Rezidba lijeske kalemljene na meฤijoj lijeski je minimalna, a sastoji se samo u proreฤivanju krune i usmjeravanju rasta skeletnih grana, kako bi dobili umjereno gustu, okruglastu (piramidalnu ili kotlastu) krunu.
Zato se prve dvije-tri godine ostavljaju i grane na buduฤem deblu jer je brลพi razvoj korijena ukoliko sadnica ima viลกe liลกฤa, a tek se u treฤoj godini po sadnji znaฤajnije uklanjaju grane sa debla.
Visina debla treba da je 80-100 cm, a ลกto se postiลพe prvim prekraฤivanjem sadnice na 100-110 cm od zemlje (uvijek u proljeฤe, iako se sade u jesen).
Kasnije, tek poslije 3-4 godine, kada se kruna znaฤajnije razvije, obavlja se skraฤivanje grana koje bi smetale pri obradi, tako da ฤe konaฤan oblik krune biti malo spljoลกten i povremeno (svake 3-4 godine), obnavljaฤe se rodno drvo. Rezidba se uvijek obavlja u rano proljeฤe, a koristan efekat se moลพe oฤekivati i od ljetnje (zelene) rezidbe.
Formiranje ลพbuna obavljamo tako ลกto sadnice prekraฤujemo na 20-30cm, gdje u tekuฤoj vegetaciji dolazi do razvijanja izdanaka iz korijena, gde ostavljamo 3-4 eventualno 5 izdanaka. Ukoliko se desi da nema dovoljan broj izdanaka, formiranje ลพbuna zapoฤinjemoย sa postojeฤim izdancima, a naredne godine ostavljamo potreban broj novoformiranih izdanaka. Ili ukoliko se radi o malom broju voฤaka na okuฤnici moลพemo, u sluฤaju da je izbio samo jedan ljetorast, nastavimo postupak formiranja stablaลกice na sopstvenom korijenu. Kod formiranja ลพbuna odabrane izdanke malo prekratimo u cilju boljeg razgranjavanja, prejako prekraฤivanje moลพe da daย veoma bujne ljetoraste te to treba izbjegavati.
Rezidba lijeske u periodu redovne eksploatacije
Cilj redovne rezidbe je da se uspostavi ravnoteลพa izmeฤu drvnog prirasta i rodnosti kao i ลกto bolja osvetljenost krune kako bi doลกlo do formiranja veฤeg brojaย ลพenskih cvjetova.
Prema razliฤitim autorima lijeska raฤa na granฤicama duลพine 15 do 25cm, zavisno od sorte i vrste.ย Ukoliko ne znamo sortnu rezidbu najbolje je drลพati se sljedeฤeg: prije no ลกto poฤnemo pogledamo voฤku i vidimo na kojim granฤicama dominira veฤi broj cvjetova pa shodno tome i prilagodimo rezidbu, ukoliko veฤi broj cvjetovaย dominantno nosi na duลพim granฤicama, rezidbu usmjeravamo ka njihovom formiranju neลกto malo jaฤim povremenim prekraฤivanjem jednogodiลกnjih ljetorasta. Ukoliko pak veฤi broj cvjetova se nalazi na kraฤim granฤicama, a pritom su prisutne i duge granฤice na kojima ima po jedan ili nijedan cvijet, rezidbu usmjeravamo ka formiranju kraฤih granฤica tako ลกto NE prekraฤujemo jednogodiลกnje grane .
Bolju osvjetljenost krune postiลพemo uklanjanjem unutraลกnjeg dijela krune, i grane koje idu ka unutraลกnjosti.
Izvor: domacinskakuca.rs
PROฤITAJTE:
Nauฤite kako da zaลกtitite stablo poslije orezivanja