Njega zasada lijeske poslije sadnje โ Nakon sadnje mladoj biljci lijeske potrebno je obezbijediti dovoljno hraniva kako bi se nesmetano odvijali vegetativni i generativni procesi. Disbalans u hranivima u ovom periodu moลพe zanatno da smanji broj resa i ลพenskih cvjetova, zametanje i razvoj plodova. Takoฤe, takve biljke su osjetljive na razne stresove.
Osnovni principi ฤubrenja poslije sadnje:
- U prve dvije godine nakon sadnje primjenjuju se manje koliฤine azota (25-40 kg/ha). Azot bi trebalo primijenjivati u toku aktivnog proljetnog rasta, jer podstiฤe rano formiranje drveta, rast stabla, izdanaka i listova. Potrebnu koliฤinu azotnog ฤubriva poลพeljno je primijeniti u tri aplikacije. Prva (45% ) tokom listanja โ krajem marta do polovine aprila, drugu (45%) od polovine maja pa najkasnije do poฤetka jula i, treฤa, ne viลกe od 10% tokom septembra. Poslije septembra se ne preporuฤuje primijena azota zbog odlaganja zdrvenjavanja izdanaka, a lijeska u tom peridu slabo usvaja hraniva ลกto bi dovelo i do nepotrebnih gubitaka hraniva.
Primijena fosfora se ne preporuฤuje u prvim godinama posle sadnje, osim ako analiza zemljiลกta pokazuje jasan nedostatak ovog elementa. Veฤa koliฤina fosfora trebalo bi da se primeni prilikom agromelirativnog ฤubrenja pre sadnje.
Kalijum se u mladim zasadima primijenjuje samo ako je analiza zemljiลกta pokazala njegov nedostatak. Kljuฤni momenat za njegovu primijenu je tokom formiranja plodova u starijim zasadima.
Primijena ostalih ฤubriva se izvodi samo ako se pojave simptomi nedostatka hraniva.
U zasadima lijeske veoma je vaลพno primijeniti ฤubrivo na pravom mjestu, u zoni rasprostiranja korijenovog sistema, kako bi se dobila najbolja iskoriลกฤenost. ฤubrivo je najbolje aplicirati direktno iznad zone korijena.
Ruฤna primijena ฤubriva, i ako je zahtjevna za radnom snagom, smatra se pogodnom praksom u novoposaฤenim zasadima.
U prve ฤetiri godine uzgoja zemljiลกte u zasadu se odrลพava kao jalovi ugar. To podrazumijeva 2-3 ruฤna plijevljenja oko ลพbunova (stabala) i isto toliko uniลกtavanja korova u meฤurednom prostoru rotacionom tanjiraฤom ili tilerom. U prve dvije godine ne preporuฤuje se koriลกฤenje herbicida. Vaลพno je istaฤi da dubina obrade zemljiลกta ne bi trebalo da bude veฤa od 5-7 cm, niti bliลพe od 20 cm od biljke.
Lijeska je veoma osjetljiva na nedostatak vode i kao posljedica toga moลพe doฤi do uvenuฤa biljaka, smanjenja rasta biljke, opadanja liลกฤa. Zbog ovoga bi uzgajivaฤi trebalo posle sadnje da postave sistem za navodnjavanje.
U prvoj godini izdanci se obiฤno ostavljaju da slobodno rastu, u skladu sa konaฤnim oblikom koji ลพelimo da postignemo. Eventualni viลกak izdanaka koji bi mogli da ometaju rast biljke odstranjuje se ruฤno. U godini posle sadnje dozvoliti rast izdanaka na vrhu, a ukloniti sve druge mladice ili boฤne izdanke.
Izvor: agrotv.net
PROฤITAJTE:
Koji sistem gajenja lijeske donosi najveฤe prinose?
Podizanje zasada LIJESKE na pravi naฤin!
Kako pravilno orezati lijesku?