Utorak, 30 Aprila, 2024
spot_img
NaslovnicaPoljoprivredne granePovrtarstvoGlodari ne miruju zato obiđite vaše usjeve i voćnjake

Glodari ne miruju zato obiđite vaše usjeve i voćnjake

UKLJUČITE SE U NAŠU VIBER ZAJEDNICU

Proljeće je stiglo i glodari tada ne miruju jer toplo vrijeme pogoduje aktivnosti štetočina. Tokom jeseni poljski miševi se hrane tek posijanim sjemenom, a nastavljaju štetnu aktivnost i nakon nicanja usjeva i na žitnim poljima prave prazna mjesta.

U voćnjacima se javlja opasnost da oštete korijen i samo stablo i tako dovedu do sušenja stabala. Intenzitet napada se određuje na osnovu broja aktivnih rupa po jednom hektaru.

Provjera aktivnosti rupa izvodi se na taj način što rupe zatrpamo zemljom, a sutradan obiđemo da utvrdimo koje su otkopane i u njih postavljamo mamce. Ukoliko na jednom hektaru postoji više od 500 aktivnih rupa, tada se pristupa zaštiti usjeva i to cinkfosfid preparatima, razbacivanjem mamaca u aktivne rupe po uputstvu proizvođača, a rupe OBAVEZNO zatrpati zemljom. Brojanje izvršimo na jednom uzorku površine i to pomnožimo na veličinu posjeda.

U zatravljenim voćnjacima, gdje se travnati pokrov samo kosi veća je brojnost glodara nego gdje se trava malčira. Zemljište treba mehanički obraditi rotofrezama. U voćnjacima se pristupa zaštiti od ove štetočine ukoliko je broj aktivnih rupa od 10 do 50 po jednom hektaru. Suzbijanje se izvodi u zimskom periodu kada nema plodova. Postavljanje cinkfosfid mamaca obaviti po suvom vremenu, u aktivne rupe, a OBAVEZNO rupe zatrpati zemljom.

Glodari ne miruju zato obiđite vaše usjeve i voćnjake

Zaštita se obavlja i od zečeva – najbolje okružiti stabla pletivom ili zamotati stabla natron papirom sa tri trake koje treba posebno zavezati da ih vjetar ne bi pocjepao. Posebno obratiti pažnju na visinu postavljene zaštite jer u slučaju visokih snježnih padavina mogu napasti i ramene grane. Do sada imamo sreće da su snježne padavine uobičajene.

U uslovima organskog uzgoja problem glodara se može sprečavati na sljedeći način:

Postaviti stubove za slijetanje i prečke za sjedenje ptica grabljivica. Stub za slijetanje ptica, najčešće drveni, treba postaviti na visinu od 2 – 2,5 metra dok poprečne oblice trebaju biti dužine 50 cm.

Predlažemo vam da obavezno obilazite zasade i preventivno djelujete na štetočine, inače možete imati velike štete, ali kada ih otkrijete već je kasno.

PSSS Srbija

PROČITAJTE:

Kako zaštititi štale od glodara

POVEZANI ČLANCI

NAJNOVIJE VIJESTI