Četvrtak, 21 Novembra, 2024
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljeSigurno niste znali da je MAK baš toliko zdrav - Evo kako...

Sigurno niste znali da je MAK baš toliko zdrav – Evo kako ga možete konzumirati

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Mak je zastupljen u gotovo svim kuhinjama svijeta, ali mnogi ne razmišljaju o njegovim ljekovitim svojstvima. Dugo je predstavljao simbol sna i smrti, zbog opija koji se iz njega ekstrahira i crvene boje. Najstariji zapisi o njegovoj upotrebi potiču iz Mezopotamije, gdje je korišten u medicinske svrhe, ali i kao “biljka veselja”.

Narodni liječnici preporučuju ga za opuštanje mišića, protiv bolova, za iskašljavanje i grčeve u želudcu. Upućeni tvrde da je prava raznica antioksidansa koji organizam štite od upala i malignih oboljenja.

Sjeme maka veoma je bogato nezasićenim masnim kiselinama, posebno oleinskom i linolnom (esencijalna omega 6 masna kiselina koju organizam ne stvara). Nalazi se u staničnim membranama biljaka i sudjeluje u njihovoj izgradnji, a podstiče resorpciju i transport vitamina A, D, E i K, koji su topivi u mastima. Omega 6 masna kiselina može usporiti razvoj multiple skleroze, zaštititi krvožilni sustav, regulira krvni tlak i zgrušavanje krvi. Djelotvorna je i u liječenju kožnih oboljenja.

Oleinska kiselina nije esencijalna, nego monozasićena iz grupe omega 9, a organizam ju može djelimično sintetizirati. Istraživanja su otkrila da sprječava nastanak karcinoma na razini gena. Takođe, čuva i krvni sistem od oštećenja.

Mak sadrži i omega 3 masne kiseline koje podižu imunitet i čuvaju organizam od bolesti. Ugljeni hidrati iz ove biljke daju energiju. U sitnom zrnu nalazi se mnoštvo minerala, naročito joda, mangana, magnezijuma, cinka, kalijuma i bakra. Magnezijum sudjeluje u stvaranju snažnog antioksidansa superoksid dismutaze. Bakar reguliše stvaranje crvenih krvnih zrnaca, cink usklađuje enzime zaslužne za stvaranje i pokretljivost sperme. Kalijum je veoma bitan za kontrolu srčanog rada i prevenciju krvožilnih oboljenja.

Mak sadrži i vitamine grupe B, oksalatne kiseline i amorfne alkaloide. Uz enzime, oni utječu na bolji rad probavnih organa. Minerali i vitamini ublažavaju razdražljivost i stres, a podstiču dobro raspoloženje.

Od sjemena maka proizvodi se izvanredno ulje koje je dobra zamjena za maslinovo. Jestivo je, a dobija se hladnim cijeđenjem sirovog sjemena. Mak koji se prodaje u prehrambenim objektima ne sadrži alkaloide (stvaraju ovisnost), jer je sjeme osušeno, pa slabo djeluje na nervni sistem.

Mak s bananom i grožđicama

Sameljite 100 g maka, najbolje svježeg, pa dodajte 50 g grožđica, kašiku meda, sok pola limuna, 400 g buče (bundeve) isječene na kockice, jednu zgnječenu bananu i prstohvat metvice. Sve sastojke dobro izmješajte i poslužite odmah.

Izvor: dnevno.hr
PROČITAJTE:
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI