Kada se unose sobne biljke – Sobno, saksijsko cvijeće početkom jeseni sve lošije podnosi temperaturne razlike između hladnih noći i još toplih dana, zbog čega mu se mogu oštetiti listovi.
Iznijeli ste ga iz stana na proljeće, da bi uživalo u čarima lijepog vremena, baš kao i vi, gledajući ga kako se šepuri na suncu u punom sjaju, ali je sada vrijeme da ga vratite u svoj dom. Ovo se posebno odnosi na palme, fikuse i dracene, kao i na sve vrste kaktusa. Najbolje bi bilo da ih najprije premjestite u hladovinu, na nekoliko dana, pa tek onda unesete u kuću.
Pročitajte: Kako oživjeti umiruću sobnu biljku?
Kada se unosi cvijeće u sobu?
Zvono za uzbunu uključiće se čim temperatura padne ispod 10 stepeni – tada biste morali sve sobno cvijeće da unesete tamo gdje mu je i mjesto. Prethodno uklonite sa biljaka suvo lišće i nečistoće, da ne biste sa njima unijeli i nepoželjne bubice, mušice ili crvene paukove (oni lako prelaze i na ostale biljke) koje mu naknadno mogu praviti problem.
Operite listove vlažnim sunđerom, a cvijeće koje možete istuširajte, blagim mlazom vode, sačekajte da se osuši i rasporedite po želji, odnosno onako kako je stajalo u stanu i prije iznošenja.
Potrudite se da ga postavite uz prozor, da bi imalo dovoljno svjetla, koje će mu naročito biti potrebno u prvim danima nakon preseljenja. Vodite računa o tome da ne bude na promaji, niti prevelikoj toploti, jer to može prouzrokovati tamnjenje i opadanje listova.
Pročitajte: Kako da cvjetovi orhideje što duže opstanu – Cvjećarka otkriva trik pomoću kog će biti raskošni nedjeljama
Kaktusi
Posebno pripazite kaktuse, jer oni ne smiju da budu ni blizu hladnog poda. Zaštitite ih od zime, i ne dirajte do marta – u tom periodu bi trebalo da miruju. Ako imate zastakljenu terasu sa blagim izvorom grejanja, slobodno ih ostavite tamo, uživaće, nezaliveni.
S druge strane, ostalo sobno bilje trebalo bi da zalivate, odstajalom vodom, ali znatno manje nego ljeti, jer je proces fotosinteze manji.
Možete ga povremeno i orošavati, zalivati čajem, vodom u kojoj ste prethodno skuvali jaja (bogata je mineralima), pa povremeno i pivom (paprat ga najviše “voli”).
Početkom jeseni, trebalo bi i da prehranite biljke organskim preparatima, odabranim prema vrsti lišća i cvjetova. I one, baš kao i ljudi na prelasku godišnjih doba, pate od manjka minerala i vitamina, koje ćete im na ovaj način nadoknaditi.
Pročitajte: Pet savjeta za njegu sobnog cvijeća tokom jeseni