Utorak, 23 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaMagazinZdravlje i ishranaJeste li čuli za biljku kiseljak?

Jeste li čuli za biljku kiseljak?

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Kiseljak, loboda ili riđan je veoma delikatna biljka koja fenomenalno paše u supe, soseve i salate. Trenutno je na vrhuncu sezone i zato naučite kako da je pripremite, kupite i čuvate.

Ako nikad prije niste probali kiseljak, mi vam toplo preporučujemo da to što prije uradite. Na prvu će vam ukus ovog povrća izgledati kao ukus bilo koje druge salate, ali kasnije ćete uvidjeti njen jasni, svježi, gotovo citrusni ukus, savršen za ove proljećne dane. Možete ga jesti sirovog ili termički obrađivati.

Kupovina i čuvanje

Ako berete ili kupujete ovu biljku vodite se istim onim pravilima koja poštujete kad kupujete bilo koju drugu vrstu zeleniša: raštan, rukolu, spanać, blitvu…

  • Zeleniš obavezno kupujte onog dana kad mislite da ga pripremate nikako ranije, a to je kod kiseljaka veoma važno jer gotovo preko noći može da uvene bez obzira na način na koji ste ga čuvali.
  • Izbjegavajte listove koji su promjenili boju ili su oštećeni. Iako u većini slučajeva znači da su plodovi ne toliko privlačnog izgleda organskog porekla i da ih ne treba zaobilaziti, kad je kiseljak u pitanju to nije slučaj i zato birajte samo lijepe listove.

Kad je u pitanju čuvanje ove namirnice kao što smo rekli, najbolje bi bilo da je potrošite odmah, ali ako već morate da je ostavite za sutradan onda pripazite da bude na suvom, jer će je vlega upropastiti. Zamotajte kiseljak u papirni ubrus koji će upiti višak tečnosti i nemojte ga prati pa spremati u frižider.

Upotreba u kulinarstvu

Prije nego upotrijebite kiseljak, dobro ga operite jer raste blizu zemlje i zato je neophodno da listić po listić perete u hladnoj vodi, a kasnije ih posušite kuhinjskim ubrusom. Neki ljudi tvrde da je neophodno odstraniti peteljku, ali po našem mišljenju ukolik je mlada i mekana slobodno je ostavite.

Kiseljak je poprilično skupa i rijetka namirnica i zato je iskoritite na najbolji mogući način.

Pesto – Zamijenite peršun ili bosiljak kiseljakom i pripremite pesto na standardni način. Daće vašoj testenini nevjerovatno osvježavajuću notu. Za početak kiseljak možete pomješati sa nekom drugom začinskom biljkom, a kasnije povećavajte količinu prema vašem ukusu.

Varivo – U vaše proljetno varivo prepuno raznog povrća, pred sami kraj kuvanja ubacite vezicu kiseljaka.

Salate – Ako ste imali tu sreću pa ste pronašli mladi kiseljak, nemojte ga uništavati termičkom obradom već ga dodajte u omiljenu salatu.

Kiseljak za zdravlje

Ova biljka je veoma bogata vitaminom C i vijekovima se cijeni u prirodnoj medicini kao jedna od zdravijih. U nedostatku drugih lijekova, u davna vremena koristio se za prevenciju i liječenje ozbiljnih stanja kao što je skorbut. Engleski lekari 19. veka su koristili kiseljak za liječenje gotovo svih upalnih procesa u tijelu.

  • Kiseljak pospješuje probavu i ima blago laksativno dejstvo, što znači da povećeve nivo tečnosti u crijevima, poboljšava njihov rad i omekšava stolicu.
  • Smatra se potencijalnim antioksidantom.
  • Ima antikancerogena i antiupalna svojstva.
  • Koristi se za liječenje prehlade, gripa, bolnog grla i sličnig obolenja.
  • Kiseljak treba čuvati od stoke jer je za životinje otrovan.

Izvor: lifepressmagazin.com

PROČITAJTE:

Ove činjenice o tikvicama će vas iznenaditi

Ovo morate znati o uzgoju krastavca

Kako da spriječte pucanje plodova trešnje

Balkonsko cvijeće – uzgoj i njega

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI