Četvrtak, 21 Novembra, 2024
NaslovnicaPoljoprivredne graneUkrasno i ljekovito biljePrelijepo, a otrovno - Cvijeće sa kojim morate biti oprezni

Prelijepo, a otrovno – Cvijeće sa kojim morate biti oprezni

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Cvijeće je, kako ukras bašte, tako i ukras domova. Dokazano je da utiče na raspoloženje, ali, logično, i na sam enterijer životnog prostora u koji ga unesemo. Međutim, nije svo cvijeće bezazleno. Neko je čak i otrovno. 

Đurđevak

Đurđevak ćete prepoznati po bijelim zvonastim cvjetovima koji rastu na stabljici i naginju se na jednu stranu. Lijepo izgleda i još ljepše miriše, pa se često stavlja u buket.

Nekada ranije, momci i djevojke su brali đurđevak jer su vjerovali da donosi sreću u ljubavi. Običaj je bio da se na Đurđevdan ljudi ukrašavaju đurđevkom kao simbolom rascvjetalog proljeća.

U srednjem vijeku se čak koristio, pomiješan sa melemima, kao biljni lijek.

Međutim, ova biljka je zapravo otrovna i može da naškodi ljudima, ali i kućnim ljubimcima.

Nije česta pojava, ali postoji mogućnost da dođe i do fatalnih posljedica, nepravilnog rada srca, a izaziva i dijareju, dezorijentaciju, zamagljen vid i osip.

U slučaju da se bilo koji dio biljke proguta, visoko preporučljivo je da odmah potražite medicinsku pomoć.

Pročitajte: Jedić – Najljepša plava trajnica, ali oprez, ekstremno je otrovan!

Stvar je u tome da ova biljka sadrži srčane glikozide, jedinjenja koja mogu da utiču na nervni sistem, srce i stomak. Koriste se u liječenju srčane insuficijencije, ali kada se proguta više od preporučene doze, mogu da budu fatalni.

Prema izvještajima, đurđevak sadrži više od 38 srčanih glikozida. Neki mogu da se prečiste u medicinske svrhe, međutim, većina njih ne može da se prečisti tako da postanu bezbijedni za upotrebu.

U slučaju da još uvijek sumnjate, treba da znate i da su svi dijelovi đurđevka opasni, a pogotovo njegovo korijenje i sjeme. Njegov sok može da izazove kožne upale, dok bobice, cvijetovi i stabljike takođe sadrže toksine.

Do trovanja ovom biljkom može da dođe ukoliko se progutaju dijelovi stabljike – listovi, cvjetovi ili korijen, a djeca i kućni ljubimci su u posebnoj opasnosti. Nepravilan rad srca, dijareja, dezorijentacija, zamagljen vid i osip, odnosno koprivnjača su samo neki od simptoma koji mogu da se jave.

Pročitajte: Četiri najsmrtonosnije biljke na svijetu

U odnosu na to koji dio biljke unesete, koliko količinski unesete, kao i koliko vremena će proći od momenta uzimanja do liječenja, zavisi jačina trovanja. Bolnički tretman uključuje infuziju, lijekove protiv toksina, ili upotrebu aktivnog uglja za apsorpciju toksina.

Međutim, ljudi, uprkos otrovnim svojstvima, u baštama često imaju đurđevak. Ukoliko ga sadite, najbolje je da koristite baštenske rukavice kako biste izbjegli kožne reakcije.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI