Četvrtak, 18 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeZaboravljene proljećne biljke kojima su se liječile naše bake

Zaboravljene proljećne biljke kojima su se liječile naše bake

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Sada je pravo vrijeme da počnete da koristite proljećne biljke u ishrani. Riječ je o ukusnim i ljekovitim biljkama od kojih možete pripremiti salate, supe, čorbe, variva, pite, čajeve. Proljećni umor koji se često javlja u ovo doba godine, kao posljedica jednolične zimske ishrane i nedostatka vitamina C, brzo će nestati upotrebom bilja koje ovih dana obilno raste. Nepravedno su zaboravljene i sada je možda pravo vrijeme da se ponovo nađu na trpezi.

Opšte napomene: Ljekovito bilje se bere dalje od prometnih puteva i gusto naseljenih područja.

Podbjel (konjsko kopito)

Jestivi dio biljke: Cvijet, list, stabljika

Prepoznati se mogu po tome što su odozgo kožasti, a odozdo prekriveni mekim bijelim dlačicama. Cvjetovi podbjela, zajedno sa dugačkim stabljikama mogu se za jelo pripremati kao šparoga ili miješati s drugim proljećnim zelenilom.

Jedu se i listovi – u salatama, varivima ili kao spanać. Podbjel je djelotvoran u liječenju astme, hroničnog bronhitisa, suvog kašlja, nadraženosti usta i grla, promuklosti i plućnih bolesti izazvanih poslovima na kojima se udišu veće količine prašine.

Čaj od podbjela vrlo je dobar za ispiranje kod akutnih i hroničnih upala usne šupljine i ždrijela. Djeluje i blago diuretički pa se često upotrebljava kod zadržavanja tečnosti, u kombinaciji sa biljkama snažnijeg djelovanja. Vrlo pozitivno utiče na kožne upale i osipe.

Bijela rada 

Jestivi dio biljke: Cvijet, list

Listovi i cvjetovi ove biljke tradicionalno se koriste kao lijek za čišćenje organizma. Upotrebljavaju se za pripremanje čaja i soka, a dodaju se i proljećnoj salati. Sok od nadzemnih dijelova bijele rade odličan je eliksir i uvijek se pije svježe pripremljen.

Preporučena dnevna količina: kašika soka pomiješana sa podjednakom količinom vode. Dvije kašičice cvjetića bijele rade preliti sa 3 dl hladne vode, poklopiti i ostaviti da odstoji 8 sati. Procijediti, po želji zasladiti medom i piti tokom dana u gutljajima.

Srijemuš

Jestivi dio biljke: List, lukovica

Srijemuš je divlja, jestiva biljka koja nevjerovatnom brzinom čisti organizam od toksina. Raste u listopadnim, četinarskim i mješovitim šumama na 1.600 m nadmorske visine, na vlažnom tlu. Pojavljuje se poslije snijega i ima ga do juna. Nadzemni dio se sakuplja u proljeće, listovi do cvjetanja. Svježa lukovica se sakuplja u avgustu sve dok biljka ne donese sjeme. Ako protrljate bilo koji dio biljka među prstima, možete da osjetite karakterističan miris bijelog luka.

Listovi se mogu upotrebiti kao dodatak salatama i varivima jer mirisom i ukusom podsjećaju na bijeli luk. U proljeće ovaj luk čisti krv, želudac i jetru.

Kopriva

Jestivi dio biljke: Korijen, list, sjeme

Ljekovitost koprive je davno poznata. Pripisuje joj se da odlično čisti krv, sprečava opadanja kose… Pomaže osobama oboljelim od reumatizma, kod prekomjernog mokrenja, problema sa plućima. Danas je rijetko na našem stolu, ali ne treba da zaboravimo stare recepte: mlada kopriva može da se pripremi kao čorba, varivo ili pomiješana sa sirom kao pita.

Maslačak

Jestivi dio biljke: Korijen, list, cvijet

Veoma ljekovita jestiva biljka koju možemo da nađemo svuda. Veoma je korisna za čaj, salate, variva, sokove, supe, čorbe. Maslačak pomaže jetri, odličan je diuretik pojačava rad bubrega, pomaže kod liječenja gihta, reumatizma, ekcema, čireva, pojačava apetit.

Cvjeta od marta do maja. Maslačak ima kalijuma u nadzemnom dijelu, smole, 40 odsto inulina u korijenu, 16 odsto vitamina C, gvožđa 3 odsto (više nego spanaću)… Mladi listovi su veoma ukusni, možete da napravite zdravu salatu, čorbu, varivo. Može da se kombinuje i sa krompir salatom.

Jagorčevina

Jestivi dio biljke: Korijen, list, cvijet

Ublažava proljećni umor, koji karakteriše ubrzano zamaranje, malaksalost, vrtoglavica, pospanost i depresija, a javlja se s prvim sunčanim danima kod svake druge osobe. Ova biljka najčešće se koristi za liječenje plućnih bolesti i lupanja srca. Listovi se beru dok biljka cvjeta i suše se tri-četiri dana. Korijen može da se izvadi u proljeće ili u jesen.

Vino od jagorčevine – Staklena tegla rastresito se napuni svježim cvijetom i listom jagorčevine i prelije do vrha bijelim vinom. Teglu zatvorimo i stavimo na toplo mjesto. Nakon 3 sedmice procijedimo i prelijemo u staklenu bocu. Ovo vino je u tradicionalnoj fitoterapiji bilo popularno sredstvo za jačanje srca, a uzimalo se 3 puta dnevno po 1 velika kašika rastopljena u čaši vode.

Plućnjak

Jestivi dio biljke: List, cvijet

Tokom rasta i sazrijevanja mijenja boju cvjetova, od ružičaste do plavo ljubičaste. Često se mogu vidjeti različiti cvjetovi zajedno, pa ih narod zove “brat i sestra”. Različite boje služe pčelama za orijentaciju, ružičasti su već oprašeni dok ljubičasti nisu.

Sprema se u obliku čaja, kao mješavina sa drugim biljkama i najčešće se sladi medom. Mladi listovi se kuvaju i kao varivo, koriste kao dodatak supama ili se nakon umakanja u jaje prže na vrelom ulju. Čaj je koristan za čišćenje krvi i anemije, obnavlja tjelesnu snagu. Popravlja cirkulaciju, pomaže kod proširenih vena i hemoroida, smiruje upalu sluzokože želuca i crijeva, ubrzava i rad želuca, sprečava dijareju i druge crijevne tegobe.

Šafran

Jestivi dio biljke: Cvijet

Nijedna začinska biljka nije poput šafrana. Još u Starom zavjetu istican je kao najskupocjeniji u odnosu na sve druge tada poznate začine. U tom smislu do danas ništa se nije promijenilo, jer se i dalje smatra skupljim čak i od zlata. Ovo nije nimalo slučajno, jer je za kilogram „kralja začina“, kako ga mnogi u svijetu nazivaju, potrebno ubrati 150.000 cvjetova! Intenzivnog je mirisa, blago gorkastog okusa, a već četvrtina čajne kašičice dovoljna je da bi jelu dala aromu i boju. Iako ga uglavnom predstavljaju kao dragulj kuhinje, šafran poseduje i mnogobrojna ljekovita svojstva. Vijekovima se kao lijek upotrebljava protiv oboljenja bubrega, poremećaja u radu srca koje je ispoljeno u vidu preskakanja i aritmije, a poboljšava apetit i reguliše varenje.

Ljubičice

Jestivi dio biljke: Cvijet, list, korijen

Za mirišljavu ljubičicu malo ko zna da ima ljekovita svojstva. Kod nje su ljekoviti ne samo cvjetovi, već i listovi, ali i ostali dijelovi. Prikuplja se u martu i aprilu, osim korijena koji se vadi od 15. oktobra do polovine novembra. Cvijet i listovi se suše na prozračnom mjestu, a korijen se naniže u obliku vijenca i suši na vazduhu. Čaj se priprema od suve mješavine listova, cvjetova i korijena biljke. Dvije kašičice se prelije sa 2,5 dl hladne vode, stavi na ringlu da provri i kuva pet minuta.

Čaj i sirup djeluju protiv kašlja, kao i kod upale grla i bronhitisa. Smrvljeni listovi mogu da se koriste kao obloga, jer hlade i smanjuju otok, a prokuvani u sirćetu pomažu kod gihta.

Dobričica

Jestivi dio biljke: Cvijet, list, korijen

Sakuplja se cijela biljka u periodu cvjetanja, ali se može sakupljati i samo lišće ili samo cvjetovi. Sakupljena dobričica se suši u tankom sloju na sjenovitom i provjetrenom mjestu.

Čaj odstranjuje sve sluzi iz organizma, a koristi se kod bolesti pluća, sluzi u bubrezima, kod uklanjanja kamena i pijeska iz bubrega, bolesti želuca i glavobolje koju izazivaju oboljenja želuca. Čaj se pije natašte jedna manja šolja, a tokom dana na svaki sat po jedna kašika. Potapanjem dobričice u jabukovo sirće  i kraktotrajnim kuvanjem dobija se dobra obloga protiv krstobolje i reume. Koristi se i u gastronomiji, naročito u pripremi raznih salata.

Predoziranje ovom biljkom se ne preporučuje, jer može izazvati komplikacije poput znojenja, aritmije srca, povećanog pritiska, edema pluća. Ne korisititi dobričicu u slučajevima dojenja, trudnoće, hipertenzije, oboljenja jetre, problema sa bubrezima, želučanom kiselinom i preosjetljivosti na ovu biljku.

Napomena: 

Prirodni lijekovi na našem portalu su preporuke preventivnog karaktera za vođenje zdravog načina života. Ukoliko imate neki zdravstveni problem prvo što trebate uraditi jeste da se konsultujete sa ljekarom. Ni u kakvom slučaju se nemojte oslanjati na alternativnu medicinu bez stručnog mišljenja.

Izvor: zivetisaprirodom.com

Pročitajte još:

Kada je pravo vrijeme za sadnju gladiole

Gajite ruže iz krompira: Trik profesionalnih baštovana! /VIDEO/

Ove 3 sobne biljke bi svaki dom trebalo da ima: U roku od jednog sata ukloniće sve viruse iz vazduha!

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI