Četvrtak, 18 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne graneVoćarstvoKalemljenje voćaka - Od čega zavisi uspjeh

Kalemljenje voćaka – Od čega zavisi uspjeh

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Kalemljenje voćaka je postupak spajanja podloge i plemke koje nakon srašćivanja stvaraju jedinstvenu voćku. 

Prvi je uslov za uspiješno kalemljenje voćaka međusobna podudarnost podloge i plemke.

Dugi je uslov način kalemljenja.

PROČITAJTE JOŠ: Tehnika kalemljenja očenjem – Grafički prikaz i objašnjenje

Jabučaste se voćke (jabuka, kruška i sl.) mogu kalemiti najjednostavnijim načinima. Za razliku od njih, koštičave je voćke (trešnja, breskva, nektarina i sl.) teže kalemiti jer je potreno paziti na kvalitet izvođenja postupka.

Nadalje važna je i vještina kojom se kalemi. Kalemljenje ne polazi svakome za rukom, i svaki kalemar ima neke svoje male tajne koje naerado dijeli sa drugima. Nekome jedan način kalemljenja ide bolje od drugoga pa nije pretjerano reći da načina kalemljenja ima onoliko koliko ima i kalemara.

Sljedići uslov jeste poklapanje kambijalnog tkiva podloge i plemke kako bi srašćivanje bilo što potpunije. To je posebno važno za neke načine kalemljenja kao što je englesko spajnaje. Ne pazimo li na dobro poklapanje kambijalnog tkiva ne možemo očekivati dobar uspijeh.

Ništa manje nisu bitni ni čistoća i oštrina pribora za kalemljenje. Nečisti tup nož često je glavnio razlog neuspjeha zbog prljanja i infekcije kalemljenog mjesta uzročnicima biljnih bolesti te nagnječenja tkiva.

Upotrebom zaraženih podloga ili plemki lako se šire mnogi uzročnici biljnih bolesti pa je potrebno koristiti samo zdrave podloge i plemke.

Za sve načine kalemljenja potrebno je paziti na polaritet podloge i plemke. Plemka mora biti postavljena na podlogu tako da je njen gornji kraj postavljen prema gore, a donji kraj prema podlozi.

Da bi kalemljenje bilo uspješno, potrebno ga je obavljati u virijeme kada su najpovoljnij uslovi za srašćivanje podloge i plemke. Za srašćivanje podloge i plemke potrebna je odgovarajuća tempratura vazduha i količina vode u biljci. Premda se neki načini kalemljenja mogu obavljati prije kretanja vegetacije bolje je voćke kalemiti u razdoblju vegetacije.

Gubitak vlage i slab kontakt podloge i plemke takođe su jedan od razloga neuspjeha kalemljenja. Mjesto kalemljnja obavezno se povezuje kalemarskom gumicom ili drugim priborom za vezivanje.

PROČITAJTE JOŠ: Tehnike vezivanja kalema!

Kod onih načina kalemljnja gdje se prave veće rane na podlozi ili plemci, obavezno se mora koristi i voćarski vosak kako bi se sprječilo isušivanje.

Izvor: agrosavjet.com

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI