U toku tri do ฤetiri godine po sadnji njega jagode se sastoji u regulisanju rodnosti, odrลพavanju i obradi zemljiลกta, uniลกtavanju korovskih biljaka, ฤubrenju, navodnjavanju, zaลกtiti od nepovoljnih meteoroloลกkih ฤinilaca i biljnih bolesti i ลกtetoฤina.
Rodnost jagode moลพe se regulisati skidanjem cvijeta u prvoj godini, uklanjanjem stolona sa ลพiviฤima, omoguฤavanjem pravilnog razvijanja cvijetnih pupoljaka i sjeฤenjem starijeg liลกฤa.
Skidanjem cvijeta u prvoj godini poveฤava se preฤnik bokora za 6% i broj ลพiviฤa za 32%. a prinosi u drugoj godini su znatno veฤi od ukupnih prinosa iz prve i druge godine ako nije uklonjen cvijet. U remontantnih sorti cvjetovi se uklanjaju samo samo prvih 60-80 dana poslije saฤenja, a kasnije se dozvoljava cvjetanje i zametanje plodova. Cvjetovi se ne uklanjaju ako je zemljiลกte plodno i porast biljaka bujan u vrijeme cvjetanja, jer je ลกteta uniลกtiti prve cvjetove koji daju krupne plodove, za koje se moลพe postiฤi visoka cijena na trลพiลกtu. cvjetovi se ne uklanjaju ni pri gajenju jagde kao jednogodiลกnje kulture.
Stoloni sa ลพiviฤima uklanjaju se takoฤe radi poveฤanja rodnosti. Oni se sijeku prije berbe i polije nje, u tri ili ฤetiri navrata, dok su joลก mali. Po pravilu, ne treba dozvoliti obrazovanje ลพiviฤa. Jagoda bez stolona daje veฤe prinose za 50-70 % od jagode sa stolonima i ลพiviฤima. Stoloni se zakidaju noktima, specijalnim maลกinama ili kultivatorima pri redovnoj obradi zemljiลกta. Stolone ne treba kidati, jer se time povreฤuju bokori jagode.
Da bi odreฤene agrotehniฤke mjere pravilno i blagovremeno djelovale na razvoj cvjetnih pupoljaka, vaลพno je poznavanje vremena i uslova u kojima se oni razvijaju. U veฤine sorata cvjetni pupoljci se formiraju od septembra do polovine novembra, a u mjeseฤarki u toku cijelog vegetacionog perioda. ลฝiviฤi koji se ranije obrazuju (jun-jul) formiraju cvjetne pupoljke u toku iste godine, ลกto se ne deลกava sa ลพiviฤima koji su se kasnije razvili (avgust-septembar). Potrebno je najmanje dva mjeseca da bi ลพiviฤi bili sposobni za formiranje cvijetnih pupoljaka.
U toku druge, treฤe ili ฤetvrte godine odmah poslije berbe treba sasjeฤi starije liลกฤe bokora na 5-7 cm iznad centralnog mladog liลกฤa, iznijeti ga iz zasada i spaliti. Isto tako valja jagodnjak oฤistiti od ลพiviฤa i korovskih biljaka.
Ako je zasad jagode jako zakorovljen ili je zemljiลกte siromaลกno organskim materijama, ne treba oฤekivati berbu u drugoj godini, veฤ zasad preorati.
Odrลพavanje i obrada zemljiลกta u provj godini po saฤenju sastoji se u ฤistoj obradi, a kasnije se kombinuje ฤista obrada malฤiranje.
Odrลพavanje zemljiลกta u ฤistoj obradi vrลกi se radi uniลกtavanja korova i ฤuavanja vlage u zemljiลกtu. Obrada odnosno praลกenje poฤinje u proljeฤe, ฤim se zemljiลกte dovoljno prosuลกi, i traje sve do jaฤih jesenjih mrazeva. U toku vegetacije praลกi se projeฤno 4-5 puta. Prvo praลกenje obavlja se rano u proljeฤe; drugo pred cvjetanje; treฤe pred poฤetak zrenja plodova; ฤetvrto poslije berbe, a peto prema potrebi. Obrada zemljiลกta treba da je plitka (5-6 cm) zbog plitkog korijenovog sistema biljaka i obiฤno se kombinuje sa drugim radovima,ย kao ลกto je uklanjanje stolona i cvijeta.
U drugoj, treฤoj i ฤetvrtoj godini ฤista obrada se vrลกi sve dok plodovi svojom teลพinom ne poฤnu da savijaju peteljke nadole. Poslije toga se zemljiลกte ispod bokora ili cijela povrลกina zasada zastire (mulฤira) jeฤmenom, raลพenom ili pลกeniฤnom slamom u koliฤini od 2,5 do 8 tona po hekataru radi zaลกtite polodova od prljanja, truljenja i zalivanja. Zastiranje zasada mogu obaviti 10 radnika za 8 ฤasova. Poslije berbe malฤ se skuplja, iznosi i spaljuje, ili se koristi za pravljanje ฤubriva.
Izvor: agrosavjet.com