Orezivanje kupine u rodu

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Orezivanje kupine u rodu je veoma jednostavno. Obavlja se u dva navrata: rano s proljeฤ‡a i i u drugoj polovini ljeta, poslije berbe.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Proljeฤ‡no orezivanje kupine

Proljeฤ‡no orezivanje se izvodi krajem marta ili poฤetkom aprila, ฤim vremenske prilike dozvole. Obavlja se na tak naฤin ลกto se prvo izvrลกi prorjeฤ‘ivanje izdanaka, pri ฤemu se povreฤ‘eni i nedovoljno razvijeni izdanci uklanjaju do zemlje, a ostaju samo zdravi i dobro razvijeni. Kod kupina koje rastu uspravno ostavljaju se u toku druge i treฤ‡e godine po 3-4, a kasnije po 5-6 izdanaka.

Ako se kupina gaji po sistemu ลพive ograde, a ne u ลพbunovima, onda se prorjeฤ‘ivanje vrลกi tako ลกto se na svaki duลพni metar ostavi po 9-14 izdanka, u zavisnosti od sorte i razvijenosti mladara, a zatim se oni skraฤ‡uju.

Proฤitajte: Vrste i naฤini postavljanja naslona za KUPINE

Normalno, izdanci kupine se prekraฤ‡uju prema njihovoj bujnosti, odnosno debljini, pri ฤemu se nastoji da se ne prekraฤ‡uju mnogo. Ukoliko se izdanci viลกe prekraฤ‡uju utoliko ฤ‡e biti manji prinos i obrnuto. Najidealnija visina za prekraฤ‡ivanje izdanaka je 1,5 do 1,8 m. Na toj visini beraฤi mogu da dohvate plod, a da se ne propinju mnogo.

Za razliku od maline, kupina obrazuje mnogo postranih lastara, odnosno mladara, tako da se veฤ‡ do polovine ljeta jako razgrana. Ovo je naroฤito izraลพeno u suลกnim godinama. Stoga je potrebno da se ovi prevremeni izbojci prekraฤ‡uju, a oni koji se ostavljaju da se pinciraju odnosno zakinu na 3-4 pupoljka.

Ovo prorjeฤ‘ivanje i pinciranje prevremenih izbojaka potencira uspravniji porast izdanaka i postizanje veฤ‡ih prinosa u sljedeฤ‡oj godini. Prilikom pinciranja trebalo bi sve izdanke koji ฤ‡e se ostaviti za rod za iduฤ‡u godinu – malo prekratiti, da bi se potenciralo izbijanje prevremenih izbojaka, radi poveฤ‡anja rodnosti.

Proฤitajte: Razmnoลพite kupine vrhom stabljike

Ljetnje orezivanje kupine

Ljetnje orezivanje kupine obavlja se po zavrลกetku berbe. U ovoj rezidbi treba do osnove odsjeฤ‡i sve proลกlogodiลกnje izdanke koji su u ovoj godini donijeli rod. Tom prilikom valja do zemlje sasjeฤ‡i i sve slomljene, suve i krลพljave izdanke, pa ih iznijeti iz kupinjaka i spaliti.

U sluฤaju pojave bolesti antraknoze treba poslije berbe do osnove sasjeฤ‡i sve izdanke (i stare i mlade), pa ih takoฤ‘e spaliti. Poslije toga kupinjak se obilno poฤ‘ubri kombinovanim ฤ‘ubrivom NPK (10+12+26), sa oko 50 kg po hektaru, pa se zemljiลกte prekopa i dobro zalije, da bi se podstakao brลพi razvoj novih izdanaka za rod u sljedeฤ‡oj godini.

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI