Ozbiljna proizvodnja paradajza u danaลกnje vrijeme je nezamisliva bez proizvodnje paradajza iz rasada. Poลกto se rasad gaji u kontrolisanim uslovima, biljke se optimalno razvijaju.
Od uslova uspijevanja u ovom periodu ne zavisi samo spoljaลกnji izgled nego i moguฤnost da biljka ranije ili kasnije cvjeta i ostvari visok prinos. Rasad za svaki hibrid paradjza mora biti optimalno razvijen, ลกto omoguฤava brzo obnavaljanje korijena i dalji rast biljaka.
Rasad paradajza se proizvodi najฤeลกฤe u zaลกtiฤenom prostoru, a za kasnu proizvodnju na otvorenom polju, moลพe i na otvorenim lejama. Najbolji objekti su sa moguฤnoลกฤu za dopunsko zagrijevanje vazduha i zemljiลกta. U objektima sa grijanjem gaji se rani rasad koji se sadi 60-80 dana poslije nicanja, i najฤeลกฤe se proizvodi pikiranjem.
Objekti bez dopunskog zagrevanja koriste se za proizvodnju srednje ranog ili kasnog rasada, jer je u njima sjetva moguฤa tek u martu za vrste manje osjetljive na mraz. Meฤutim, pri gajenju rasada, bez obzira na tip objekta, moraju se obijezbediti optimalni uslovi koji su razliฤiti u zavisnosti od vrste. Rasad paradajza moลพe biti rani, srednje rani i kasni, zatim rasad โ golih ลพilaโ i iz saknija i kontejnera.
Rani rasad se presaฤuje u fazi kotiledona ili prvog pravog lista. Ovo je najฤeลกฤi naฤin gajenja za proizvodnju u plastenicima i za ranu proizvodnju u baลกti. Gusti rasad namenjen je za gajenje najฤeลกฤe srednje ranog i kasnog povrฤa na njivi, reฤe za gajenje u zaลกtiฤenoj baลกti. Rasad iz saksija, odnosno hranljivih kocki, โdลพifiโ saksija, kontejnera i plastiฤnih vreฤa gaji se sa pikiranjem, ili bez njega. Bez pikiranja se gaje vrste koje ne podnose presaฤivanje, zatim u tzv. Industrijskoj proizvodnji i pri sjetvi piliranog sjemena.
Pri proizvodnji rasada na zemljiลกtu pokrivenom plastikom unosi se 3-5 kg zgorelog stajnjaka i 30-80 g NPK ฤubriva na kvadratni metar ili ฤubriva kao ลกto je cropcare u koliฤini 50-100 g/m2. Pri gajenju rasada u saksijama, hranljivim kockama i kontejnerima oni se pune kvalitetnom smjeลกom.
U proizvodnji rasada za sjetvu treba koristiti veoma kvalitetno sjeme visoke bioloลกke vrednosti. Sjeme je neophodno prije sjetve dezinfikovati preparatima za zapraลกivanje. Vrijeme sjetve u zaลกtiฤenom prostoru odreฤuje se prema vrsti, namjeni i mjestu gajenja, odnosno prema klimatskim uslovima regiona. Sjetva moลพe biti ruฤna ili maลกinska. Razmak izmeฤu redova je 5-10 cm, a u redu je 1-5 cm.
Sjetva u redove ima prednost jer se sjeme bolje rasporeฤuje. Poslije sjetve sjeme se pokriva slojem sitnog, prosejanog komposa ili zemljiลกne smeลกe. Sjetva u saksije, hranljive kocke ili plastiฤne vreฤe primjenjuje se za sve vrste koje slabije obnavljaju korijen ili koje su osetljive na povredu korjenovog sistema.
Za sjetvu u saksije, hranljive kocke ili kontejnere, treba koristiti sjeme visoke bioloลกke vrijednosti. Svako sjeme treba da daju novu biljku i zato se u saksije sije samo po jedna sjemenka. Sada postoji veliki broj sistema kontejnerske proizvodnje kao ลกto su โpaper potโ sistem ili โcultoโ sistem. Zatim โspeedlingโ sistem. Karakteristiฤno je za ovaj sistem da proizvodnja rasada traje relativno kratko.
Izvor: PSSS
PROฤITAJTE:
Najฤeลกฤe greลกke u proizvodnji rasada
Proizvodnja rasada paradajza โ Rani, srednje rani, kasni
Prirodni preparat za ukorijenjavanje rasada