NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoKako do najboljeg prinosa krompira?

Kako do najboljeg prinosa krompira?

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Krompir je svestrano korijenasto povrcฬe i osnovna hrana u mnogim domacฬinstvima. To je podzemni gomolj koji raste na korjenima biljkeย Solanum tuberosum. Krompir je relativno jeftin, jednostavan za uzgoj i prepun raznovrsnih hranljivih materija.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Zemljiลกte
Za razliku od drugih gajenih kultura kojima zemljiลกte sluลพi samo kao supstrat iz koga putem korjenovog sistema uzimaju vodu i hranljive materije, krompir u zemljiลกtu stvara vegetativne organe โ€“ krtole, radi kojih se i gaji, a koje se koriste za ishranu.
Zbog toga, krompir zahtijeva dobra, laka i rastresita zemljiลกta, zemljiลกta bogata hranivljivim materijama. Za sadnju krompira treba izbjegavati plitka i pjeskovita zemljiลกta, manje su plodna i osjetljiva na suลกu. Treba izbjegavati i zemljiลกta sklona zabarivanju, ugroลพavaju razvoj korijena, odnosno nalivanje krtola. Krompir zahtijeva zemljiลกte slabo kisele reakcije sa pH 5,3-6,0. Reakcija zemljiลกta sa pH ispod 4,5 i iznad 7,5 negativno djeluje na prinos krompira.

Toplota

Krtole krompira poฤinju da klijaju na temperaturi od 5ยบC. Sade se kada se zemljiลกte zagrije na 8-10ยบC . Optimalna temperatura za obrazovanje krtola je 15-18 ยบC, a temperatura vazduha 18-22ยบC .

Stabljika krompira sa liลกฤ‡em veoma je osjetljiva na niske temperature, tako da veฤ‡ na -1 do -2 ยบC pri neลกto duลพem dejstvu, moลพe uginuti. Visoke temperature zemljiลกta iznad 25 ยบC nepovoljno utiฤu na obrazovanje krtola.

Pri temperaturama preko 29ยบC taj prosec se zaustavlja. Negativni uticaji klimatskih ฤinioca mogu u velikoj mjeri biti eliminisani razliฤitim mjerama, kao ลกto su navodnjavanje, sadnja kvalitetnog i naklijalog sadnog materijala, savremena agrotehnika, adekvatno ฤ‘ubrenje, zaลกtita i dr.

Proฤitajte: Njega krompira โ€“ Kultiviranje, ogrtanje, navodnjavanje, prihrana

Plodored

Krompir je pogodan predusjev za gajenje mnogih ratarskih kultura u plodosmjeni. Najbolji predusjevi za krompir su biljke koje obogaฤ‡uju zemljiลกte organskom masom i azotom: djetelina, lucerka, prirodne livade, soja, strna ลพita i dr. Krompir najbolje uspijeva na novorazoranim prirodnim livadama, luceriลกtima ili vjeลกtaฤkim travnjacima.

Pogodan predusjev za sjetvu ozimih strnih ลพita. Iza sebe ostavlja nezakorovljeno strukturno zemljiลกte i omoguฤ‡uje sjetvu u optimalnim rokovima. Ne preporuฤuje se gajenje krompira u duลพoj monokulturi (najviลกe dvije godine), kao ni iza biljaka iste familije (paprika, paradajz, duvan).

Obrada zemljiลกta

Obraฤ‘ivanje zemljiลกta ima veoma vaลพnu ulogu u tehnologiji proizvodnje krompira. Cilj te agrotehniฤke mjere je da se oraniฤni sloj zemljiลกta dovede u povoljno stanje kako bi se biljke krompira dobro razvijale, odnosno da bi se stvorilo viลกe prostora za lako ลกirenje korijena. Ukoliko je prostor u kome se korijen razvija veฤ‡i utoliko ฤ‡e biljke u njemu naฤ‡i viลกe hrane.

Cilj obraฤ‘ivanja je i da se zemljiลกte izmijeลกa unijetim ฤ‘ubrivima i uฤini dostupno svim dijelovima korjenovog sistema biljke. Obrada zemljiลกta za sadnju krompira poฤinje u jesen. Stvaraju se povoljni uslovi za rast i razvoj biljaka i dobijanje visokih prinosa. Time se stvara akumulacija zimske vlage u zemljiลกtu.

Duboko jesenje oranje treba poฤeti koliko je god moguฤ‡e ranije da bi se iskoristila topla i rana jesen. Ako je u jesen obavljeno duboko oranje i doลกlo do izmrzavanja i stvaranja rastresite strukture, dovoljno je u proljeฤ‡e obaviti tanjiranje teลกkim tanjuraฤama.

Proฤitajte: Meฤ‘uredna obrada usjeva krompira

ฤubrenje

Prinos je u korelaciji sa djelovanjem brojnih ฤinilaca koji omoguฤ‡avaju stvaranje povoljnih uslova zemljiลกta za obrazovanje maksimalnih koliฤina organskih materija. Od brojnih ฤinilaca koji poveฤ‡avaju plodnost zemljiลกta po vaลพnosti i efikasnosti izdvaja se ฤ‘ubrenje.

Zbog velikih koliฤina mineralnih materija koje se iz zemljiลกta iznose prinosom, postoje veliki zahtjevi za mineralnim materijama.

Krompir ima najveฤ‡e potrebe za kalijumom, azotom i fosforom. Koliฤina i vrsta ฤ‘ubriva zavise od planiranog prinosa krompira i od predhodnog usjeva. Prije unoลกenja ฤ‘ubriva treba provjeriti plodnost zemljiลกta. Za prinos od 35 t/ha ranog krompira ฤ‘ubrenjem je potrebno dodati 100-140 kg azota, 110-150 kg fosfora i 160-260 kg kalijuma, a za prinos od 35 t/ha kasnog krompira ฤ‘ubrenjem je potrebno dodati 140-200 kg azota, 110-150 kg fosfora i 200-350 kg kalijuma. Najveฤ‡i prinosi se postiลพu kombinovanom primjenom organskih i mineralnih ฤ‘ubriva.

Autor: Boban Stankoviฤ‡, dipl.inลพ.polj.

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI