ĐUBRENJE KUPINJAKA – Kupinjak se u toku rađanja đubri u dva navrata: u jesen i rano s proljeća.
Proljetno đubrenje KUPINJAKA
Treba ga završiti što ranije, po mogućstvu krajem februara ili početkom marta, pošto se snijeg otopi i zemlja malo prosuši. Đubri se nekim azotnim đubrivom: nitromonkalom ili amonijum-sulfatom, u količini 200 do 300 kg po hektaru. Nitromonkalom se đubre kiselija, a amonijum-sulfatom krečnija zemljišta.
Đubriva se rasturaju ručno ili traktorskim rasturačem, u zavisnosti od veličine kupinjaka i to prije prvog prašenja zemljišta, kako bi se đubriva dijelom zatrpala zemljom.
Jesensko đubrenje KUPINJAKA
U jesen se kupinjak đubri stajnjakom i kompleksnim mineralnim đubrivima. Stajnjakom se đubri svaki treće godine sa oko 30.000 kg po hektaru, a kompleksnim mineralnim đubrivima svake godine.
Od kompleksnih đubriva najpodesnije je za ovu svrhu ono čiji je odnos NPK 10 : 12 : 26. Ovo đubrivo se dodaje u količini 400 do 700 kg po hektaru: 600-700 kg kada se upotrebljava samo ono, a 400-450 kg kada se dodaje u godini kada se đubri i stajnjakom.
Po rasturanju ovih đubriva obavlja se oranje ili riljanje kupinjaka na dubinu oko 12 cm, da bi se zatrpala ne samo đubriva već i korovske biljke.
Izvor: agrosavjet.com/Literatura: Jagodasto voće – Staniša A. Paunović, Petar D. Mišić, Asen S. Stančević
PROČITAJTE:
KUPINA – Vrijeme i način sadnje
Nasloni za malinu – Kakvi mogu biti i koji je najbolji izbor?
Upoznajte se sa najboljim ranim sortama KUPINE