Četvrtak, 25 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaPravilno konzumiranje meda: Da li ovako jedete med ili pravite grešku

Pravilno konzumiranje meda: Da li ovako jedete med ili pravite grešku

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Znate li pravilno konzumirati med i koje su najčešće pogreške ? Evo nekoliko korisnih savjeta i preporuka o upotrebi meda i kako se jede med.

Vjerovatno ste mnogo čuli o koristima konzumacije meda. Sada vam donosimo nekoliko praktičnih savjeta kako pravilno konzumirati med, da bi se izvuklo najviše iz njegovih sastojaka, i šte ne bi trebali nikada raditi prilikom upotrebe meda.

Najbolji način za uzimanje meda je jedna supena kašika na prazan stomak ujutro i jedna naveče.

Kako prepoznati pravi med?

Kako se jede med

Med treba da stoji u ustima i da se polako rastapa nekoliko minuta. Nemojte ga odmah progutati i zaliti vodom. Zadržavanje meda u ustima omogućit će apsorciju dijela meda kroz krvne sudove ispod jezika u organizam prije nego dospije u želudac. Tako ćete pokupiti najbolje od zdravih sastojaka meda.

Druga varijanta je da rastopite supenu kašiku meda u mlakom mlijeku ili čaju. Onda ovaj napitak lagano pijete uz manje zadržavanje u ustima. Na ovaj način aktivira se enzim koji podstiče aktiviranje antiseptičnog i antivirusnog svojstva meda koji djeluje prvo na usnu duplji i ždrijelo a kasnije na ostatak organizma. Ovako se dobija maksimalna zdravstvena korist meda i jačanje vašeg imunog sistema. Med konzumiran ujutro dat će vam snagu i energiju, a navečer pred spavanje uz mlijeko ili čaj pomoći će vama i vašoj djeci da imate bolji san.

Med se ne daje djeci starosti ispod jedne godine (po novijim istraživanjima do 2.godine). Razlog je opasnost od alergijske reakcije, jer med sadrži mnoštvo potencijalnih alergena iz prirode na koje dječiji organizam nije spreman.

Med kao lijek možete staviti na opekotine odmah nakon njihovog nastanka čime ćete izbjeći stvaranje plikova i ožiljaka. Med možete staviti i na manje rane i posjekotine jer je antiseptičan. Time ćete izvršiti sterilizaciju i umanjiti bol.

Nemojte nikada izlagati med visokim temparaturama. Med postaje toksičan kada se izloži visokoj temparaturi. Zato med nikada ne stavljate u kolače ili jela koji se peku. Jako zagrijan ili zapečen med postaje štetan jer stvara ljepljivu toksičnu masu koja zakrčuje probavni trak i crijeva.

Med gubi ljekovita svojstva na temparaturi većoj od 40 stepeni C te ga stavljajte tek kada se čaj dobro ohladi da bi zadržao svoje pozitivno dejstvo.

Izvor: narodnilijek.com

PROČITAJTE:

MED OD CVIJETA MANUKE UNIŠTAVA 250 VRSTA BAKTERIJA

Kako nauka objašnjava neograničeni rok trajanja meda

Evo šta se događa kada pijete jabukovo sirće i med na prazan stomak

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI