NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoObrazovanje cvjetova i cvjetnih grana kod paradajza!

Obrazovanje cvjetova i cvjetnih grana kod paradajza!

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

Cvjetovi paradajza su skupljeni u cvast koja nosi naziv cvjetna grana. Cvjetna grana paradajza moลพe biti prosta sa 8-10 cvjetova, kada su cvjetovi rasporeฤ‘eni simetriฤno sa obe strane glavne ose, ili sloลพena, sa neograniฤenim grananjem koja nosi 30 do 40 cvjetova.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Moลพe biti i dvostrano prosta sa dvije simetriฤne podgrane. Evoluciono prvo se javila dvostrana cvjetna grana kod divljih srodnika paradajza. Kod gajenih sorti paradajza takvu cvjetnu granu imaju sorte sitnih plodova. Kod proste cvjetne grane plodnici ฤesto srastaju (fascijacija), i sa njom i ostali dijelovi cvijeta, tako da se dobijaju jako krupni i rebrasti plodovi.

Prva cvjetna grana se obrazuje najprije na glavnom stablu, a zatim druga i treฤ‡a. ฤŒetvrta cvjetna grana se obrazuje na najbolje razvijenoj boฤnoj grani, a zatim se naizmjeniฤno reฤ‘aju cvjetne grane na glavnom i boฤnim stablima. Ova osobenost paradajza se koristi u agrotehnici, kod formiranja stabla za planiranje vremena pristizanja ranog roda. Kod dvostrane cvjetne grane, cvjetanje ide od cvjetova bliลพih stablu ka cvjetovima pri vrhu cvjetne grane. Kod proste cvjetne grane prvo cvjetaju najkrupniji cvjetovi, a zatim ostali. Istim tempom se obrazuju i plodovi, ali je tempo obrazovanja i cvjetanja jako dug. Moลพe da se dogodi da na prvoj cvjetnoj grani sazrijeva prvi plod, a da na drugoj cvjetnoj grani tek cvjeta zadnji cvijet.

Cvijet paradajza je hermafrodit i samooplodan. ลฝute je boje ฤiji intezitet zavisi od sorte i uslova gajenja. Cvijet paradajza sa otvorenog polja i nizijskih terene je intezivnije ลพute boje nego cvijet iz zatvorenog prostora i sa viลกih terena. Cvjetovi paradajza se nalaze na cvjetnoj drลกci na kojoj se u ฤlanku formira razdiobni sloj koji se kida kada neopraลกeni cvijet opada ili se bere zreo plod, tako da je plod najฤeลกฤ‡e sa ฤaลกicom i dijelom drลกke. Kod nekih genotipova paradajza razdiobni sloj odsutvuje (jointless genotipovi) tako da se plodovi otkidaju bez drลกke ลกto se koristi kod mehanizovanog ubranja paradajza.

cvijet paradajza

ฤŒaลกica cvijeta se sastoji iz 5-6 ili viลกe (ako je doลกlo do srastanja plodnika) ฤaลกiฤnih listiฤa pokrivenih sitnim maljama. Broj kruniฤnih listiฤ‡a ลพute boje odgovara broju ฤaลกiฤnih listiฤ‡a koji su konusno srasli. Broj praลกnika odgovara takoฤ‘e broju ostalih listiฤ‡a. Srasli su u obliku konusa koji obuhvata plodnik i tuฤak. Otvaranje (pucanje) praลกnika odvija se sa unutraลกnje strane i iz polenovih kesica se oslobaฤ‘a polen.

Plodnik je pojedinaฤan, blijedo zelene boje. Kod sraslih cvjetova dolazi do srastanja plodnika. Tuฤak je dug, obuhvaฤ‡en praลกnicima i neลกto kraฤ‡i od njih zbog ฤega je samooplodan. Ako je tuฤak duลพi od praลกnika (heterostilija), procenat stranooplodnje, poลกto je tuฤak izloลพen spljnom uticaju se naglo poveฤ‡ava.

Izvor: agrosavjet.com

PROฤŒITAJTE:

Korisni savjeti za sadnju rasada paradajza na stalno mjesto

Spoljni uslovi potrebni za uspjeลกan uzgoj paradajza!

Plodored je vaลพan uslov za uspjeลกan uzgoj paradajza

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI