Savremena nauฤna literatura navodi Mediteransku prehranu kao optimalnu za razdoblje koje neposredno prethodi menopauzi i razdoblje nakon menopauze kod ลพena.
Poznato je da je ovaj model prehrane prepoznat odย Svjetske zdravstvene organizacije (WHO)ย kao โzlatni standardโ prehrane, ลกto je od posebne vaลพnosti u sprjeฤavanju simptoma starenja i bolesti koje se javljaju kao posljedica procesa starenja.
Mediteransku prehranu, osim maslinovog ulja kao glavnog izvora masnoฤe, karakteriลกe visok unos namirnica biljnog porijekla โ voฤa i povrฤa. Voฤe i povrฤe je izvrstan izvor vitamina C koji se nalazi u visokim koncentracijama u sirovim namirnicama poput plodova citrusa, zelene salate, svjeลพe cvekle, plodovima kivija.
Vitamin Cย djeluje kao najsnaลพnijiย prirodni antioksidans koji se posebno distribuiลกe u organizmu u one organe koji imaju najveฤu metaboliฤku aktivnost te su najviลกe podloลพni ลกtetnom djelovanju slobodnih radikala (mozak, bubrezi, pluฤa, slezena, jetra).
Vitamin E je takoฤe vrlo snaลพan prirodni antioksidans, koji se nalazi akumuliran u masnom tkivu te u membranama svih stanica i staniฤnih organela. Njegovi izvrsni izvori su biljna ulja (nalazi se i u maslinovom ulju), sjemenke ลพitarica, oraลกasto voฤe.
Bioloลกki aktivanย spoj ฮฒ-karoten, je ลพuto-naranฤasti biljni pigment, koji u organizmu djeluje kao prekursor vitamina A. On je takoฤe snaลพan antioksidans i potreban je organizmu u starijoj ลพivotnoj dobi. Njegovi izvori su obojeno voฤe povrฤe (paprika, mrkva, lubenica, rajฤicaโฆ), zeleno lisnato povrฤe.
Mineral selen takoฤe je vaลพan za zdravlje ฤovjeka jer i on djeluje u sastavu antioksidacijskih enzima u organizmu. Izvori selena su riba, meso, iznutrice i gljive. U periodu menopauze i uopลกteno u prehrani osoba starije ลพivotne dobi, vaลพan mineral je i cinkย ฤiji su dobri izvori grahorice i iznutrice.
Izvor: maslinar.com
PROฤITAJTE:
Ljekovita svojstva kraljice cvijeฤa
8 ฤudesnih dobrobiti krastavca
Evo zaลกto bi i kako trebalo jesti ลกumske jagode