Orezivanje kupine u rodu je veoma jednostavno. Obavlja se u dva navrata: rano s proljeฤa i i u drugoj polovini ljeta, poslije berbe.
Proljeฤno orezivanje kupine
Proljeฤno orezivanje se izvodi krajem marta ili poฤetkom aprila, ฤim vremenske prilike dozvole. Obavlja se na tak naฤin ลกto se prvo izvrลกi prorjeฤivanje izdanaka, pri ฤemu se povreฤeni i nedovoljno razvijeni izdanci uklanjaju do zemlje, a ostaju samo zdravi i dobro razvijeni. Kod kupina koje rastu uspravno ostavljaju se u toku druge i treฤe godine po 3-4, a kasnije po 5-6 izdanaka.
Ako se kupina gaji po sistemu ลพive ograde, a ne u ลพbunovima, onda se prorjeฤivanje vrลกi tako ลกto se na svaki duลพni metar ostavi po 9-14 izdanka, u zavisnosti od sorte i razvijenosti mladara, a zatim se oni skraฤuju.
Proฤitajte: Vrste i naฤini postavljanja naslona za KUPINE
Normalno, izdanci kupine se prekraฤuju prema njihovoj bujnosti, odnosno debljini, pri ฤemu se nastoji da se ne prekraฤuju mnogo. Ukoliko se izdanci viลกe prekraฤuju utoliko ฤe biti manji prinos i obrnuto. Najidealnija visina za prekraฤivanje izdanaka je 1,5 do 1,8 m. Na toj visini beraฤi mogu da dohvate plod, a da se ne propinju mnogo.
Za razliku od maline, kupina obrazuje mnogo postranih lastara, odnosno mladara, tako da se veฤ do polovine ljeta jako razgrana. Ovo je naroฤito izraลพeno u suลกnim godinama. Stoga je potrebno da se ovi prevremeni izbojci prekraฤuju, a oni koji se ostavljaju da se pinciraju odnosno zakinu na 3-4 pupoljka.
Ovo prorjeฤivanje i pinciranje prevremenih izbojaka potencira uspravniji porast izdanaka i postizanje veฤih prinosa u sljedeฤoj godini. Prilikom pinciranja trebalo bi sve izdanke koji ฤe se ostaviti za rod za iduฤu godinu – malo prekratiti, da bi se potenciralo izbijanje prevremenih izbojaka, radi poveฤanja rodnosti.
Proฤitajte: Razmnoลพite kupine vrhom stabljike
Ljetnje orezivanje kupine
Ljetnje orezivanje kupine obavlja se po zavrลกetku berbe. U ovoj rezidbi treba do osnove odsjeฤi sve proลกlogodiลกnje izdanke koji su u ovoj godini donijeli rod. Tom prilikom valja do zemlje sasjeฤi i sve slomljene, suve i krลพljave izdanke, pa ih iznijeti iz kupinjaka i spaliti.
U sluฤaju pojave bolesti antraknoze treba poslije berbe do osnove sasjeฤi sve izdanke (i stare i mlade), pa ih takoฤe spaliti. Poslije toga kupinjak se obilno poฤubri kombinovanim ฤubrivom NPK (10+12+26), sa oko 50 kg po hektaru, pa se zemljiลกte prekopa i dobro zalije, da bi se podstakao brลพi razvoj novih izdanaka za rod u sljedeฤoj godini.