Kvasac obiluje bjelančevinama, vitaminima i mineralnim sastojcima. Veoma je koristan za one koji drže dijetu, vegetarijance i dijabetičare.
Zbog sadržaja nukleinske kiseline koja pomaže obnavljanje istrošenih ćelija i usporava starenje, najbolji je izvor hroma koji reguliše nivo holesterola i lipida, kao i nivo šećera u krvi. Sadrži lecitin, kalijum, selen i druge rijetke, a potrebne sastojke, kao što su vitamini B grupe.
Pomaže prilikom liječenja svih bolesti koje nastaju kao posljedica nedostatka vitamina B1, B6 i biotina. Koristan je u slučaju neuroza i nesanice, ublažava kostobolju i jača toleranciju glukoze u krvi.
Ako se djeci uz uobičajenu hranu daje po jedna kašika pivskog kvasca pet dana u nedjelji, ona će brže rasti i povećavati težinu, u odnosu na djecu koja ga ne koriste. Osobe koje osjećaju zamor, kada uzmu kašiku kvasca u voćnom soku, jogurtu, supi ili drugoj tečnosti, osjećaju se bolje već za nekoliko minuta i taj efekat traje nekoliko sati.
Pročitajte: KVASAC – Čudotvorac za njegu, ljepotu i zdravlje
Ustanovljeno je i da jača imunološki sistem i štiti od bakterija i virusa, a ubrzava i zarastanje rana. Zbog sadržaja glukana, održava zdravlje kože – čisti je od raznih fleka i dobija zdraviji izgled.
Ako želite da napravite pivski kvasac kod kuće, evo osnovnog postupka
- Pivski slad (ječmeni ili drugi slad)
- Voda
- Termometar
- Posuda za fermentaciju (staklena ili plastična)
- Gaze ili poklopac za posudu
- Mjerač pH vrijednosti (opciono)
Uzmite određenu količinu pivskog slada i sameljite ga u grube čestice. Možete koristiti mlin za kafu ili mlin za slad.
Stavite samljeveni slad u posudu za fermentaciju i prelijte ga vodom, dovoljno da prekrije slad. Odnos slada i vode može biti otprilike 1:4, ali to može varirati u zavisnosti od recepta.
Pustite smjesu da odstoji na sobnoj temperaturi, obično između 20°C i 25°C, i pokrijte posudu gazom ili poklopcem koji omogućava prolazak vazduha. To će omogućiti da se fermentacija odvija.
Ostavite posudu da fermentira oko 24 sata. Tokom tog vremena, slad će fermentirati i razviti kvasac.
Pročitajte: Ovo je najbolja zamjena za kvasac!
Nakon 24 sata, možete provjeriti pH vrijednost smjese ako imate merač pH vrijednosti. Pivski kvasac obično ima pH vrijednost između 4 i 5.
Nakon fermentacije, možete odstraniti tečnost iz posude koristeći cjediljku ili sito, kako biste odvojili kvasac od ostatka slada.
Kvasac možete koristiti odmah u procesu proizvodnje piva ili ga možete sušiti, kako biste ga kasnije koristili. Za sušenje, rasporedite kvasac na ravnu površinu i ostavite ga da se prirodno osuši. Nakon sušenja, možete ga čuvati u dobro zatvorenoj posudi na suvom i tamnom mjestu.