S obzirom na to da je rod voÄa i povrÄa ove godine podbacio, preraÄivaÄi su sirovinu za sokove, marmelade i salate uvozili mahom iz susjedne Srbije i Sjeverne Makedonije kako bi trgovaÄkim lancima na vrijeme isporuÄili kvalitetne proizvode.
Podbacila je Äak i Å¡ljiva, koje obiÄno ima dovoljno za domaÄe potrebe, a slab rod cvekle natjerao je preraÄivaÄe da ipak koriguju svoje prvobitne planove o koliÄinama koje Äe preraditi.
Direktor  banjaluÄkeâVitaminkeâ Åœarko MikiÄ kaÅŸe za âGlas Srpskeâ da je u pogonima ove fabrike preraÄeno oko 3.500 tona sirovine.
– Crvenu papriku i baburu te cveklu uvezli smo iz regiona kako bismo ispunili plan proizvodnje. Nema dovoljno ni Å¡ljive, koju smo ranije uspijevali da obezbijedimo u domaÄim voÄnjacima. PrinuÄeni smo da uvezemo i Å¡ipak za marmeladu, jer ovdje nema dovoljno da se otkupi, odnosno nema ljudi koji bi brali Å¡ipak – Â rekao je MikiÄ i dodao da je âVitaminkaâ, uprkos nedostatku domaÄeg voÄa i povrÄa, Â poveÄala proizvodnju za oko Å¡est odsto u odnosu na 2018. godinu.
Za iduÄu sezonu imaju ambiciozne planove, prema kojima Äe obim proizvodnje skoÄiti za oko 30 odsto u odnosu na ovu godinu.
Da je kiÅ¡no vrijeme uticalo na rod voÄa i povrÄa te da je godina zbog toga bila loÅ¡ija nego inaÄe, potvrÄuju i u preduzeÄu âSava Semberijaâ u Bijeljini, naglasivÅ¡i da su sirovinu mahom uvozili iz Srbije.
– Sav rod paprike, kupusa i paradajza na podruÄju Semberije smo otkupili, meÄutim, papriku smo morali uvesti jer ona Äini najveÄi udio u naÅ¡im proizvodima – rekli su u preduzeÄu âSava Semberijaâ.
Rukovodilac sektora unutraÅ¡njeg trÅŸiÅ¡ta u preduzeÄu âSpektar drinkâ NebojÅ¡a JeftiÄ kaÅŸe za âGlas Srpskeâ da je u pogonima te fabrike ove godine preraÄeno oko 600 tona sirovine.
– Bilo je i boljih godina, ali smo, u principu, zadovoljni. Uvezli smo ono Äega nema na naÅ¡em trÅŸiÅ¡tu, a to je aronija, kao i koncentrat jabuke kojeg ima i kod nas, ali je povoljnija cijena u Srbiji. Kupusa, koji takoÄe preraÄujemo, ima dovoljno i otkup joÅ¡ traje – rekao je JeftiÄ.
CIJENE
PreraÄivaÄi istiÄu da su zbog nedovoljne koliÄine voÄa i povrÄa na
domaÄem trÅŸiÅ¡tu cijene sirovine skoÄile za oko 20 odsto.
– S obzirom na to da smo sirovinu plaÄali skuplje, bili smo prinuÄeni da podignemo i cijene naÅ¡ih proizvoda – istakli su preraÄivaÄi.
Izvor: Glas Srpske