NaslovnicaPoljoprivredne graneVoฤ‡arstvoNovi trendovi u uzgoju malina

Novi trendovi u uzgoju malina

UKLJUฤŒITE SE U NAล U VIBER ZAJEDNICU

U posljednje tri decenije povrลกine pod malina u svijetu su se udvostruฤile. Svjetska proizvodnja maline iznosi oko 870.000 tona, a Rusija je vodeฤ‡i proizvoฤ‘aฤ koji pokriva 20% svjetske proizvodnje. Potom slijede SAD, Meksiko, Srbija i Poljska.

Vidara d.o.o. Gradiลกka

Prema zvaniฤnim podacima u Srbiji je pod malinom registrovana povrลกina od 25. 000 hektara. Prinos na nivou zemlje u 2021. godini iznosio je, prema preliminarnim podacima RZS 110.589 tona, a od izvoza ovog voฤ‡a zaraฤ‘eno je 300 miliona evra.

Meฤ‘utim, malo je poznato da najveฤ‡i maline na globalnom nivou zavrลกi u preraฤ‘ivaฤkoj industriji i to za proizvodnju sokova, dลพemova, raznih vrsta namaza, sirupa i sliฤno. Tek oko 30 procenata ฤini konzumna malina, jer su kupci postali izbirljivi i traลพe da voฤ‡e bude svjeลพe, ฤvrsto i nepromijenjenog ukusa ลกto malinu ฤini jednom od teลพih vrsta voฤ‡a za transport posebno u prekookenaske zemlje.

Proฤitajte: Priprema zemljiลกta za sadnju malina u trakama

Nove sorte

Poslednje dvije ipo godine, naglo je skoฤila potraลพnja za malinom, pa su nauฤnici na ameriฤkim poljoprivrednim institutima sproveli brojna istraลพivanja sa sortama, ali i naฤinom uzgoja ovog voฤ‡a. Ali krenimo redom.

Uzgoj maline u plastenicima i zaลกtiฤ‡enim prostorima uzeo je zamaha i u Srbiji posljednjih nekoliko godina. Na ovaj naฤin malina je zaลกtiฤ‡ena od vremenskih neprilika kao ลกto su kasni mrazevi ili grad, a sezona berbe se produลพava do kasne jeseni. Kljuฤni elementi ovakvog intenzivnog naฤina uzgoja zahtijeva visoko kvalitetan sadni materijal.

Ameriฤki nauฤnici otiลกli su korak i napravili ฤetiri nove sorte malina koje su otpornije na hladnoฤ‡u, imaju odliฤan kvalitet ploda i visoke prinose sa produลพenim periodom berbe.

Skye sorta je dvoredni tip maline koja daje velike prinose i dvije berbe u kasno proljeฤ‡e i ranu jesen. U pitanju je sorta namijenjena prvenstveno za industrijsku upotrebu. Kvalitet, veliฤina i ukus ploda je odliฤan, a produลพen je i rok trajanja ove maline. Ne smeta joj hladnoฤ‡a pa se moลพe uzgajati u razliฤitim klimatskim uslovima, posebno je pogodna za planinska podruฤja.

Lewis ili Bonnie Lewis, je rana sorta koja se odliฤno slaลพe sa malinom tipa Skaj pa mogu zajedno da se sade. Ima rani period sazrijevanja u odnosu na druge kategorije malina, plodovi su krupni, izuzetni ukusni i imaju duลพi rok trajanja. Poลพeljno je dvostrukom orezivanje kako bi se biljka podmladila i dala bolje prinose.

Glen Mor je joลก jedna sorta prilagoฤ‘ena teลพim uslovima, prije svega kada je u pitanju klima. Odliฤno podnosi hladnoฤ‡u, vitka je i fleksibilna, pa jak vjetar ne moลพe da je oลกteti. Ovo je prva sorta malina koja je bez dodavanja genetskih i GMO markera otporna na truleลพ koriejna. Ima odliฤan kvalitet ploda, ukljuฤujuฤ‡i veliฤinu, boju, oblik i produลพeni rok svjeลพine.

Glen Carron je ฤetvrta sorta maline koja je, sudeฤ‡i po procjeni konzumenata, na samom vrhu po ukusu i slatkoฤ‡i ploda. Takoฤ‘e, dobro podnosi hladniju klimu, a dozrijeva poฤetkom ljeta i ima izuzetno dobar prinos po stabljici ovog voฤ‡a.

Proฤitajte: Sadnja malina u jesen โ€“ Odreฤ‘ivanje redova i razmaka

ล ta oฤekuju potroลกaฤi?

Istraลพivanja na polju malinarstva u vodeฤ‡im voฤ‡arskim institutima u Americi vode se i po pitanju oฤekivanja potroลกaฤa. Tu je, kako istiฤu, teลกko pomiriti ukuse starije i mlaฤ‘e generacije kupaca. Stariji vole maline prepoznatljivog ukusa sa malo kiselosti, dok mlaฤ‘i viลกe preferiraju sladak ukus maline.

Meฤ‘utim, u jednom se svi slaลพu. Treba uฤiniti neลกto viลกe kako bi konzumne maline duลพe ostale svjeลพe, za ลกta se zalaลพu i supermarketi kojima je u interesu da ovo voฤ‡e ลกto duลพe prodaju. Uz moderne tehnologije nema sumnje da ฤ‡e se i na ovom polju vrlo brzo postiฤ‡i odreฤ‘eni pomaci.

Istraลพivanja na polju malinarstva posebno su okrenuta ka lakลกem uzgoju ovog voฤ‡a. Posljednjih godina sve su popularnije sorte koje, poput borovnica, mogu da se gaje u saksijama. Kako malini nije potrebno mnogo prostora za rast i razvoj moguฤ‡e je gajiti i u saksijama preฤnika do 60 santimetara.

Na ovaj naฤin znaฤajno je olakลกano ne samo odrลพavanje zasada, veฤ‡ se, u skladu sa trendom zaลกtite ลพivotne sredine, smanjuje upotreba hemijskih sredstava protiv korova. Pored plastenika ovaj naฤin uzgoja malina je vrlo zahvalan posebno zbog nepredvidivih vremenskih prilika uslovljenih globalnim zagrijavanjem naลกe planete.

 

POVEZANI ฤŒLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI