Kako tretirati vinovu lozu nakon vremenskih nepogoda – Trenutne vremenske prilike, kojih smo svjedoci sa temperaturnim kolebanjima od nekog prohladnog, tmurnod I relativno kiลกovitog vremena pa do ovih prethodnih dana sa ekstremno visokim temperaturama i preko 40 stepeni na otvorenom i deficitom vodenog taloga, predstavljaju idealne uslove kojih smo svjedoci za pojavu elementarnih nepogoda.
Vremenska nepogoda praฤena olujnim vjetrom i gradom moลพe nanijeti velike i dugotrajne ลกtete zasadima vinove loze. Na ฤokotu vinove loze nalazi se mnogo zeljastih dijelova koji mogu biti oลกteฤeni vjetrom i gradom. Najosetljiviji su mladi lastari, cvasti i tek formirani grozdovi.
Ako vinograd pretrpi ลกtete od oluje i grada mora se posebno njegovati kako bi se ta ลกteta ลกto viลกe umanjila i eliminisale ลกtetne posljedice. Takoฤe i oลกteฤeni dijelovi ลกto pre oporavili i vratili u funkciju.
Proฤitajte: Uklanjanje listova oko grozdova โ Kako i zaลกto se obavlja?
U zavisnosti od vremena kada je grad pao, kao i od stepena povreฤenosti organa vinove loze preduzimaju se sljedeฤe mjere:
- Ako je grad pao u poฤetku vegetacije, kada je duลพina lastara 10 do 15 cm, ne treba preduzimati nikakve posebne mjere rezidbe, jer se iz suoฤica i drugih taฤaka rasta razvijaju novi lastari. Kako bi se pospjeลกilo njihovo kretanje neophodno je vinograd prihraniti azotnim ฤubrivom;
- ย Ako je grad pao pred samo cvjetanje i uniลกtilo lisnu masu i cvasti, zelene lastare orezati na dva okca i izvesti zaลกtitni tretman od biljnih bolesti i ลกtetoฤina. Takoฤe, treba izvesti i prihranjivanje azotnim ฤubrivom kada se na izbilim lastarima formira 6 do 8 listova. Najmanje polovinu lastara zalomiti kako bi se izazvalo kretanje rodnih zaperaka. Na ovaj naฤin moลพe se dobiti solidan prinos i u godini kada je pao grad, piลกe psss.rs.
- Svi lastari koji su manje oลกteฤeni, listovi i cvasti ili grozdovi se ne diraju veฤ samo ลกtite od bolesti i ลกtetoฤina i normalno donose rod;
- Lastari koji su puno ogoljeli i imaju puno povrลกinskih rana se takoฤe orezuju na dva okca radi formiranja rodnih zaperaka. Ovo su sve neke od situacija obiฤno do kraja juna mjeseca u godinama sa vremenski normalnim kretanjem vegetacije. One mogu da doprinesu koliko-tolliko smanjenju materijalno priฤinjene ลกtete.
- Ako doฤe do pojave grada u fazi intenzivnog porasta bobica ne preporuฤuje se rezidba lastara;
- Rezidba se ne preporuฤuje ni kada se groลพฤe nalazi u fazi ลกarka ili zrelosti;
- Veoma je bitno odmah poslije grada, ลกto je prije moguฤe, isprskati lozu bakarnim preparatima ili drugim adekvatnim fungicidima. Na taj naฤin sprijeฤiฤe se razvoj bolesti koje se javljaju poslije grada. Jedna od njih je i bijela truleลพ koja ako grad padne u vrijeme ลกarka za dva do tri dana moลพe da uniลกti svo groลพฤe.
Proฤitajte: Kako sprijeฤiti oลพegotine na grozdovima vinove loze
Vaลพno je napomenuti da vinograd koji pretrpi ลกtetu od grada mora imati poseban tretman. U njemu mora biti primenjena puna agrotehnika i mjere njege da bi loza u sljedeฤoj vegetaciji imala normalan razvoj. Takoฤe i da bi lastari normalno prezimjeli bez oลกteฤenja od mraza.
Autor: dipl. inลพ Markoviฤ Boban