima te ćete biti sigurni u ono što i vaša djeca jedete.
12 pravila za organski uzgoj paradajza
1. Paradajz najbolje uspijeva ako se iz godine u godinu sade na isto mjesto u povrtnjaku te rastu u punom sjaju ako ih se gnoji vlastitim otpadom.
2. Voli toplinu, mnogo vode i osunčana mjesta u bašti pa mu odaberite sunčanu gredicu.
3. Gredicu za sadnju paradajza trebalo bi pripremiti još na jesen s puno razgrađenoga đubriva te je preko zime treba prekriti malčem. U proljeće prije sadnje, zemlju na gredici, zavisno od kvaliteta tla, možete dodatno obogatiti posipavanjem kamenog brašna ili drvenog pepela.
4. Sadnice se polažu na gredicu kada više nema straha od jutarnjih mrazova. Tako da se u primorskih krajevima može saditi i u aprilu, dok će na kontinentu vrijeme sadnje diktirati drugačiji vremenski uslovi gdje se paradajz preporučuje saditi tek pred kraj maja. Budući da mu je potrebno dosta prostora za rast, na gredici im osigurajte mjesto na koje ćete ih posaditi u razmacima od 50 do 80 centimetara.
Pročitajte: Baršunasta plijesan lista paradajza
5. U malo dublje jamice stavite zreli kompost pa paradajz položite ukoso i što dublje, tako da kad ga zatrpavate, pokrijete cijelu stabljiku, sve do listova. Tako će razvijati bočno korijenje, a u slučaju jakih proljetnih kiša, vjetar neće lomiti mlade sadnice.