Pravilan izbor zemljišta za malinjak je od prvorazrednog značaja, jer malina stvara snažan ali plitak korijenov sistem i veliki broj izdanaka.
Najbolja zemljišta za gajenje maline su gajnjače, a zatim dolaze blago opodzoljene gajnjače, šumske krčevine i riječni nanosi (aluvijumi). Najviše joj odgovaraju zemljištaa čiji je pH oko 6.
Zemljište za podizanje malinjaka treba da bude očišćeno od višegodišnjih korova, kao što su pirevina, palamida, koštan, troskot i divlja nana. Isto tako, treba strogo voditi računa da se u zemljištu predviđenom za podizanje malinjaka ne nalaze grančice gundelja.Korovske biljke i grančice mogu da dovedu u pitanje ekonomičnost proizvodnje maline.
Nov zasad maline ne treba podizati na zemljištu koje je donedavno bilo pod starim malinjakom, jer mogu nastati mnoge nepogodnosti.
Prije svega, takva zemljišta često oskudevaju pojedinim hranljivim elementima za normalno uspijevanje maline. Dalje, iz ostataka žila maline iz starog zasada mogu se razviti izdanci, koji se miješaju sa izdancima sorti u novom zasadu maline. Time se, nažalost , dobija ne samo mješovit zasad sorti maline, već se mogu prenijeti i neke virozne bolesti i rak (prouzrokovač Bacterium tumefaciens).
Izvor: agrosavjet.com/Literatura: Jagodasto voće – Staniša A. Paunović, Petar D. Mišić, Asen S. Stančević
PROČITAJTE:
Siva trulež maline – Kako sprječiti pojavu i širenje bolesti?