Podmlađivanje šljive

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Podmlađivanje šljive je agrotehnička mjera koja se često koristi u ekstenzivnom šljivarstvu, a čiji je osnovni cilj da se rezidbom odstrane stari i dotrajali dijelovi krune i da se podstakne redovan vegetativni porast.

Bez podmlađivanja nema obnove skeleta krune, nema formiranja novog rodnog drveta, a samim tim ni redovnih prinosa, odnosno roda. Stručnjaci preporučuju da je podmlađivanje šljiva najbolje obaviti tokom januara i februara.

Osnovni pokazatelji da je potrebno pristupiti podmlađivanju šljive su slab vršni prirast, početak sušenja produžnica ramenih grana, ogoljavanje donjih dijelova ramenih grana. Takođe, ovu mjeru potrebno je primjeniti i ako je kruna oštećena usljed lomljenja grana pod teretom roda, snijega, oluje i slično.

Pročitajte: Kada je pravo vrijeme za SADNJU ŠLJIVE i kako se ona obavlja?

Podmlađivanje je delikatna operacija i trebalo bi joj pristupiti sa mnogo pažnje, opreza i znanja. Podmlađivanje ne bi trebalo obaviti odjednom, već postepeno, tokom dvije-tri godine.

Podmlađivanjem, vodilicu i ramene grane potrebno je skratiti do neke pogodne grane koja će preuzeti ulogu vodilice, a ramenih grana do zauzimanja željenog položaja u prostoru. Presjeci koji se prave ne bi trebalo da budu veći od 10 cm u prečniku, dok presjeci do 5 cm u prečniku brže zarastaju. Veće rane potrebno je obavezno zagladiti oštrim nožem i zaštititi kalem voskom.

Pročitajte: Šljivin smotavac – Najznačajnija štetočina ŠLJIVE

Uspjeh podmlađivanja zavisi i od njege koju je neophodno sprovesti poslije ove operacije. Stablo šljive i ramene grane potrebno je zaštititi krečenjem od uticaja sunca i mraza. Ova mjera ima za cilj da se spriječi prekomjerno zagrijavanje stabla i ranije kretanje vegetacije, a ujedno je i dezinfekciono sredstvo sa kojim se štiti stablo i ramene grane od parazita.

Takođe, šljive je potrebno obilno đubriti, štititi od bolesti i štetočina i navodnjavati.

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI