Gajenje luka iz arpadžika je siguran i jednostavan način. Naročito je pogodan za okućnice, vrtove i sitniju robnu proizvodnju.
Za proizvodnju glavica luka najbolje je upotrijebiti srednje krupan arpadžik. Na pripremljenoj i izbrazdanoj površini sadi se što ranije u proljeće. Svako zakašnjenje sjetve dovodi do sniženja prinosa i pogoršanja kvaliteta luka.
Na malim površinama sije se ručno u redove sa razmakom 8 do 10 cm. Velike površine siju se sijačicama, na međuredni razmak 30 cm ili u trake sa 4-6 redova. Između traka ostavalja se razmak od oko 50 cm, a između redova u traci 20 cm. Za 1 ha potrebo je, u zavisnosti od krupnoće, 300-1000 kg arpadžika.Sjeme se ulaže na dubinu oko 2 cm. Moderni sjetveni agregati istovremeno obavljaju i valjanje, dok se na površine zasijane ručno obično utabaju daskom. U slučaju da vrijeme bude suvo, trebalo bi obezbijediti zalivanje, najbolje orošavanjem.
Kod sadnje je bitno dobro okrenuti arpadžik (lučicu) – dio koji će potjerati korijenje prema dole, vrh gdje će potjerati list prema gore. Arpadžik primite s dva prsta i lagano utisnite u tlo.
Vađenje i čuvanje arpadžika
Crni luk se vadi kada biljke omekšaju u zoni vrata, a listovi počnu da žute i kada 50% biljaka polegne. Kasnije izvađeni luk se teže čuva. Povađeni luk se najprije nekoliko dana suši na parceli a zatim se unosi pod nastrešicu ili neka druga promajna mjesta na dosušivanje. Čuva se suvim, promajnim prostorijama. Prosječan prinos sa jednog hekatra kreće se 15-30 tona.
Izvor: agrosavjet.com
PROČITAJTE: