Petak, 26 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaKako se tušt koristi u ishrani i za šta je dobar?

Kako se tušt koristi u ishrani i za šta je dobar?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Ekstrakt sušenih listova i stabljika djeluje protivupalno te kao sredstvo protiv bolova. Spolja se može koristiti za liječenje grčeva u mišićima. U ishrani se koriste mladi sočni listovi i izdanci. Kako se tušt koristi u ishrani i koje su njegove prednosti po zdravlje pročitajte u nastavku teksta.

Kako se tušt koristi u ishrani i za šta je dobar

Tušanj, tušt ili portulak raste vrlo obilno kao korov u vrtovima te kao samonikla biljka uz rijeke, potoke, kanale i rubove šuma. Sije se na sunčanu mjestu, a voli pjeskovitu, dobro dreniranu zemlju. Mnogi ga smatraju korovom, a u biti je jestiva ljekovita biljka koja ima protivupalna svojstva, poboljšava cirkulaciju, bogata je antioksidansima…

Ekstrakt sušenih listova i stabljika djeluje protivupalno te kao sredstvo protiv bolova. Izvana se može koristiti za liječenje grčeva u mišićima. U ishrani se koriste mladi sočni listovi i izdanci visine od tri do pet centimetra.

Pročitajte: Koji su to korisni korovi i za šta se koriste

Ubrane izdanke potom treba odvojiti od tvrdih stabljika i dodati salatama, supama, varivima ili tijestu za palačinke. Kuva se najviše do 15 minuta, a tako se oslobađa sluz koja blago zgušnjava supe i daje im kremast izgled.

Tušt je pogodan i za kiseljenje, ali treba biti oprezan prilikom jedenja jer sadrži oksalnu kiselinu koja opterećuje bubrege te se treba jesti u manjim količinama.

Otporan je na visoke i niske temperature te sušu, a uspijeva i na vrlo lošem zemljištu. Vrlo brzo raste i već se nakon tri do četiri sedmice može brati. Što ga više berete, to više razraste.

Tušt ima slani ukus, prilično blagi, pa se najčešće jede u miješanim salatama. S njim se mogu praviti guste supe, varivo, rižoto, maneštra ili kajgana.

Kako biste pripremili čaj, kašičicu tušta stavite u šolju kipuće vode. Pokrijte i ostavite da odstoji deset minuta, a zatim procijedite. Pijete li ga kao lijek za bolesti disajnih organa, zasladite ga medom, inače ne.

Pročitajte: Recept za SIRĆE OD MASLAČKA

Evo 8 razloga za uključivanje tušta u vašu ishranu:

  • Omega-3 masne kiseline – tušt je izvrstan izvor omega-3 masnih kiselina bitnih za zdravlje mozga i srca. Ako ste vegan, ovo je jedan od najboljih izvora koje ćete pronaći.
  • Antioksidansi – tušt je pun antioksidansa, poput glutationa koji štiti stanice od oštećenja i usporava starenje.
  • Minerali – dobar je izvor kalcijuma, magnezijuma, kalijuma, gvožđa, fosfora, mangana, bakra, folata i selena, koji su neophodni za dobro zdravlje.
  • Vitamin C – izvrstan izvor ovog vitamina za jačanje imuniteta.
  • Beta-karoten – bogat je i beta-karotenom, koji većini nas ozbiljno nedostaje.
  • Melatonin – tušt je rijedak biljni izvor melatonina, hormona ključnog za regulaciju sna.
  • Snižava holesterol – sadrži betalain, antioksidans koji sprječava holesterol da ošteti krvne žile i pozitivno utiče na nivo LDL holesterola.
  • Triptofan – sadrži ovu važnu aminokiselinu koja reguliše raspoloženje i bori se protiv depresije.
POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI