Uzgoj pataka – Kod intenzivnog naฤina gajenja patke nose u toku cijele godine, pri ฤemu je dovoljna koliฤina svjetlosti uslov za dobru nosivost.
Svjetlosni reลพim treba prilagoditi rasi i hibridu, i poลกtovati ga u toku cijelog proizvodnog ciklusa.
Ishrana zavisi od naฤina drลพanja
Patke se gaje radi proizvodnje mesa, jaja, masti i perja, ali su im jaja na trลพiลกtu manje cijenjena nego kokoลกija. Od njih se koristi i perje, ali ta proizvodnja kod nas nije toliko zastupljena.
Danas postoje rase i hibridi pataka selekcionisane za visoku proizvodnju jaja i visoki prinos kvalitetnog mesa. Meso mladih tovljenih paฤiฤa je visokog kvaliteta, a posebno se istiฤe jetra.
Tradicionalni uzgoj pataka u veฤim jatima zastupljen je u podruฤjima gdje se nalaze veฤe vodene povrลกine, kao ลกto su podruฤja pokraj Save, Vrbasa i druga moฤvarna podruฤja. Manja jata uzgajaju se na domaฤinstvima koja se bave nekom drugom granomย poljoprivredneย proizvodnje.
Kako ฤemo hraniti patke zavisi od naฤina drลพanja, a to je ekstenzivan, poluintenzivan i intezivan sistem.
Proฤitajte: Kako se razmnoลพava perad?
Sistemi uzgoja
U ekstenzivnom uzgoju patke se drลพe slobodno na otvorenom prostoru u manjim grupama. Izvor hrane su zelene biljke, insekti, puลพevi, ลพabe i otpatci iz kuhinje. Zahvaljujuฤi pljosnatom kljunu dio hrane mogu obezbijediti iz vode i mulja. U ovom sistemu drลพanja, patke ne mogu ispoljiti svoj maksimalni genetski potencijal, ลกto znaฤi da im je godiลกnja proizvodnja jaja niska, kao i mali prirast.
Da bi poboljลกalji proizvodnost, uzgajivaฤi su dodavali i zrna ลพitarica (od jedne ili viลกe vrsta โ kukuruz, jeฤam, pลกenica).
Poluintenzivan naฤin drลพanja je na prelazu izmeฤu ekstenzivnog ka intenzivnom, i tu su naฤin ishrane i smjeลกtaja poboljลกani.
Intenzivan naฤin uzgoja podrazumijeva adekvatnu ishranu i smjeลกtaj. Ishrana mora biti izbalansirana i prilagoฤena kategoriji (da li su paฤiฤi tovni, za podmladak, nosilje i drugo). Ako se ekonomski proizvodnja opravda, najbolje je koristiti u ishrani potpune koncentrovane smjeลกe, koje se koriste u ishrani piliฤa. Moguฤe je koristiti dopunske smjeลกe za kokoลกi, jer se kombinacijom ovih smjeลกa i zrnevlja ลพitarica moลพe napraviti kompletan obrok za patke.
Farmeriย koji imaju dugogodiลกnje iskustvo mogu sami da naprave potpunu smjeลกu na farmi uz dodatak odgovarajuฤih hraniva i vitaminsko-mineralnih premiksa.
Bez obzira na to na koji naฤin patke obezbjeฤuju hranu, ona mora sadrลพavati sve potrebne hranljive materije u iskoristivoj formi, kako bi podmirile potrebe za odrลพavanje osnovnih ลพivotnih funkcija, porast i reprodukciju.
Ishrana priplodnih pataka
Program ishrane pataka namijenjenih za reprodukciju, u poฤetnoj fazi, od prve do ลกeste sedmice, isti je kao kod tovnih. Hrane se intenzivno, bez obzira na to da li je drลพanje u otvorenom ili zatvorenom prostoru. Razlikuje se odgoj priplodnog podmlatka, lakog i teลกkog tipa. Posebnu paลพnju treba posvetitiย odgoju podmlatka, odnosno roditelja, teลกkog tipa (pekinลกka patka).
Oni imaju veliki apetit i ukoliko se hrane po volji pretjerano ฤe se utoviti, ลกto se kasnije manifestuje zdravstvenim problemima i poremeฤajem u reprodukciji. Zbog toga se u periodu odย 7-20ย sedmice obavlja restrikcija hrane.
Ona se sprovodi na dva naฤina: smanjenjem dnevne konzumacije hrane na koliฤinu koja je dovoljna da podmiri potrebe u hranljivim materijama za njihov pravilan rast i razvoj, a da se pritom izbjegne unoลกenje velike koliฤine energije. Druga opcija je da se smanji sadrลพaj hranljivih materija u koncentrovanoj smjeลกi.
U praksi se efikasnije pokazalo da je bolje obavljatiย restriktivnu ishranuย sa hranom koja sadrลพi 15% sirovih proteina, dok je ishrana po volji smjeลกom sa niลพim nivoom proteina (13%) i istom energetskom vrijednoลกฤu imala loลกiji efekat.
Proฤitajte: Kopunovo meso je soฤnije i ukusnije โ kako ga uzgojiti?
Najbolji rezultati se postiลพu ukoliko restrikcija hrane poฤne veฤ od druge nedjelje uzrasta.
Ipak, proizvoฤaฤi praktikuju iz drugih razloga da ta restrikcija poฤne sa uzrastom od oko 7 sedmica. Od poฤetka restrikcije do postizanja polne zrelosti (u 28. sedmici), dnevna konzumacija treba da iznosiย 60-70%ย od ishrane po volji.
Ovim se postiลพe:
- veฤi broj snesenih jaja
- poboljลกava iskoriลกtavanje hrane
- smanjuje mortalitet u periodu nosivosti
Koliฤina hrane u ovom periodu ne bi trebalo da bude veฤa odย 220 grama dnevno, ลกto je ipak uslovljeno tjelesnom masom, raspoloลพivom zelenom hranom i kvalitetom obroka. Restrikcija hrane zahtijeva svakodnevno mjerenje hrane i ruฤno hranjenje.
Kod ishrane priplodnog podmlatkaย ne preporuฤujeย se ukljuฤivanje animalne ili biljne masti u smjeลกe. Ukupna potroลกnja hrane u periodu odgoja priplodnog podmlatka zavisi od sastava i hranljive vrijednosti potpunih smjeลกa, rase i hibrida pataka.
Pri koriลกtenju smjesa uobiฤajenog sastava, jedno grlo u prosjeku konzumira oko 32 kg. Ova koliฤina je razliฤito distribuirana u toku perioda odgoja:1.45 kg (u prve tri sedmice), 3.5 kg (od 4-6 sedmice) i oko 20 kg (od 7. sedmice do postizanja pole zrelosti, za 6 mjeseci uzrasta).
Ishrana pataka nosilja
Ishrana nosilja se uglavnom odnosi na matiฤno jato za proizvodnju jaja za priplod, mada su u nekim zemljama sa intenzivnom proizvodnjom formirane rase i hibridi za proizvodnju jaja za konzumaciju. U prosjeku patkeย snesu od 180 do 220 jaja godiลกnje, ali to sve zavisi od naฤina ishrane i gajenja.
Pri ekstenzivnom naฤinu gajenja postoje dva perioda kada patke nose jaja, proljetni i jesenji. U ljetnjem periodu patkeย prestaju da noseย (najฤeลกฤe period augusta) zbog mitarenja, a u zimskom periodu prestaju da nose zbog loลกije ishrane, niske temperature i kraฤeg trajanja svjetlosnog dana. Kodย intenzivnogย naฤina gajenjaย patke nose tokom cijele godine, pri ฤemu je dovoljna koliฤina svjetlosti uslov za dobru nosivost.
Svjetlosni reลพim treba prilagoditi rasi i hibridu, i poลกtovati ga u toku cijelog proizvodnog ciklusa. Za dobru nosivost i inkubacionu vrijednost jaja neophodno je uspostaviti odgovarajuฤe odnose izmeฤu energije, proteina (aminokiselina), mineralnih materija i vitamina. Ishrana pataka za intenzivnu proizvodnju jaja za priplod (ili konzumaciju), podrazumijeva koriลกtenje potpune smjeลกe koja se daje od 4-te sedmice prije pronoลกenja do kraja proizvodnog ciklusa. Smjeลกa treba da sadrลพi 15% sirovih proteina i 12 MJ/kg ME.
Proฤitajte: ISHRANA KOKOล AKA? Zahvaljujuฤi ovom triku, oni ฤe poloลพiti 2 puta viลกe jaja!
Obezbijedite im kvalitetnu vodu za piฤe
Smjeลกa za ishranu pataka nosilja treba da sadrลพi i adekvatne nivoe esencijalnih aminokiselina, posebno metionina (sumpornih aminokiselina) i lizina. U ishrani pataka nosilja jaja za priplod potrebno je prisustvoย dovoljne koliฤine vitamina, posebno onih koji su znaฤajni za inkubacionu vrijednost jaja, veฤi procenat izleลพenih paฤiฤa i njihovu vitalnost (A,D3 i B2 niacina i folne kiseline). Dnevna konzumacija hrane pataka nosilja zavisi od energetske vrijednosti obroka, kao i od sadrลพaja drugih hranjivih sastojaka. Ukoliko je ona manja, patke ฤe konzumirati veฤu koliฤinu hrane i obratno. U prosjeku, nosilje dnevno pojedu 200 grama potpune smjeลกe, tako da ukupna potroลกnja hrane u periodu proizvodnog ciklusa iznosi oko 72 kg po jednom grlu. Primjenom restrikcije hrane u manjem obimu mogu se postiฤi pozitivni efekti u pogledu nosivosti i kondicije jata.
Ishrana pataka u tovu
Patke se danas tove intenzivno, bez obzira na to da li je on organizovan u otvorenom ili zatvorenom sistemu. Pored nekih rasa (pekinลกka patka), za tov se koriste i odreฤeni linijski hibridi (cherry valley). Osnovna karakteristika tova paฤiฤa je njihov intenzivan porast, posebno u prve ฤetiri sedmice. Po zavrลกetku tova od sedam sedmica, bijela pekinลกka patka ostvari tjelesnu masu od 3.2 kg (prosjek za oba pola), i potroลกi oko 2.5 kg hrane za kilogram prirasta.
Tov pataka se obiฤno odvija u dvije faze, pri ฤemu se koristi poฤetna i zavrลกna smjeลกa.
- Poฤetna smjeลกa se daje do izvoฤenja paฤiฤa do tri sedmice i ona iznosi oko 2 kg
- zavrลกna do kraja tova i iznosi oko 6 kg.
Tov moลพe biti organizovan u tri faze: 1-14, 15-21 i 22-49 dana, ลกto zahtijeva koriลกtenje tri smjeลกe (poฤetna, smjeลกa za porast i zavrลกna). Bez obzira na to da li tov traje dvije ili tri faze, hrana mora da sadrลพi sve potrebne hranljive sastojke. Sadrลพaj sirovih proteina u poฤetnoj smjeลกi treba da iznosi 16.5-19%, a u zavrลกnoj 13-19% sirovih proteina u zavisnostiย od njihove energetske vrijednosti.
Nekiย proizvoฤaฤiย preporuฤuju veฤe vrijednosti proteina u prvom periodu tova i do 22% proteina. Zadovoljavajuฤi rezultati u tovu se postiลพu ukoliko se u prve dvije sedmice koristi smjeลกa sa 20-22% sirovih proteina, a od treฤe sedmice do kraja tova smjeลกa sa 16% proteina. Ako je tov organizovan u tri faze, najbolje je prve sedmice davati smjeลกu sa 22%, u drugoj fazi sa 18%, a u zavrลกnoj do kraja tova sa 16% sirovih proteina. Moguฤ je tov i sa smjesom od 18% proteina od poฤetka do kraja. Smanjenje sadrลพaja proteina u obroku tovnih pataka dovodi do poveฤanja sadrลพaja masti u njihovom trupu.
Patke imaju znatnoย veฤu zapremninu digestivnog traktaย nego tovni piliฤi, zbog toga mogu da pojedu i veฤu koliฤinu hrane na dan, ลกto im omoguฤava da odrลพavaju isti nivo energije od poฤetka do kraja tova i u sluฤaju kada njena koncentracija u obroku varira.
Pored energije i proteina smjeลกe za tov pataka treba da sadrลพe i zadovoljavajuฤu koliฤinu esencijalnih aminokiselina, pri ฤemu je potrebno voditi raฤuna o limitirajuฤim aminokiselinama. Kao i kod druge vrste ลพivine, aminokiseline sa sumporom, posebno metioninom, su limitirajuฤe u obrocima za patke.
Mora se obezbijediti dovoljna koliฤina kalcijuma, fosfora i natrijuma, ali ne treba zapostaviti ni druge mineralne materije kao ลกto su magnezijum, mangan, cink i hlor.ย U ishrani patakaย najbolje je koristiti peletiranu hranu. Starter smjeลกe moraju se peletirati na manje dimenzije zbog moguฤnosti konzumiranja dok su paฤiฤi joลก mali. Za ovaj period maksimalna duลพina peleta je 7.9mm, a preฤnik 4 mm.
Kada porastu, duลพina peleta se poveฤava i do 12.7mm i preฤnika 4.8 mm. Braลกnasta forma hrane moลพe dovesti do odreฤenih problema pri ishrani pataka. Kada se pomijeลกa sa pljuvaฤkom, formira ljepljivu masu koja se nakuplja na spoljaลกnjim stranama kljuna. Pokuลกavajuฤi da oslobode kljun od ove naslage, patke ฤesto odlaze da operu kljun te prave veliki rastur hrane. Koriลกtenje ovakve hrane smanjuje dnevnu konzumaciju, a samim tim smanjuje i prirast.
Za dobar prirast i kvalitetan odgoj patkama mora biti obezbijeฤena kvalitetna voda za piฤe, najmanje 12h dnevno.
U nekim sistemima odgoja se praktikuje uskraฤivanje vode i hrane preko noฤi da bi smanjilo vlaลพenje prostirke. Ova mjera se odnosi na patke starije od 3 sedmice i nema ลกtetne uticaje na proizvodne rezultate pri niลพim temperaturama. Meฤutim, pri viลกim temperaturama voda mora biti dotupna i noฤu.